Začátek roku 2019 zatím fotovoltaice přál

Zveřejněno: 2019-05-03 09:17:31, počet zobrazení: 1064, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Slunce svítí, majitelé fotovoltaických elektráren se radují. Ne vždy tomu ale tak je. Pojďme se podívat jak to v období prvních 4 měsíců v České republice vypadalo. Nebudeme zastírat, že to bylo fajn, jen tak dál!

V letech 2008 až 2013 jsme svým zákazníkům postavili více než 100 projektů fotovoltaických elektráren a některé jsou vybaveny i naším monitorovacím systémem, o výkonu a hlavně produkci elektrické energie máme tedy celkem slušný přehled.

Můžeme porovnávat data z jednotlivých let mezi sebou a dokonce máme graf s produkcí energie kumulovanou od začátku daného roku a to pro každý střídač. Na obrázcích u článku je tedy krásně vidět jak to na jednom takovém namátkově vybraném střídači v průběhu let 2012 až po rok 2019 vypadá.

Dlužno říci, že na tomto konkrétním střídači Solarmax 6000S je připojeno 30 panelů Suntech STP190 a tak špičkový, ovšem jen teoretický výkon sestavy je 5800 Wp, tedy necelých 6 kW. Sklon panelů téměř ideálních 30° a směr je téměř jižní, je to střídač z jedné polní instalace, tak se není čemu divit :)

Z grafů je krásně vidět, že kraj roku 2019 nebyl vůbec špatným. Sice se nejednalo o rekordy, ale jak říká klasik: Nemusí pršet, jen když kape! A tady bych snad jen dodal, hlavně ať neprší, ba co víc, ať slunce svítí!

Postupný nárůst produkce v jednotlivých měsících rok 2019 zatím kopíruje roky předešlé, v únoru byla produkce dokonce nejlepší za zobrazené období v porovnání s předchozími roky. V konečném součtu za leden až duben se pak jedná o druhý nejlepší výsledek, což při stále valorizované výkupní ceně jistě majitele elektrárny potěšilo na vyšším profitu.

Aby nebylo ale vše jen pozitivní, tak jistě majitel této fotovoltaické elektrárny ve slabých chvilkách pláče, neb povinnost solární daně je právě na tomto projektu aktuální, tedy stát si ze slíbených peněz pěkných 10% uškrábne do kapsy, i když cenu za energii platíme my všichni odběratelé!

Další foto:Četli jste? Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde.  
 

Nová zelená úsporám je zajímavá

Zveřejněno: 2019-12-13 23:15:58

V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?

Více zde.  
 

Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020