Přinese rozmach ekologických elektráren energetický kolaps

Zveřejněno: 2010-02-11 18:39:33, počet zobrazení: 2784, zdroj: http://www.ct24.cz/ekonomika/80674-prinese-rozmach-ekologickych-elektraren-energeticky-kolaps/. Další novinky zde.

Praha - Českým domácnostem i firmám v budoucnu hrozí výpadky v dodávkách proudu. Důvodem je zvyšující se výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud by totiž solární a větrné elektrárny byly připojovány do sítě stejným tempem jako dosud, může to prý ohrozit rozvodnou síť. Objevují se ale i hlasy, že jde o způsob, jak snížit náklady na až moc štědré výkupní ceny zelené energie.

Praha - Českým domácnostem i firmám v budoucnu hrozí výpadky v dodávkách proudu. Důvodem je zvyšující se výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud by totiž solární a větrné elektrárny byly připojovány do sítě stejným tempem jako dosud, může to prý ohrozit rozvodnou síť. Objevují se ale i hlasy, že jde o způsob, jak snížit náklady na až moc štědré výkupní ceny zelené energie.Společnost ČEPS, která v Česku provozuje energetickou přenosovou soustavu, už požádala distribuční společnosti ČEZ, E.ON a Pražskou energetiku, aby přestaly k síti nové obnovitelné zdroje připojovat.it rozvodnou síť.Obnovitelné zdroje mají zatím výkon asi 600 megawattů, už teď jsou ale odsouhlaseny další projekty dosahující 3 500 megawattů. Tyto plány by svou realizací síť pravděpodobně úplně položily. "Souhlasíme s ČEPS, že současný rozmach nových fotovoltaických a větrných elektráren představuje hrozbu pro stabilitu elektrizační soustavy ČR. Objem peněz směřující na podporu těchto zdrojů představuje vážnou hrozbu i pro ceny elektřiny, které budou platit domácnosti a podniky," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Boom solárních elektráren hodlá stát regulovat

Také Energetický regulační úřad (ERÚ) se snaží solární boom zastavit. Snížil proto výkupní cenu o pět procent. Investice do elektřiny ze slunce ale zůstávají pro investory stále mimořádně lákavé. Novela zákona, která by měla podporu solárních panelů výrazně snížit, vstoupí v platnost ideálně v roce 2011. Investoři se proto snaží prosadit své projekty ještě letos. Krok společnosti ČEPS by jim tak jejich lukrativní sluneční byznys znemožnil."Pokud s tím stát rychle něco neudělá, můžeme na podpoře fotovoltaiky zaplatit do roku 2020 až 500 miliard korun. Už dnes vyrábíme v přepočtu na hlavu nejvíce sluneční energie na světě," varoval nejmenovaný energetik v Lidových novinách.

Jestliže nedojde ke změně pravidel v připojování obnovitelných zdrojů do sítě, je ČEPZ připraven odstavit je z provozu.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde »  
 

Sníh na sluneční elektrárně

Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47

Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?

Více zde »  
 

Váhat nebo spěchat na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-24 12:50:12

S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022