Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
Že se na solární energii dají vydělat miliardy korun, došlo polostátní firmě ČEZ relativně pozdě. Stačí se podívat na její fotovoltaické portfolio: gigant provozuje všeho všudy tři solární elektrárny, dvě z nich, v Přelouči a v Hrušovanech nad Jevišovkou, se rozjely teprve loni.
Praha - Rozhodnutí správce přenosové soustavy, společnosti ČEPS, nepřipojovat dočasně do sítě nové sluneční či větrné elektrárny by se nemělo dotknout lidí, kteří si nechali namontovat několik fotovoltaických panelů například na střechy svých domů.
Stop čisté energii, která je nebezpečná a drahá! Tak je třeba rozumět vzkazu energetiků, kteří na doporučení provozovatele přenosové sítě zamítají žádosti o připojení nových solárních elektráren.
Ekologické organizace žádají odvolání představenstva společnosti ČEPS, která spravuje přenosovou síť. Poukazují na to, že firma selhala v přípravě sítí na nové solární a větrné elektrárny, ačkoli měla sedm let času.
Společnosti ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce už nebudou připojovat do sítě další solární a větrné elektrárny a od úterý přestaly udělovat kladná stanoviska k novým žádostem o jejich připojení. V praxi to znamená, že posuzování nových žádostí firem o připojení fotovoltaických a větrných elektráren je nyní pozastaveno, a to až do doby, než budou stanovena nová pravidla pro zajištění stability distribuční sítě. To může trvat i několik měsíců.
Distribuční firmy zastavují posuzování nových slunečních a větrných elektráren a začnou odmítat nově připravované projekty.Zástupci provozovatelů větrných a slunečních elektráren to považují za vítězství hnědouhelné lobby a hrozí žalobami na stát.
Současné - nikoli, ještě rychlejší - tempo zelené energetiky schválila vláda už v roce 2003. Poukázalo na to Hnutí DUHA poté, co ČEPS dnes oznámil, že solárních a větrných elektráren přibývá rychleji, než očekával. Společnost, která spravuje přenosovou síť, proto chce přerušit jejich připojování.
Dramatické zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, způsobené zejména výrazným rozvojem fotovoltaiky (solárních panelů), už pro Česko znamená reálné ohrožení rozvodné sítě. Pokud by solární a větrné elektrárny byly připojovány do sítě stejným tempem jako doposud, hrozí údajně výpadky v dodávkách proudu domácnostem i firmám.
Těžko říct, jedná-li se o koordinovanou akci. Při zpětném pohledu se každopádně zdá, že ano.
Praha - Českým domácnostem i firmám v budoucnu hrozí výpadky v dodávkách proudu. Důvodem je zvyšující se výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud by totiž solární a větrné elektrárny byly připojovány do sítě stejným tempem jako dosud, může to prý ohrozit rozvodnou síť. Objevují se ale i hlasy, že jde o způsob, jak snížit náklady na až moc štědré výkupní ceny zelené energie.
Obrovská sluneční elektrárna vyroste na tuřanském letišti. Zabere přes 40 hektarů. V areálu tuřanského letiště vzniká sluneční elektrárna. Její výsledný výkon má být dvacet megawattů a bude stát téměř dvě miliardy.
"Solární panely nejsou ani tak nedostupné, ani tak drahé, jak si dost lidí myslí. Společností se šíří zkreslené informace, které zbytečně matou zájemce," říká David Syrovec, ředitel firmy zabývající se fotovoltaikou.
Žďársko - Řady panelů pohlcujících sluneční paprsky, které se následně mění v elektrickou energii. Loni pronikly i na Žďársko a v letošním roce jich opět přibude.
Rychnovsko –V průmyslové zóně mezi Lipovkou a Solnicí již funguje jedno zařízení s více než 33 tisíci fotovoltaických panelů a maximálním výkonem 2,5 MW. Druhé je před realizací a třetí v povolovacím procesu.
Praha – Až o pětinu může oproti současnosti vzrůst domácnostem cena elektrické energie. Tvrdí to Energetický regulační úřad (ERÚ). Příčinou jsou podle něj vysoké výkupní ceny solární energie. Provozovatelé slunečních elektráren to však odmítají
Světlá nad Sázavou – Fotovoltaika, která v současné době zažívá neuvěřitelný rozmach, a to nejen na Vysočině, oslovila i samosprávu ve Světlé nad Sázavou.
V současné době probíhá v České republice boom solární energie. Proč je právě v našich klimatických podmínkách o solární energii takový zájem?
Trutnov -- Radnice v Trutnově nabídla investorům do slunečních elektráren k pronájmu střechy na několika desítkách svých objektů. Novinářům to dnes řekl starosta Ivan Adamec. Jakou částku by město mohlo z dvacetiletého pronájmu střech získat, nedokázal odhadnout. Radnice však chce využít nynějšího vrcholícího zájmu investorů o fotovoltaiku, protože od příštího roku už zřejmě nebudou platit tak výhodné podmínky pro výkup elektřiny ze slunce.
Praha - Úřady loni povolily rekordní počet slunečních elektráren a letos očekávají další nápor žádostí. Zatím však neřeší, co s černými panely, až doslouží a stane se z nich nebezpečný odpad.
"Zástupci Energetického regulačního úřadu nedávno zveřejnili dlouho očekávané číslo, týkající se solárního boomu v České republice. K 31. prosinci 2009 dosáhl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren 411 megawattů (MW). V loňském roce tedy byly uvedeny do provozu solární elektrárny o výkonu 357 MW. Odhady expertů se přitom pohybovaly jen v rozmezí od 200 do 250 MW loni dokončených projektů.
Společnost CNPV Solar Power SA spustila dvě nové pozemní fotovoltaické elektrárny. Jednu v Kosoříně na Orlickoústecku s výkonem dva megawatty a druhou v Malšicích Čenkově na Táborsku s výkonem 1,1 megawattu. Obě elektrárny představují investici 11 milionů eur (zhruba 288 milionů Kč), oznámila dnes CNPV.
Superšampiónem Ostrožská Lhota - získala titul ve třech kategoriích! ● Další vítězové: Rusava, Dubňany a Plzeň ● Výkon solárních elektráren evidovaný v lize stoupl 4x - na téměř 40 MWp, v ČR však představují už výkon 470 MWp ● Plocha modulů v soutěži vzrostla na 34 hektarů ● Skokanem roku jihomoravský Bzenec na 6. místě ● V čele krajů vloni poprvé Jihomoravané ● Nejaktivnějšími firmami JH Solar Plavsko (přihlásila 692 m2 termiky) a České Slunce (12 MWp fotovoltaiky) ● Hraje na 70 nových sídel - ve hře jich je 661 ● Naši hráči se stali zároveňúčastníky zahájené Evropské ligy obnovitelné energie
Podle šéfa německého výrobce a provozovatele solárních elektráren S.A.G. Solarstrom AG, Karla Kuhlmanna, čeká sektor chmurnější výhled...
Německá společnost S.A.G. Solarstrom zabývající se solárními elektrárnami získala na konci roku 2009 půjčku 20 milionů eur na rozšiřování fotovoltaických elektráren v okolí obce Stříbro na Tachovsku. Ve čtvrtek to uvedl server renewablenergy.com. V budoucnu si chce půjčit dalších 60 miliónů eur.
Na střeše Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře bude fotovoltaické zařízení na výrobu elektrické energie. Náklady na jeho vybudování jsou řádově deset milionů korun, které budou hrazeny z úvěru. Napřed se ale musí vyměnit střecha školy a zateplit fasáda, uvedl místostarosta Václav Zimmermann.
České Budějovice - V jižních Čechách se rozhořel spor o obří solární elektrárnu, kterou chce postavit ČEZ. Kupodivu se proti ní postavili ekologové a záměr kritizují. Pole fotovoltaických panelů o rozloze 80 fotbalových hřišť by podle nich bylo neúnosným zásahem do krajiny. V minulosti proti fotovoltaice energetický gigant sice brojil, teď ale i ta největší středoevropská zařízení vypadají vedle projektu ČEZu jako trpaslíci. Přípravné práce neovlivnil šestistupňový mráz, ani sněhová kalamita, která zasáhla právě nejexponovanější místa.
Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen ve středu uvedl, že hodlá od dubna snížit podporu pro fotovoltaiku až o čtvrtinu a podobný krok oznámila také Francie. Zůstává otázka, kdy tok veřejných financí do solární energie omezí Česko.
Šebrov–Kateřina - Lidé ze Šebrova a Svaté Kateřiny musí v březnovém referendu rozhodnout. Dvacet milionů a zhyzděná krajina, nebo nic.
Ústecko – Solární elektrárny se pro mnohé na Ústecku stávají doslova hitem. Ať už pro obce, nebo soukromé investory. Za vším je hlavně zákonem stanovená výkupní cena elektřiny a povinost elektrárenského giganta ČEZ tuto elektřinu vykupovat.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (ČFVPA) plně podpořila snižování státní podpory obnovitelných zdrojů v podobě klesajících výkupních cen energie. Zároveň se důrazně ohradila proti zavádějícím informacím o výdajích, které pro české veřejné finance podpora fotovoltaiky znamená.