Zveřejněno: 2021-03-22 07:36:52, počet zobrazení: 28365, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
O asymetrii střídačů jdou na internetu legendy. Pojďme se podívat na čistou pravdu, bohužel spoustu lidí zklamání nemine. Ona totiž není asymetrie jako asymetrie.
Hlavním důvodem, proč se vůbec o asymetrickém střídači píše a diskutuje, je fakt, že Česká republika je jedno z mála míst, kde výrobce elektřiny může v jednom okamžiku na jedné fázi do sítě dodávat a na jiné nakupovat, tedy že měření probíhá po fázích a ne součtem všech fází dohromady.
A teď tedy každý chce mít takový zdroj, který se přizpůsobí potřebám domu a bude schopen co nejlépe rozdělit energii ze solárních panelů tak, aby se nemuselo nakupovat ze sítě.
U hybridního asymetrického měniče není problém - ten je na to uzpůsoben a dokonce při nedostatku slunečního svitu si pomůže energií z akumulátoru.
On-grid střídač ovšem nic takového neumí a ten důvod je jednoduchý, nemá totiž k ruce chytrý elektroměr, aby se dozvěděl potřebné informace o stavu sítě mezi elektroměrovým a hlavním domovním rozvaděčem.
Jak to, že jedna firma (ta, co je všude vidět a chlubí se, že je v ČR největší) tedy tvrdí, že dodá "asymetrický střídač RCT Invertor, který se vyrábí ve třech variantách podle výkonu: 4 kW, 5 kW a 6 kW. Nedá se sice propojit s baterií, ale umí energii z fotovoltaických panelů asymetricky distribuovat do jednotlivých fází, podle momentální spotřeby"? Tak to je bohužel pouze reklamní tvrzení, které Vás má nalákat, protože výrobce o tomto střídači tvrdí pouze "plně asymetrické a nezávislé vstupní PV pole". Abychom nebyli za hlupáky, ověřili jsme si asymetričnost u dovozce střídačů RCT a bylo nám sděleno, že skutečně žádný on-grid střídač RCT asymetrii na AC straně nemá, že to je výsadou pouze hybridních měničů.
Tedy až Vám zase někdo bude tvrdit, že vám dodá asymetrický střídač, tak se ujistěte, jestli náhodou nemyslí měnič, ten má totiž většinou dvojnásobnou cenu.
Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.
Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?
Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.