Fotovoltaická asociace říká ano omezování podpory

Zveřejněno: 2010-01-19 19:51:16, počet zobrazení: 2903, zdroj: http://www.euro.cz/id/fc6zknwu3s/detail.jsp?id=21028. Další novinky zde.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (ČFVPA) plně podpořila snižování státní podpory obnovitelných zdrojů v podobě klesajících výkupních cen energie. Zároveň se důrazně ohradila proti zavádějícím informacím o výdajích, které pro české veřejné finance podpora fotovoltaiky znamená.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (ČFVPA) plně podpořila snižování státní podpory obnovitelných zdrojů v podobě klesajících výkupních cen energie. Zároveň se důrazně ohradila proti zavádějícím informacím o výdajích, které pro české veřejné finance podpora fotovoltaiky znamená.

„Snížení podpory solární energetiky považujeme za nutnost a naprosto jí vítáme,“ prohlásil předseda ČFVPA Jaromír Řehák. „Velké množství rezervovaného výkonu bylo uzavřeno spekulativně, což poškozuje zájmy seriozních investorů.“

Energetický regulační úřad dosud mohl snižovat výkupní cenu energie maximálně o pět procent ročně. Novela zákona o obnovitelných zdrojích navrhuje, aby - pokud by návratnost investice do fotovoltaického projektu klesla pod 11 let - cenu mohl snižovat volně. Asociace s rychlejším snižováním výkupních cen souhlasí, otázkou ještě zůstává, jaká konkrétní pravidla pro postupné omezování podpory určit.

„Snížení výkupních cen by mělo byt výrazné, ovšem ne takové, aby zastavilo rozvoj odvětví,“ domnívá se Řehák. Asociace podle jeho slov za adekvátní požaduje možnost snížit výkupní cenu - v případě návratnosti kratší než 11 let - třikrát víc než nyní, tedy o 15 procent ročně. Za dva roky by tedy výkupní cena mohla klesnout o 30 procent. Takové podmínky by spekulanty nemotivovaly k novým projektům a současně seriózním investorům umožňovaly kvalitně dokončit připravované projekty.

ČFVPA se naproti tomu výrazně ohrazuje proti vyjádřením ERÚ, podle kterých mohou Češi v horizontu dvou let za podporu solární energetiky zaplatit 15 až 25 miliard korun. „Tato čísla jsou naprosto zavádějící. Částka 25 miliard vychází z předpokladu instalace 2500 MWp ročně, ale současný stav je pouhá desetina,“ uvedl Řehák. Podle jeho slov se loni, při stávající státní podpoře, souhrnný výkon solárních elektráren navýšil o 350 MWp.

„Současná podpora v podobě výkupních cen přitom výrazně neovlivňuje ani koncové ceny energií, to je další mýtus,“ doplnil Řehák. Celkový příspěvek na obnovitelné zdroje energie podle údajů ERÚ loni dosáhl 3,088 miliardy korun, což se do ceny za 1 MWh promítne částkou 52 korun, tedy 1,2 procenta. V letošním roce ERÚ výši příspěvku odhaduje na 7,414 miliardy, tedy na 125 Kč za MWh respektive 2,9 procenta. „To znamená meziroční zvýšení ceny o pouhých 1,7 procenta.“

Podpora obnovitelných zdrojů energie současně přináší úspory za vydávané emisní povolenky pro konvenční uhelné elektrárny, nebo nerealizované likvidace emisí CO2. „Jen nový blok Temelína občany přijde na 500-1000 miliard korun. Hodnota čistého ovzduší je jen těžko vyčíslitelná a náš závazek na osm procent výroby z obnovitelných zdrojů také není ani zdaleka naplněn,“ uzavřel Řehák.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde »  
 

Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde »  
 

NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022