Zveřejněno: 2010-09-07 19:26:54, počet zobrazení: 3173, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-46221070-vlada-nevi-jak-uniknout-solarni-pasti. Další novinky zde.
Vláda se šest týdnů před volbami snaží najít cestu, jak zabránit až dvacetiprocentnímu růstu ceny elektřiny od ledna příštího roku. Prudký skok v ceně způsobil nekontrolovatelný boom slunečních elektráren, hnaný vysokými státem zaručenými výkupními cenami. Právě ty tlačí na růst ceny a kabinet se tomu snaží zabránit. Zatím se zdá, že neví jak.
Naděje, že premiér Petr Nečas včera po zasedání vlády oznámí, jak chce cenu zkrotit, selhaly. "Definujeme základní cíle a úkoly, jak nepříznivý vývoj v energetice zvrátit," řekl bez bližších detailů Nečas. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka má vláda "řadu možností", jak proti rychlému růstu ceny proudu zakročit, zatím ale není o konkrétním scénáři rozhodnuto.
Premiér Petr Nečas včera uvedl, že vláda vstoupí do jednání s provozovateli solárních elektráren i s velkými distributory elektřiny. Stát ale do platných smluv s investory solárních zdrojů jednostranně zasahovat nemůže, možností, jak řešit vzniklou situaci přímo s výrobci, je málo. "Budeme jednat s podnikateli jak v oblasti velké energetiky, tak i v oblasti malých výrobců. Chceme vše řešit smírně," uvedl tajuplně premiér. Podle lidí z oboru má vláda v podstatě jedinou možnost: vyjednat se solárními hráči, že se dobrovolně vzdají části dotace, kterou jim stát vyplácí v podobě vysoké výkupní ceny. Podle Nečasových slov je si ale vláda dobře vědoma, že dohoda s podnikateli je komplikovaná po právní stránce.
Sami provozovatelé slunečních elektráren se k jednání s vládou staví spíš odmítavě. Do elektráren investovali za podmínek, které stát jasně určil a zavázal se je plnit. "Nejsem připravený o čemkoli jednat," říká například Petr Bína, jednatel firmy Sluneta, která solární elektrárny provozuje. Podle Jaromíra Řeháka, šéfa České fotovoltaické průmyslové asociace, by měl stát řešit problém s pomocí ČEZ, který má zhruba šestinový podíl na výrobě elektřiny ze slunce.
V Česku je zhruba 10 tisíc slunečních elektráren. "Z toho kolem tisíce jsou ty větší. Nedokážu si představit, jak dát do kupy tolik subjektů a jednat s nimi," dodal Řehák.
Na zachování současných podmínek budou tlačit i banky. Některé z nich elektrárny přímo vlastní či spoluvlastní, jiné poskytly na stavby elektráren množství vysokých úvěrů. "Solární elektrárny úvěrujeme rádi," přiznává Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisen banky. Není divu, pro banky jde o mimořádně jistý a bezpečný byznys, jejich pohledávky v podstatě garantuje stát.
Kvůli podpoře solární energie by mohla příští rok zdražit elektřina pro domácnosti o 15 a pro firmy až o 25 procent. Od začátku roku 2011 výkupní ceny rapidně poklesnou, investoři se proto snaží dokončit co nejvíce projektů do konce tohoto roku. Jen za červenec přibylo 684 solárních elektráren a jejich instalovaný výkon vzrostl od začátku roku o 34 procent na 622 MW.
Máte fotovoltaiku a nevíte, co s přebytečnou energií? Můžete ji uschovat do baterie, nebo využít nabídky některého obchodníka s energií, který nabízí možnost výkupu Vašich přebytků. Na českém trhu je několik takových firem. Obchodníky pak můžeme rozdělit do dvou kategorií - s nutností nové instalace od dané firmy a bez nutnosti nové instalace. Pojďme se mrknout na jejich nabídky.
Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné ...
Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.