Zveřejněno: 2021-04-05 08:14:28, počet zobrazení: 12399, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.
Jednou jsem si jel od zákazníka a tu mě praštila do očí fotovoltaická sestava, která mě donutila zastavit a vše prohlédnout z dostupných úhlů pohledu - nejsem škrt, rád se s Vámi podělím, fotky jsou u článku.
To jsem snad ještě neviděl a celou cestu domů jsem přemýšlel, jak je něco takového možné udělat. Snímek domu ze satelitu mne ujistil v myšlence, že svůj údiv musím vypsat do světa.
Základní pravidlo pro umístění panelů na střechu je zajistit dostatečný osvit pro celou sérii solárních panelů současně - vyhnout se stínům od překážek, které nelze odstranit - má první výhrada ke konkrétní instalaci je umístění panelu úplně vlevo na JV části instalace.
Za určitých okolností je možné slevit a použít optimizery, ale tam bych byl velmi opatrný a spíše bych dal o panel míň, než použil optimizer. Optimizer je v první řadě další elektronika vystavená větru, dešti, navíc s jistým procentem nespolehlivosti. A nespolehlivosti se sčítají nebo násobí. Nechceme lozit po střeše a měnit vadný kus.
Kdybychom byli severněji nebo ve vyšší nadmořské výšce, ještě bych tento panel označil za problém z pohledu zatížení střechy sněhem, návěje by jistě nebyly nic příjemného. Tady jde o jih Moravy, tak z pohledu sněhu "no problem".
A pak tu máme jihozápadní střechu. Instalační firmě asi uteklo, že u hřebenu střechy fouká a že je nutné instalaci schovat pár centimetrů níže. Celkově je zvolena špatná velikost panelů. Jak je vidět, rýna je asi zbytečná. Místo dvoumetrových panelů nastojato by bylo lepší dát menší, případně ty samé naležato.
Mám svoji profesionální čest a než dělat takovou práci, kterou v tomto článku kritizuji, to raději zakázku odmítnu. To mi nemůže mít nikdo za zlé.
Jaké je poučení? Důvěřuj, ale prověřuj. Důvěřujte vybranému dodavateli, ale pokud budete mít pochybnosti o navrhovaném řešení, zeptejte se i někoho jiného na názor. Vždy pamatujte na tato pravidla:
Další foto:
Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.
Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?
Od 26.9.2023 odstartovala nová vlna příjmu žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Nékdo si troufne podat žádost sám, jiný to nechá na dodavatele systému fotovoltaické elektrárny. Ať tak či onak, prvotní přihlášení musí udělat každý sám, stejně jako když máme hlad, jíme sami - to za nás taky nikdo neudělá. Hlad po dotacích na FVE tu je, tak máme návod, jak se přihlásit.