Solární elektrárny se staly hitem pro obce

Zveřejněno: 2010-01-20 20:12:42, počet zobrazení: 2875, zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20100113_solarni_energie.html. Další novinky zde.

Ústecko – Solární elektrárny se pro mnohé na Ústecku stávají doslova hitem. Ať už pro obce, nebo soukromé investory. Za vším je hlavně zákonem stanovená výkupní cena elektřiny a povinost elektrárenského giganta ČEZ tuto elektřinu vykupovat.

Ústecko – Solární elektrárny se pro mnohé na Ústecku stávají doslova hitem. Ať už pro obce, nebo soukromé investory. Za vším je hlavně zákonem stanovená výkupní cena elektřiny a povinost elektrárenského giganta ČEZ tuto elektřinu vykupovat.Na stavbu fotovoltaických panelů lze získat výhodné dotace a podle režimu provozu i finanční bonusy při výkupu.

Pro obce je panel hlavně zdrojem výtaných příjmů do rozpočtu. Není tedy div, že se stále častěji návrhy na stavbu elektrány projednávají v místních zastupitelstvech. Naposledy tak učinily například i Povrly. Jak uvedl zdejší starosta Jiří Schick (ODS), je výhodné na stavbu solárních panelů použít i část finančních rezerv obce, protože na bankovních účtech samy o sobě z úroků moc dalších potřebných finančních prostředků pro Povrly nepřinesou.

„Jelikož jsou poměrně vysoké dotační prostředky na výkup elektřiny, připravili jsme v radě návrh pro zastupitelstvo ke schválení. Mohlo by to být výhodné i pro využití pro základní školu a obecní úřad.“

Mezi další obce, jenž na solární energii sází, patří třeba i Telnice. O výhodnosti této stavby je přesvědčen starosta Jaroslav Doubrava (KSČM).

„Chceme investovat, postavit sluneční elektrárnu. Když je stát posedlý placením za výrobu předražené elektřiny, proč by měli získávat tyto peníze jen podnikatelé, kteří mají prokalkulováno, že to je dobrý kšeft? Proto chceme od státu získat peníze za elektřinu ze slunce i my. I pokud sníží stát výkupní ceny solární elektřiny, investice se obci vyplatí,“ komentoval Doubrava telnickou strategii.

Další sluneční elektrárna na Ústecku pak vznikla na střeše klíšské haly, její fotovoltaické panely mají výkon 10 kilowatt. Nová stojí u Chabařovic, její stavba začala zkraje minulého roku. Nyní je zhruba na dvou hektarech umístěno 5 226 panelů. Obě jsou ovšem v soukromých rukou. Ale ani tomu se starostové nebrání.

Třeba Jiří Záhořík z Chabařovic. „Jsme rádi, že na těch pozemcích vyrostla solární elektrárna a ne nějaký průmyslový podnik,“ řekl k tomu chabařovický starosta Jiří Záhořík. „Je to tiché zařízení, které nezatěžuje okolí jezera zbytečnou dopravou.“

Právě ekologičnost je dalším plusem, jež motivuje k této investici, stejně tak jako nízké náklady. Poblíž jezera Milada pak chce firma RAY-ON postavit další sluneční elektrárnu. „Přístup Chabařovic k obnovitelným zdrojům je skutečně vstřícný,“ míní David Šaffer, předseda představenstva RAY–ON.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 

Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022