Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.
">Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02, počet zobrazení: 8429, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.
Zdá se, že při přípravě nové dotační vlny měl někdo zajímavou vizi. Dobíjecí stanici, tzv. wallbox si totiž s dotací z NZÚ může pořídit opravdu každý, i když nevlastní žádné auto na elektřinu - tedy elektromobil nebo plug-in hybrid.
Dotovány jsou až 2 wallboxy, na každý dotace 50%, maximálně však 30 tisíc, na jeden dům je max. 60 tisíc, což znamená v podstatě max. útratu 120 tisíc. Při současné žádosti i o dotaci na FVE je dotační bonus 10 tisíc korun, pokud dotace na jednotlivé položky rozpočtu je alespoň 20 tKč. Příklad: v praxi se pak běžně instaluje FVE (asi za 410+) a jeden wallbox za 50 tisíc, 25 je přímá dotace na wallbox a 10 tisíc je bonus. Wallbox pak přijde na 15 tisíc a kdo o elektrifikaci svého vozového parku alespoň trochu přemýšlí, pak má vyřešeno.
Jelikož je podporováno pouze tzv. chytré řešení, je nutno, aby domácí dobíjecí stanice měla integrovány funkce, které omezí dobíjecí výkon podle aktuální spotřeby odběrného místa tak, aby se s odběrem nešlo ani v nejhorším případě přes rezervovaný výkon definovaný hodnotou hl. jističe před elektroměrem. Není úkolem přetěžování distribuční soustavy, až budeme nabíjet všichni. Při jističi 3x25 A je max. nabíjecí výkon roven zhruba 17 kW, pro 3x32 A pak 22 kW, pokud v odběrném místě nebude jiná spotřeba.
Wallbox má většinou (právě i z důvodu popsaného výše) k sobě měření poměrů na síti podobně jako Wattrouter nebo řešení hybridní FVE. Instalace je tedy vhodné spojit, aby se nemuselo za čas přemýšlet, jak ten rozvaděč zase nafouknout.
Článek vznikl na základě zkušeností s instalacemi wallboxů na podzim roku 2021, snad základní informace poskytl, pokud ne, hledejte slovo wallbox v záhlaví našeho webu, třeba se dovíte více :)
Není všechno zlato, co se třpytí a tak i u tak čisté myšlenky se najde jeden malý zvednutý ukazovák. Kdo totiž plánuje nákup elektrovozu až za pár let, jde do jedné velké neznámé, na kterou se sluší teď upozornit - funkčnost po letech (ne)provozu. Čertík v krabičce se jmenuje záruka, která se počítá od doby montáže a nikoho nezajímá, jestli výrobek používáte nebo ne. Po dvou letech visící krabička na zdi může být v okamžiku prvního nabíjení je nefukčním doplňkem garáže.
S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?
Sliby inzerce zní lákavě, není ale všechno zlato, co se třpytí. Velmi rychle vidinu úspory může zastavit optimalizace daňového přiznání. Jinak ale samozřejmě super, na to jsme dlouho čekali.
Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?