Solární daň je likvidační, přesvědčují podnikatelé v dopise ústavní soudce

Přidáno na server: 2011-07-26 22:10:59, počet zobrazení: 2749, zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-52400660-solarni-dan-je-likvidacni-presvedcuji-podnikatele-v-dopise-ustavni-soudce. Další novinky zde.

Podnikání v tomto oboru takřka ztratilo smysl, tvrdí investoři do solárních elektráren. 26procentní daň z výnosů, kterou narychlo zavedla vláda, označil již za protiústavní Městský soud v Praze.

Podnikání v tomto oboru takřka ztratilo smysl, tvrdí investoři do solárních elektráren. 26procentní daň z výnosů, kterou narychlo zavedla vláda, označil již za protiústavní Městský soud v Praze.

Investoři a podnikatelé sdružení v Platformě pro OZE podpoří návrh skupiny senátorů na zrušení zákonů, kterými se stát loni rozhodl omezit podporu solární energetiky. Návrh k Ústavnímu soudu podala skupina senátorů počátkem letošního roku. Novinářům to oznámila mediální zástupkyně Platformy Klára Bumbálková. Podnikatelé se bouří zejména proti 26procentnímu zdanění výnosů z výroby sluneční energie.

"Podle dostupných informací návrh podaný skupinou senátorů neobsahoval některé argumenty, které podporují závěr o protiústavnosti napadených legislativních opatření," řekl Jakub Hájek, právní poradce Platformy pro OZE.

Platforma se proto rozhodla ústavnímu soudu poslat dopis, který argumenty senátorů podpoří a doplní. Podle Hájka mají opatření přijatá na konci minulého roku, která výrobu energie zatěžují 26procentní daní, likvidační povahu. Podle kalkulací investorů porovnávajících stav před zavedením opatření a po jejich přijetí vyplývá, že podnikání v tomto oboru takřka ztratilo smysl, doplnil Hájek.

Solárníkům dal naposledy za pravdu pražský městský soud, podle kterého by Ústavní soud měl příslušné zákony zrušit. "Příslušné novely zákona o dani z příjmu a zákona o podpoře obnovitelných zdrojů jsou v rozporu s ústavním pořádkem," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Počet solárních elektráren loni kvůli vysoké výkupní ceně vyráběné elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda proto zavedla sérii opatření, jak zdražení omezit. Růst cen kompenzuje 26procentním odvodem, darovací daní z emisních povolenek a pozemkovým poplatkem pro solární zdroje. Celkem tak má získat kolem 12 miliard korun. V příštím roce bude vláda zřejmě čelit dalšímu zdražení energie kvůli obnovitelným zdrojům podobným způsobem.

Platforma pro OZE vznikla na počátku roku 2011. Sdružuje české i zahraniční podnikatele a investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Platforma si klade za cíl prosazovat plynulý rozvoj všech obnovitelných zdrojů energie v České republice v souladu s politikou Evropské unie.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019