Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Sluneční energie si vystačí sama o sobě

Zveřejněno: 2010-07-29 22:05:00, počet zobrazení: 3682, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-45286370-slunecni-energie-si-vystaci-sama-o-sobe. Další novinky zde.

Ještě v tomto desetiletí se sluneční energie stane nejlevnějším zdrojem ze všech obnovitelných zdrojů.

Ještě v tomto desetiletí se sluneční energie stane nejlevnějším zdrojem ze všech obnovitelných zdrojů.Myslí si to pětatřicetiletý podnikatel Georg Hotar, který se svým byznys partnerem Michalem Gärtnerem založil před dvěma lety fotovoltaickou společnost Photon Energy. Ta zatím připojila do tuzemské sítě čtyři solární elektrárny a zákazníkům nabízí také instalace panelů na střechy. "Slunce má ze všech obnovitelných zdrojů největší potenciál. Během jedné hodiny dorazí na povrch Země ze Slunce tolik energie, kolik celé lidstvo spotřebuje za rok. Výroba proudu pomocí fotovoltaických článků je bezhlučná a bez emisí. Životnost panelů se pohybuje až kolem třiceti let," vysvětluje Hotar.

Pražská Photon Energy byla jednou z řady českých firem, které vsadily na rozvoj solárního byznysu. A sázka jim vyšla. Když úředníci před lety psali zákon o obnovitelných zdrojích, podpořili tento sektor garancí výkupních cen na příštích dvacet let. Ceny se navíc měly snižovat pouze o pět procent ročně. Nikdo ale netušil, že vývoj fotovoltaických technologií půjde tak rychle dopředu a solární panely zlevní během dvou let o více než polovinu. Ze solárního byznysu se najednou stal zlatý důl. To však přineslo i problémy. "Výkupní ceny nám umožnily lepší výnosnost. Na druhou stranu kvůli nim vzniklo prostředí Divokého západu, které způsobilo nepřehlednost a nestabilitu na trhu," říká Hotar. Ten v podstatě souhlasí s nedávnou změnou zákona, která Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnila, aby od příštího roku mohl měnit ceny elektřiny o více než pět procent ročně, jako tomu bylo dosud.

Zájemci si budou muset připlatit

"Jestliže dojde k rozumnému snížení výnosů, spousta "slunečnokopů" se pustí do jiné činnosti a zůstanou jen ti, kteří se chtějí tomuto byznysu věnovat dlouhodobě," domnívá se Hotar. I tak si podle nedávného vyjádření šéfa ERÚ Josefa Fiřta budou muset domácnosti a firmy kvůli dotovaným cenám elektřiny z obnovitelných zdrojů připlatit v následujících dvaceti letech téměř 400 miliard korun. Některé odhady dokonce uvádějí až dvojnásobnou částku. Jisté je, že ve srovnání s Německem je výkupní cena elektřiny z fotovoltaických elektráren pro volně stojící solární instalace v tuzemsku pro letošní rok dvakrát větší. S těmito čísly však solární podnikatelé nesouhlasí. Podle Zuzany Musilové z České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) jsou finanční dopady rozvoje fotovoltaiky na spotřebitele výrazně nižší. Největší vliv na ceny má podle ní dlouhodobě liberalizovaný trh. "Jestliže se dočkáme dalších legislativních kroků vedoucích k ničení podpory obnovitelných zdrojů, důležitou roli v nákladech bude v příštích dvaceti letech hrát i zastaralost distribučních sítí a nedostačující kapacity," varuje Musilová a dodává: "Stojíme před rozhodnutím, zda krátkodobě záplatovat problémy v energetice a jako jediná z rozvinutých zemí zvyšovat podíl neobnovitelných zdrojů energie, nebo je řešit s výhledem do budoucna a energeticky zabezpečit další generace."

Úředníci z ministerstva průmyslu a obchodu se snaží veřejnost uklidnit. "Jde nám o narovnání podmínek s ostatními obnovitelnými zdroji. Nejde o hon na fotovoltaiku. Nejvíc se cítí ohroženi spekulanti, kteří svými žádostmi o připojení blokují ostatní," řekl Roman Portužák, ředitel odboru elektroenergetiky MPO.

Ohrožení bezpečnosti dodávek

Obrovský nárůst žádostí o připojení solárních elektráren stát zaskočil, a proto letos v únoru přestaly distribuční společnosti udělovat souhlas s připojováním dalších. Podle provozovatele elektrické přenosové sítě ČEPS by obrovský nárůst připojení mohl ohrozit bezpečnost dodávek proudu. Solárním podnikatelům se však nelíbí, že se pozastavení povolování připojení týká kromě velkých volně stojících elektráren i solárních panelů na střechách, které si pořizují zejména menší podniky a domácnosti. "Vnímáme to tak, že se stát fotovoltaiky zalekl a zatáhl za záchrannou brzdu. Plošné omezení připojování však hodnotíme jako nepříliš šťastný krok. Trh dokáže nějakou dobu žít z toho, co už bylo povoleno, úplně se ale zastavil vývoj nových projektů," říká Hotar. Za nesmyslný považuje tento krok i CZEPHO, podle níž na něj doplatí hlavně malé společnosti. "Pro ně to bude znamenat ohrožení podnikání a už nyní je jasné, že kvůli němu přijdou o práci stovky lidí," varuje Musilová.

Photon Energy, která získala prostředky k podnikání díky předloňskému úpisu akcií na polském burzovním trhu New Connect, věří, že střešní instalace mají budoucnost, zejména kvůli tomu, že vyrobená elektřina se nemusí nikam transportovat. Podle Hotara zatím chybí jen efektivní a levný způsob uskladnění proudu, který se hned nepoužije. "Vývoj dostatečně účinných baterií však očekávám během pár let," říká Hotar.

Instalace solárních panelů na střechu však podle Hotara nemá v České republice zelenou nejen kvůli zastavení povolení k připojování do sítě. V Německu na rozdíl od Česka například není nutné na výstavbu malých střešních elektráren stavební povolení, stačí pouze ohlásit záměr stavět úřadům. Ke "střechám" jsou nedůvěřivé i české banky. "Máme zkušenosti s neochotou českých bank tyto instalace financovat. Je to totiž více komplikované z hlediska práva, protože střechy zajišťujete pomocí věcného břemene. Banky se občas obávají, že podobné instrumenty nebudou fungovat," říká Hotar, jehož firma letos očekává tržby v hodnotě 1,9 miliardy a zisk okolo 220 milionů korun.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Fotovoltaika v roce 2023 bude hustá!

Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05

50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.

Více zde »  
 

Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde »  
 

Hasiči a fotovoltaika není dobrá kombinace

Zveřejněno: 2020-09-21 06:31:11

Oheň je stejně jako voda dobrý sluha, ale zlý pán. Opéci si špekáčky nebo steak je fajn, ale když zahoří vaše obydlí, tak už je zle. A s fotovoltaikou na střeše to může být ještě daleko horší. Pojďme se podívat na některá důležitá fakta o tomto problému. Nechceme strašit, nikomu nic zlého nepřejeme, ale informace by měl mít každý majitel solární elektrárny.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »