Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02, počet zobrazení: 3591, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Zdá se, že při přípravě nové dotační vlny měl někdo zajímavou vizi. Dobíjecí stanici, tzv. wallbox si totiž s dotací z NZÚ může pořídit opravdu každý, i když nevlastní žádné auto na elektřinu - tedy elektromobil nebo plug-in hybrid.

Peníze na wallboxy

Dotovány jsou až 2 wallboxy, na každý dotace 50%, maximálně však 30 tisíc, na jeden dům je max. 60 tisíc, což znamená v podstatě max. útratu 120 tisíc. Při současné žádosti i o dotaci na FVE je dotační bonus 10 tisíc korun, pokud dotace na jednotlivé položky rozpočtu je alespoň 20 tKč. Příklad: v praxi se pak běžně instaluje FVE (asi za 410+) a jeden wallbox za 50 tisíc, 25 je přímá dotace na wallbox a 10 tisíc je bonus. Wallbox pak přijde na 15 tisíc a kdo o elektrifikaci svého vozového parku alespoň trochu přemýšlí, pak má vyřešeno.

Technické řešení wallboxu

Jelikož je podporováno pouze tzv. chytré řešení, je nutno, aby domácí dobíjecí stanice měla integrovány funkce, které omezí dobíjecí výkon podle aktuální spotřeby odběrného místa tak, aby se s odběrem nešlo ani v nejhorším případě přes rezervovaný výkon definovaný hodnotou hl. jističe před elektroměrem. Není úkolem přetěžování distribuční soustavy, až budeme nabíjet všichni. Při jističi 3x25 A je max. nabíjecí výkon roven zhruba 17 kW, pro 3x32 A pak 22 kW, pokud v odběrném místě nebude jiná spotřeba.

Wallbox má většinou (právě i z důvodu popsaného výše) k sobě měření poměrů na síti podobně jako Wattrouter nebo řešení hybridní FVE. Instalace je tedy vhodné spojit, aby se nemuselo za čas přemýšlet, jak ten rozvaděč zase nafouknout.

Montujeme wallboxy s FVE

Článek vznikl na základě zkušeností s instalacemi wallboxů na podzim roku 2021, snad základní informace poskytl, pokud ne, hledejte slovo wallbox v záhlaví našeho webu, třeba se dovíte více :)

Malá vada na kráse

Není všechno zlato, co se třpytí a tak i u tak čisté myšlenky se najde jeden malý zvednutý ukazovák. Kdo totiž plánuje nákup elektrovozu až za pár let, jde do jedné velké neznámé, na kterou se sluší teď upozornit - funkčnost po letech (ne)provozu. Čertík v krabičce se jmenuje záruka, která se počítá od doby montáže a nikoho nezajímá, jestli výrobek používáte nebo ne. Po dvou letech visící krabička na zdi může být v okamžiku prvního nabíjení je nefukčním doplňkem garáže.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Strašák jménem Česká energetická inspekce. Máme se ho bát?

Zveřejněno: 2020-07-17 20:09:22

Kontrola z jakéhokoliv úřadu bývá vždy nepříjemná, už jen z toho důvodu, že vyžaduje spoustu dokumentů a také ráda mívá otázky, jejichž odpověď nám může někdy dát zabrat, už jen proto, že si něco nepamatujeme. Na co se připravit?

Více zde »  
 

Kolik energie vyrobí sluneční elektrárna?

Zveřejněno: 2020-04-20 06:21:47

Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.

Více zde »  
 

Jak podat žádost o dotaci na hybridní fotovoltaickou elektrárnu

Zveřejněno: 2021-11-13 20:51:08

Solární boom odstartoval, vlak je v nádraží, přistupte. Podat žádost o dotaci na fotovoltaiku je opravdu snadné, popíšeme si postup krok za krokem. Potřebovat budete jen 3 věci. 

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace | Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022