Některé věci musí skončit, aby jiné mohly začít. Na testovací instalaci naší firmy jsme shodili ze zdi G3 a pověsili nový měnič Solax X3-hybrid-10.0D (G4). Změna je očekávaná, u zákazníků už měniče stejného typu montujeme od ledna 2022.
">Zveřejněno: 2022-10-11 22:34:42, počet zobrazení: 13350, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Některé věci musí skončit, aby jiné mohly začít. Na testovací instalaci naší firmy jsme shodili ze zdi G3 a pověsili nový měnič Solax X3-hybrid-10.0D (G4). Změna je očekávaná, u zákazníků už měniče stejného typu montujeme od ledna 2022.
Podle hesla "Kovářova kobyla chodí bosa" přechod k nejnovější generaci měničů trval asi půl roku. Protože máme ve firmě heslo "Zákazník na prvním místě" (Not America but customer first!), nedostatek čehokoli v poslední době znamená, že nelze testovat, když není měnič ani pro zákazníky z pořadníku.
Máme velké štěstí, že Vám nemusíme lhát, abychom Vás přesvědčili, že musíte zrovna od nás koupit solární elektrárnu, jako spousta firem, co vidí jen prachy, prachy, prachy.
Klidně se tu můžete dozvědět, že i měniče jsou jen elektronika, stejně jako televizní přijímač nebo tablet. A, tak jako se může pokazit TV nebo tablet, tak i střídače nebo měniče se občas pokazí a návštěva servisu za účelem léčby je nevyhnutelná.
... ale nepatří zákazníkovi. Použití pro testovací provoz je pak fajn a umožňuje pozorovat a zkoušet nové funkce a pak se s nimi pochlubit, třeba na webu. Po první dekádě provozu se tedy můžeme podělit o zkušenosti, které jen potvrzují ohlasy zákazníků.
Měnič je ve své podstatě mikropočítač, akorát místo klávesnice má 4 tlačítka a místo monitoru pak malý displej. Vnitřní program se jmenuje firmware a dá se "flashnout" = nahrát přes USB port a nebo výrobce jej nahraje online.
Firmware výrobce neustále vyvíjí a s každou novou verzí přináší opravy chyb a nová vylepšení. Je to běžná věc a u jiných výrobců je proces podobný. Ne vždy se v praxi vše ukáže tak dobré, jak to v laboratoři vypadá a někdy jdou i požadavky z praxe protichůdně jeden proti druhému a tak je těžké vyhovět každému.
Máme ale vychytané verze, o kterých víme, v čem jsou jejich přednosti. A je tu první chlubení. Verze firmware 1.17 umí nutit neustále dodávku do sítě. Pokud máte dostatek energie v bateriích, můžete i v noci neustále přetláčet distribuční síť o 20W na každé fázi a stlačit tak odběr ze sítě na hybrid nevídané minimum 0,1 - 0,2 kWh/24 hodin. Na titulní fotce je důkaz - 10.10.2022 dělal odběr ze sítě 1% celkové spotřeby odběrného místa. Na fotce pod článkem je zase vidět odběr přímo z Distribučního portálu, celkem byl naměřen odběr 0,146 kWh za celý den dne 4.10.2022. A to se vyplatí! Další novinky a zkušenosti zase někdy!
Další foto:
Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.
Tato otázka se občas v poptávkách ukazuje jako nezodpovězená, i když by se mohlo zdát, že odpověď je na internetu všude. Zájemci se ptají a tak si to jen tak lehce pojďme projít.
No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.