Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11, počet zobrazení: 13006, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Hlavní výhodou proč mikrozdroj ano, je fakt, že taková sluneční elektrárna nepotřebuje licenci od Energetického regulačního úřadu a její majitel se tak automaticky nestává podnikatelem - pokud přijde náhodou o práci (nikomu nepřejeme), může v klidu požádat o podporu v nezaměstnanosti, bude na něj pohlíženo jako by žádný svůj zdroj (elektrický) neměl a to dokonce i v případě, že prodává přebytky z vlastní produkce energie a utrží tak částku do 30 tisíc Kč/rok. Tento příjem je navíc osvobozen od daně z příjmů. Vzhledem k tomu, že málokdo přebytky skutečně vykupuje, je tato částka výrobny s výkonem limitovaným na 10 kWp téměř nedosažitelná - určité bonusy jsou ovšem popsány třeba v článku Co je virtuální baterie v českém pojetí.

Každý zdroj, který je připojen do České energetizační soustavy, tedy i mikrozdroj, musí být řádně zasmluvněn s lokální distribuční společností a na to by se nemělo zapomenout - jinak se jedná o přestupek dle § 90 odst. 1 písm. g Energetického zákona a ten může být postižen sankcí.

A teď se tedy podívejme na 2 základní způsoby jak mikrozdroj připojit k síti.

Připojení ve standardním režimu

Na lokálně příslušnou distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EON Distribuce nebo PRE Distribuce) si podáte žádost o připojení, jejíž přílohou jsou například snímek z katastru s vyznačením polohy zdroje či Jednopólové schéma zapojení (případně i s vyznačením baterií). Následně se distributor ozve s instrukcemi k dalšímu postupu. Na vyjádření se k žádosti má až 30 dnů a v případě žádosti o připojení FVE se dá očekávat, že se ozve také obchoďák, který Vám bude chtít dodávku FVE vnutit právě od jejich distribuční společnosti. Pozor na obchoďáky a hlavně jejich znalosti - mrkněte na video na konci článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu.

Zjednodušený proces připojení mikrozdroje

První závažná podmínka, která na vás vykoukne je (citujeme z § 16 vyhl. č. 16/2016 Sb.): žadatel bude elektřinu vyrábět pouze pro vlastní spotřebu (v odběrném místě) a elektřina nebude dodávána do sítě (případná neoprávněná dodávka do distribuční sítě bude penalizována v souladu s platným Cenovým rozhodnutím ERÚ), tzn. že hodnota rezervovaného výkonu je vždy rovna 0. A už narazila kosa na kámen! To přece nechceme a nepotřebujeme. Většina hybridních měničů funguje paralelně se sítí, drží se jejího kmitočtu a pomocí chytrého elektroměru (např. Eastron SDM630-Modbus V2 3F) reguluje průběh elektrických veličin v daném místě. Z praktického hlediska je regulace bohužel omezena technickými časovými možnostmi přenosu informací mezi elektroměrem a měničem a tak se stává, že v řádů wattů dochází průběžně tu k odběru ze sítě a tu k dodávce do sítě. Nikdo přece nechce riskovat sankce od DS za neprávněnou dodávku!

Tak už to víte - zapište si za uši a počítejte s tím. Museli byste mít plný ostrovní systém, aby k přetoku nedocházelo a to Vám dneska nabídne jen málokdo a hlavně ta cenovka nebude nijak lákavá i vzhledem k nepodpoře z programu NZU.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde »  
 

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022