Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05, počet zobrazení: 556, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

O montážním systému na šikmou taškovou střechu jsme psali už v roce 2009 v článku Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami. Na uvedeném systému uchycení FVE se nic zásadního nezměnilo, jen některé detaily dosáhly vylepšení, například střešní háky mohou být i výškově stavitelné nebo středové a krajní úchyty mohou být i v černém provedení.

Dnes se tedy podíváme na střechy víceméně rovné, respektive s libovolným mírným sklonem. V textu bude použit výraz "balast" - jedná se o zatížení, pokud se něco nedá přišroubovat, zatíží se pískem, štěrkem, betonem ve formě dlaždic, obrubníků a pod.

Plastové vany

Není nic jednoduššího. Rozložíte plastové konzoly po střeše, zatížíte balastem a přiklopíte panely. Jednotlivé řady můžete postavit na hliníkové profily, čímž se hmotnost rozloží do větší plochy. Propojení panelů a připojení na střídač či měnič je práce pro odbornou firmu, o tom nikdo pochybovat nemusí.

Předpřipravený systém

Video pod článkem ukazuje, že se též nejedná o nic složitého. Kdo už někdy skládal nábytek třeba z IKEA, ten se v návodu také lehce zorientuje a složí vše na první dobrou. Panely se skládají jedna báseň a práce na fotovoltaické elektrárně jdou rychle.

Vlastní konstrukce solární elektrárny

Nikdo nikomu nemůže zakázat být kreativní a kupříkladu na ne zcela rovné střeše vystavět vlastní konstrukci. Pokud je známá struktura střechy, lze FVE uchytit přímo do ní a to znamená, že nebude potřeba balastu. Je také možné z balastu vytvořit podstavce a na nich nechat solární elektrárnu vyrůst. Mrkněte pro inspiraci do našich referencí z let 2008-2013.

Odbornost především

Správně provedená konstrukce na střeše je základem pro dlouhý a spolehlivý provoz solárního systému. Vše by mělo být před realizací důkladně spočteno, aby první větší vítr FVE neodfouknul. Typizovaná řešení sice nejsou vždy ideálním řešením a hlavně nejlevnějším, nicméně návrhové systémy jejich výrobců poskytují veškeré výstupy pro správné provedení včetně zatížení balastem. Rozhodně doporučujeme si za typizované řešení připlatit.

Další foto:

Video:Četli jste? FVE vyrobily v roce 2019 více než statistiky předpovídají

Zveřejněno: 2019-11-18 22:59:31

V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.

Více zde.  
 

Jak správně poptat solární elektrárnu

Zveřejněno: 2021-02-01 07:48:12

Poptali jste elektrárnu a nikdo se neozval nebo vaše komunikace "vyšuměla"? Tak proč, sakra, inzerovali, že se do dvou dnů ozvou, a pak nikdo nereaguje?

Více zde.  
 

Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Zveřejněno: 2009-07-15 08:13:33

Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné ...

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021