Zveřejněno: 2022-02-04 20:24:47, počet zobrazení: 6948, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?
Ano, podpoří a možná se ptáte proč vůbec o této možnosti uvažovat. Všeobecně známo je, že v ČR máme účtování spotřeby elektrické energie po fázích. Dále víme, že neexistuje, a je o tom psáno v článku, Asymetrický střídač. No a? No a když máme na jakékoli fázi spotřebu větší než je třetina výkonu dodávaného panely do střídače, tak ji musíme dokoupit.
S asymetrickým měničem si pomůžeme, ten totiž může jet asymetricky, tedy do velikosti výkonu z panelů může výkon redistribuovat tam, kde je to potřeba. Limit je samozřejmě výrobcem podporovaný výkon na jednu fázi a pak ten aktuální výkon z FV panelů.
A cena? Může se rychle vrátit, ale nemusí... Měnič je dražší a sofistikovanější zařízení, kromě střídače má i usměrňovač a DC/DC měnič pro nabíjení akumulátorů. Měnič pro správnou funkci potřebuje ještě chytrý elektroměr, který podává hlášení o stavu na trase elektroměrový rozvaděč - vlastní spotřeba objektu. Cena měniče je cca dvojnásobek ceny obdobně výkonného střídače.
Podmínky pro získání dotace jsou na webu Fondu životního prostředí dány jasně, hodí se nám podpora hybridniho měniče a k tomu 2 kWp panelů za 60 tisíc. Další panely nad 2 kWp jsou 10 tisíc za 1 kWp. Tedy pro 10 kWp to je 80 tisíc za výkon a dohromady s dotací na projekt pak 145 tisíc korun. Když takový systém bude stát 290 tisíc, tak slíbená dotace bude přesně 50% z investice.
Následující obrázek ukazuje jak to systém podávání dotací sám vypočítává pro 9,9 kWp panelů a s použitím wallboxu.
Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?
Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.
O asymetrii střídačů jdou na internetu legendy. Pojďme se podívat na čistou pravdu, bohužel spoustu lidí zklamání nemine. Ona totiž není asymetrie jako asymetrie.