V okrese bude více elektráren

Zveřejněno: 2010-02-07 16:43:59, počet zobrazení: 3130, zdroj: http://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/v-okrese-bude-vice-elektraren-20100205.html. Další novinky zde.

Žďársko - Řady panelů pohlcujících sluneční paprsky, které se následně mění v elektrickou energii. Loni pronikly i na Žďársko a v letošním roce jich opět přibude.

Žďársko - Řady panelů pohlcujících sluneční paprsky, které se následně mění v elektrickou energii. Loni pronikly i na Žďársko a v letošním roce jich opět přibude.Ekologie má zelenou a ačkoliv jsou pořizovací náklady na zařízení vysoké, energie získaná ze slunečního svitu se vyplatí.

První sluneční elektrárna ve žďárském okrese začala loni v srpnu fungovat v Křižanově na Velkomeziříčsku v objektu bývalé pily. Poté byla zprovozněna solární elektrárna ve Velkém Meziříčí. Funguje od srpna.

Sluneční svit je podle subjektů, které se rozhodly investovat do vybudování solárních elektráren, dostačující i na klimaticky drsnější Vysočině. Umístění zařízení rozhodně není náhodné.

Elektrárna u dolu
„Existují mapy slunečního svitu a všechno je předem důkladně propočítáno,“ vysvětlil Jindřich Vodička z firmy Stylstav, která provozuje solární elektrárnu v Křižanově na Velkomeziříčsku.

Další z elektráren v loňském roce vyrostla poblíž uranového dolu Rožná 1 v Dolní Rožínce. Místo u odkaliště na ploše více než devíti hektarů a dalších téměř třech na dalších pozemcích firmy si pronajala pražská společnost Energie 3000, a to do roku 2035. Kromě peněz za pronájem má podnik garantovánu výhodnější cenu odebrané energie.

V závěru roku 2009 byla dostavěná sluneční elektrárna v průmyslové zóně v Bystřici nad Pernštejnem. Vyšla na dvě stě sedmdesát milionů korun, disponuje výkonem 2,4 megawattu a mohla by zajistit elektrickou energii pro zhruba tři stovky domácností. „Hlavní technologie je hotová, nyní se provádí instalace zabezpečovacího zařízení a různé dokončovací práce, které kvůli velkým mrazům nebylo možné provést dříve,“ informoval jednatel společnosti Industria AC, která elektrárnu vybudovala, Zdeněk Neufinger. Řady slunečních kolektorů jsou rozmístěny na rozloze více než sedmadvacet tisíc metrů čtverečních.

Zástupci Bystřice její vznik podpořili, i když městu nepřinese nová pracovní místa. Její provozovatelé jsou ochotni podpořit veřejně prospěšně aktivity města. Kromě toho se Bystřickým zamlouvá, že provoz zařízení je ekologický. „Solární elektrárna koresponduje s trendem ochrany životního prostředí, který podporujeme,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta.

Kam konkrétně však bude vyrobená energie směřovat, provozovatelé nevědí. „Distribuce do sítě se děje prostřednictvím společnosti E.On, je to vlastně jako takový vodovod,“ dodal Zdeněk Neufinger.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

FVE na ČOV, sámošku, benzínku i firmu

Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11

Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.

Více zde »  
 

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

Solární elektrárna na střeše nebo ne

Zveřejněno: 2019-11-27 23:17:14

Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022