Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11, počet zobrazení: 1734, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Hlavní výhodou proč mikrozdroj ano, je fakt, že taková sluneční elektrárna nepotřebuje licenci od Energetického regulačního úřadu a její majitel se tak automaticky nestává podnikatelem - pokud přijde náhodou o práci (nikomu nepřejeme), může v klidu požádat o podporu v nezaměstnanosti, bude na něj pohlíženo jako by žádný svůj zdroj (elektrický) neměl a to dokonce i v případě, že prodává přebytky z vlastní produkce energie a utrží tak částku do 30 tisíc Kč/rok. Tento příjem je navíc osvobozen od daně z příjmů. Vzhledem k tomu, že málokdo přebytky skutečně vykupuje, je tato částka výrobny s výkonem limitovaným na 10 kWp téměř nedosažitelná - určité bonusy jsou ovšem popsány třeba v článku Co je virtuální baterie v českém pojetí.

Každý zdroj, který je připojen do České energetizační soustavy, tedy i mikrozdroj, musí být řádně zasmluvněn s lokální distribuční společností a na to by se nemělo zapomenout - jinak se jedná o přestupek dle § 90 odst. 1 písm. g Energetického zákona a ten může být postižen sankcí.

A teď se tedy podívejme na 2 základní způsoby jak mikrozdroj připojit k síti.

Připojení ve standardním režimu

Na lokálně příslušnou distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EON Distribuce nebo PRE Distribuce) si podáte žádost o připojení, jejíž přílohou jsou například snímek z katastru s vyznačením polohy zdroje či Jednopólové schéma zapojení (případně i s vyznačením baterií). Následně se distributor ozve s instrukcemi k dalšímu postupu. Na vyjádření se k žádosti má až 30 dnů a v případě žádosti o připojení FVE se dá očekávat, že se ozve také obchoďák, který Vám bude chtít dodávku FVE vnutit právě od jejich distribuční společnosti. Pozor na obchoďáky a hlavně jejich znalosti - mrkněte na video na konci článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu.

Zjednodušený proces připojení mikrozdroje

První závažná podmínka, která na vás vykoukne je (citujeme z § 16 vyhl. č. 16/2016 Sb.): žadatel bude elektřinu vyrábět pouze pro vlastní spotřebu (v odběrném místě) a elektřina nebude dodávána do sítě (případná neoprávněná dodávka do distribuční sítě bude penalizována v souladu s platným Cenovým rozhodnutím ERÚ), tzn. že hodnota rezervovaného výkonu je vždy rovna 0. A už narazila kosa na kámen! To přece nechceme a nepotřebujeme. Většina hybridních měničů funguje paralelně se sítí, drží se jejího kmitočtu a pomocí chytrého elektroměru (např. Eastron SDM630-Modbus V2 3F) reguluje průběh elektrických veličin v daném místě. Z praktického hlediska je regulace bohužel omezena technickými časovými možnostmi přenosu informací mezi elektroměrem a měničem a tak se stává, že v řádů wattů dochází průběžně tu k odběru ze sítě a tu k dodávce do sítě. Nikdo přece nechce riskovat sankce od DS za neprávněnou dodávku!

Tak už to víte - zapište si za uši a počítejte s tím. Museli byste mít plný ostrovní systém, aby k přetoku nedocházelo a to Vám dneska nabídne jen málokdo a hlavně ta cenovka nebude nijak lákavá i vzhledem k nepodpoře z programu NZU.Četli jste? Reálná statistika FVE za prvních 7 měsíců roku 2020

Zveřejněno: 2020-08-04 07:06:15

Jednou jsi dole, jindy jsi nahoře, tak by se dalo definovat období od ledna do července 2020. To dole byl červen, to nahoře duben. Historický vzato zajímavé anomálie, příroda je mocná čarodějka a na produkci slunečních elektráren je to krásně vidět.

Více zde.  
 

Topení solární elektrárnou je nesmysl

Zveřejněno: 2020-10-05 07:23:47

Když jsme v roce 2008 začínali montovat FVE,  spousta klientů kladla otázku strany efektivity fotovoltaických elektráren a nákladů na topení. Tenkrát byla jiná doba - doba zelených bonusů. Jak je to ale teď na prahu roku 2021?  Titulek sice napověděl, podrobnosti v článku dále.

Více zde.  
 

Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021