Rozvoj solárních elektráren na Tachovsku pokračuje

Zveřejněno: 2010-01-26 21:25:06, počet zobrazení: 2753, zdroj: http://www.euro.cz/id/syrh5cxe4t/detail.jsp?id=20789. Další novinky zde.

Německá společnost S.A.G. Solarstrom zabývající se solárními elektrárnami získala na konci roku 2009 půjčku 20 milionů eur na rozšiřování fotovoltaických elektráren v okolí obce Stříbro na Tachovsku. Ve čtvrtek to uvedl server renewablenergy.com. V budoucnu si chce půjčit dalších 60 miliónů eur.

Německá společnost S.A.G. Solarstrom zabývající se solárními elektrárnami získala na konci roku 2009 půjčku 20 milionů eur na rozšiřování fotovoltaických elektráren v okolí obce Stříbro na Tachovsku. Ve čtvrtek to uvedl server renewablenergy.com. V budoucnu si chce půjčit dalších 60 miliónů eur.Už postavená 13.65 megawattová elektrárna v bývalém vojenském areálu ve Stříbře je v současnosti největší fotovoltaická elektrárna v České republice. Přesto se rozšiřování pravděpodobně setká s nevolí místních obyvatel a zastupitelstva.

Obyvatelé města Stříbro na Tachovsku s obnovitelnými zdroji energie bojují už dlouho. Nejprve nepřijali s velkým nadšením záměr ČEZ Obnovitelné zdroje postavit na obecních pozemcích větrné elektrárny. Nově založenému občanskému sdružení se proti takzvaným větrníkům dokonce podařilo vyvolat referendum, které proběhlo v lednu 2009.

Zúčastnil se ho však příliš malý počet lidí a ani zastupitelstvo města se posléze nedokázalo dohodnout na společném postupu. Záměr vybudovat ve městě větrníky znovu narazil u zastupitelstva o dva měsíce později v březnu. To už ale neprošel a ČEZ Obnovitelné zdroje od projektu upustil.

V květnu 2009 začala německá společnost S.A.G. Solarstrom projektovat v blízkosti obce fotovoltaickou elektrárnu. Přestože se zpočátku nesetkala s takovým odporem jako větrníky, po jejím dokončení na podzim se strhla vlna nevole. Kromě toho, že kazí panorama městečka, se obyvatelé shodují na tom, že stojí na nejlepší orné půdě v okolí.

„Když někdo požádá o povolení ke stavbě zmíněné elektrárny a jedná se o stavbu na pozemku určeném v územním plánu města k průmyslovému rozvoji, navíc má souhlas se stavbou od vlastníka pozemku, není v naší moci tuto stavbu nepovolit. V každém případě jsme se včera se zastupiteli dohodli na tom, že pro účel výstavby fotovoltaické elektrárny neprodáme ani nepronajmeme žádný pozemek, který je ve vlastnictví města Stříbra,“ uvedl místním médiím starosta obce Miroslav Nenutil.

„Vysoká kvalita našich systémů a pověst společnosti nám financování i velkých projektů značně ulehčuje. Nehodlali jsme a nehodláme tento zajímavý projekt prodat za každou cenu, což od nás trh do určité míry nepředpokládal,“ uvedl Karl Kuhlmann, ředitel S.A.G. Solarstrom, pro renewablenergy.com.

„Místo toho si můžeme dovolit ekonomicky nejatraktivnější řešení, a to bez žádného časového tlaku,“ dodal. Po splacení krátkodobé půjčky 20 miliónů eur chce vedení společnosti požádat o dalších 60 miliónů eur na dofinancování projektu. Otázkou však zůstává do jaké míry bude záměry německé společnosti komplikovat místní samospráva.

Fotovoltaické solární elektrárny se těší mezi investory velké popularitě. Návratnost investice je zhruba pět let a poté se z ekologické elektrárny díky dotacím často stává lukrativní byznys. Společnosti zabývající se solární energií si i kvůli tomu Českou republiku velmi oblíbily.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat?

Zveřejněno: 2020-05-11 08:19:22

Na bateriích stojí a padá veškerá sranda s fotovoltaickými systémy dotovanými programem Nová zelená úsporám. Co máme na výběr a co vlastně požadovat po dodavateli hybridní fotovoltaické elektrárny, aby nový projekt měl svou finanční hlavu a patu? Máme tu pár tipů a možná někomu pomůžeme.

Více zde »  
 

(Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48

Komentář, který si nemůžeme odpustit.
Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

Více zde »  
 

Fotovoltaika v lese nebo ve stínu

Zveřejněno: 2019-11-18 11:11:37

Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022