Technologie z Marsu pomůže čistit pozemské solární panely

Zveřejněno: 2010-08-23 20:08:38, počet zobrazení: 3160, zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/technologie-z-marsu-pomuze-cistit-pozemske-solarni-panely_179269.html. Další novinky zde.

Stejná technologie, jaká chrání solární panely robotických průzkumníků Marsu před zanesením prachem, může pomoci udržet v činnosti i velké solární elektrárny na Zemi. Pokud není prach odstraňován, účinnost panelů klesá o desítky procent.

Stejná technologie, jaká chrání solární panely robotických průzkumníků Marsu před zanesením prachem, může pomoci udržet v činnosti i velké solární elektrárny na Zemi. Pokud není prach odstraňován, účinnost panelů klesá o desítky procent.

Ve Spojených státech, Španělsku, Německu, na Blízkém východě, v Austrálii a Indii vznikají obrovské solární elektrárny o rozloze až padesáti fotbalových hřišť. Často byly vybudovány v pouštních nebo polopouštních oblastech s vysokou prašností. Není dost dobře možné po nich "pobíhat se smetáčkem a lopatkou", byť v jakkoli zmechanizované podobě. A vody pro omývání panelů se v těchto oblastech také nedostává.

Prach přitom odráží sluneční paprsky a snižuje efektivitu panelů. "Vrstvička prachu vážící 34 gramů na čtvereční metr solárních panelů sníží jejich efektivitu o čtyřicet procent. V Arizoně se přitom za rok usadí prachu asi čtyřikrát víc. Na Blízkém východě, v Austrálii nebo v Indii je to ještě horší," říká Malay Mazumder z Bostonské univerzity.Mazumder nyní na setkání Americké chemické společnosti představil řešení - stejné, jaké s kolegy už dříve vyvinuli ve spolupráci s NASA pro využití na Marsu. Povrch panelu je potažen průhlednou vodivou vrstvou. Senzory monitorují množství prachu, a když dosáhne kritické úrovně, elektrický vývoj vyvolá v membráně vibrace, které prach setřesou.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat?

Zveřejněno: 2020-05-11 08:19:22

Na bateriích stojí a padá veškerá sranda s fotovoltaickými systémy dotovanými programem Nová zelená úsporám. Co máme na výběr a co vlastně požadovat po dodavateli hybridní fotovoltaické elektrárny, aby nový projekt měl svou finanční hlavu a patu? Máme tu pár tipů a možná někomu pomůžeme.

Více zde »  
 

(Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48

Komentář, který si nemůžeme odpustit.
Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022