Elektřina zdraží, ale ne kvůli solárním panelům

Zveřejněno: 2010-02-05 20:39:12, počet zobrazení: 2428, zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/elektrina-zdrazi-20100205.html. Další novinky zde.

Praha – Až o pětinu může oproti současnosti vzrůst domácnostem cena elektrické energie. Tvrdí to Energetický regulační úřad (ERÚ). Příčinou jsou podle něj vysoké výkupní ceny solární energie. Provozovatelé slunečních elektráren to však odmítají

Praha – Až o pětinu může oproti současnosti vzrůst domácnostem cena elektrické energie. Tvrdí to Energetický regulační úřad (ERÚ). Příčinou jsou podle něj vysoké výkupní ceny solární energie. Provozovatelé slunečních elektráren to však odmítají.

Nyní se příspěvek na obnovitelné zdroje energie (OZE) pohybuje okolo 166 korun. „Každých 500 megawathodin ovšem tento příspěvek zdražuje o stokorunu,“ říká místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Pro příští rok by se tak podle něj s rostoucím počtem solárních elektráren příspěvek mohl vyšplahat k 500 korunám, a pro rok 2012 až na 1000 korun. Do dvou let tak podle úředníků mohou daňoví poplatníci hradit na dotování cen solární energie až 25 miliard korun.

Proti číslům, která uvádí regulační úřad se však ohrazují provozovatelé solárních elektráren. „Tato čísla jsou naprosto zavádějící. Částka 25 miliard vychází z předpokladu instalace 2500 megawatů ročně, ale současný stav je pouhá desetina,“ říká Jaromír Řehák, předseda České fotovoltaické průmyslové asociace (ČFVPA).

Současná podpora v podobě výkupních cen přitom výrazně neovlivňuje ani koncové ceny energií. Nyní je to asi 0,052 korun na kilowathodinu, tedy 1,2 procenta. „Letos se odhaduje nárůst na 0,125 korun na kilowathodinu, tedy na asi 2,9 procenta. To znamená meziroční zvýšení ceny o pouhých 1,7 procenta,“ doplnil Řehák. Zdražení o 20 procent, kterým „straší“ pro příští rok ERÚ, je tedy podle něj nereálné. Ve skutečnosti totiž v Česku vznikne méně solárních elektráren, než ERÚ odahuje. „Ke konci loňského roku totiž bylo podle údajů samotného ERÚ z více než 2500 megawatů rezervací připojeno jen 264 megawatů. „Reálná úspěšnost fotovoltaických projektů se tedy u nás pohybuje kolem deseti procent,“ dodal Řehák. Ceny elektřiny sice příští rok porostou, podle odborníků však bude příčinou hlavně očekávané ekonomické oživení.Fotovoltaická asociace souhlasí s postupným snižování výkupních cen za solární energii. Ty současné jsou totiž tak vysoké, že představují komplikaci i pro seriózní zájemce o budování slunečních elektráren. Lákají totiž do odvětví spekulanty.

O snížení podpory solární energie měli v pátek jednat poslanci. Nakonec však tento bod nestihli projednat a vrátí se k němu na některém z příštích zasedání.

Energetický regulační úřad dosud mohl snižovat výkupní cenu energie maximálně o 5 procent ročně. Novela zákona o Obnovitelných zdrojích navrhuje, aby - pokud by návratnost investice do fotovoltaického projektu klesla pod 11 let - cenu mohl snižovat volně. Asociace s rychlejším snižováním výkupních cen souhlasí, otázkou ještě zůstává, jaká konkrétní pravidla pro postupné omezování podpory určit. „Snížení výkupních cen by mělo byt výrazné, ovšem ne takové, aby zastavilo rozvoj odvětví od roku 2011,“ říká Jaromír Řehák a dodává: „Snížení podpory solární energetiky považujeme za nutnost a naprosto jí vítáme. Velké množství rezervovaného výkonu bylo uzavřeno spekulativně, což poškozuje zájmy seriózních investorů.“ Asociace podle jeho slov za adekvátní požaduje možnost snížit výkupní cenu - v případě návratnosti kratší než 11 let - třikrát více než nyní, tedy o 15 procent ročně. Za dva roky by tedy výkupní cena mohla klesnout o 30 procent. Takové podmínky by spekulanty nemotivovaly k novým projektům a současně seriózním investorům umožňovaly kvalitně dokončit připravované projekty.

Pokud poslanci nakonec výkupní cenu elektřiny ze slunečních elektráren sníží, je otázkou, zda to nezastaví slibně rozběhnutý trend. Česká republika se totiž ve své přístupové smlouvě k Evropské unii zavázala, že bude letos vyrábět z obnovitelných zdrojů osm procent energie a do roku 2020 to mělo být už okolo 13 procent. A již letos značně zaostává. Česku by tak v krajním případě kvůli tomu mohly hrozit i finanční sankce z Bruselu.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nová zelená úsporám je zajímavá

Zveřejněno: 2019-12-13 23:15:58

V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?

Více zde »  
 

FVE na dluh potěší nejen banku

Zveřejněno: 2021-01-18 07:32:25

Návratnost solární elektrárny je téma nejen vášnivých matematiků s excelovskou tabulkou. Stále více zájemců o FVE se rekrutuje i z řad běžných spotřebitelů s úvahami nad úsporami. Dělají dobře a ještě lépe ti, kteří uvažují i o půjčce na fotovoltaický  systém, minimálně nad částí, kterou pak pokryje dotace.

Více zde »  
 

Sníh na sluneční elektrárně

Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47

Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022