Cena OTE: 2.00Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02, počet zobrazení: 7218, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Zdá se, že při přípravě nové dotační vlny měl někdo zajímavou vizi. Dobíjecí stanici, tzv. wallbox si totiž s dotací z NZÚ může pořídit opravdu každý, i když nevlastní žádné auto na elektřinu - tedy elektromobil nebo plug-in hybrid.

Peníze na wallboxy

Dotovány jsou až 2 wallboxy, na každý dotace 50%, maximálně však 30 tisíc, na jeden dům je max. 60 tisíc, což znamená v podstatě max. útratu 120 tisíc. Při současné žádosti i o dotaci na FVE je dotační bonus 10 tisíc korun, pokud dotace na jednotlivé položky rozpočtu je alespoň 20 tKč. Příklad: v praxi se pak běžně instaluje FVE (asi za 410+) a jeden wallbox za 50 tisíc, 25 je přímá dotace na wallbox a 10 tisíc je bonus. Wallbox pak přijde na 15 tisíc a kdo o elektrifikaci svého vozového parku alespoň trochu přemýšlí, pak má vyřešeno.

Technické řešení wallboxu

Jelikož je podporováno pouze tzv. chytré řešení, je nutno, aby domácí dobíjecí stanice měla integrovány funkce, které omezí dobíjecí výkon podle aktuální spotřeby odběrného místa tak, aby se s odběrem nešlo ani v nejhorším případě přes rezervovaný výkon definovaný hodnotou hl. jističe před elektroměrem. Není úkolem přetěžování distribuční soustavy, až budeme nabíjet všichni. Při jističi 3x25 A je max. nabíjecí výkon roven zhruba 17 kW, pro 3x32 A pak 22 kW, pokud v odběrném místě nebude jiná spotřeba.

Wallbox má většinou (právě i z důvodu popsaného výše) k sobě měření poměrů na síti podobně jako Wattrouter nebo řešení hybridní FVE. Instalace je tedy vhodné spojit, aby se nemuselo za čas přemýšlet, jak ten rozvaděč zase nafouknout.

Montujeme wallboxy s FVE

Článek vznikl na základě zkušeností s instalacemi wallboxů na podzim roku 2021, snad základní informace poskytl, pokud ne, hledejte slovo wallbox v záhlaví našeho webu, třeba se dovíte více :)

Malá vada na kráse

Není všechno zlato, co se třpytí a tak i u tak čisté myšlenky se najde jeden malý zvednutý ukazovák. Kdo totiž plánuje nákup elektrovozu až za pár let, jde do jedné velké neznámé, na kterou se sluší teď upozornit - funkčnost po letech (ne)provozu. Čertík v krabičce se jmenuje záruka, která se počítá od doby montáže a nikoho nezajímá, jestli výrobek používáte nebo ne. Po dvou letech visící krabička na zdi může být v okamžiku prvního nabíjení je nefukčním doplňkem garáže.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Záloha celého domu na baterii

Zveřejněno: 2021-09-26 11:05:21

Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 

Fixujte cenu elektřiny na 20-30 let

Zveřejněno: 2023-05-12 23:05:11

Představte si, že cenu elektřiny budete mít následujících 30 let furt jen 1,50 Kč za kWh a nebo míň. Ne, to není utopie nebo zbožné přání, s fotovoltaikou to tak prostě je.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »