Zveřejněno: 2021-09-11 22:30:05, počet zobrazení: 13586, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Instalace fotovoltaické elektrárny nezačíná na střeše, ale u investora, který má spoustu všetečných otázek. Některé se hodně opakují, třeba tyto... Jak se počítají cykly a jak to souvisí s životností akumulátoru? A vydrží mi baterka 10 let?
Možná se budeme opakovat, ale opakování je matka moudrosti. Spočítat přesně počet cyklů je téměř úkol nadlidský, tedy řekněme, že jeden cyklus je vybití z plné baterie na minimum, tedy využití například 80% kapacity. Když vybijeme a nabijeme jen částečně, za chvíli zas a tak pořád dokola, může to být za den klidně i několikanásobně více a nebo naopak ani ťuk. Počet cyklů tedy není většinou nikde napsán, ale odhaduje se z množství nabité a vybité energie.
Dle údajů servisního střediska našeho hlavního dodavatele se běžně ročně provede řádově 150 až 200 cyklů. Běžný systém v letním období akumulátor v noci nevybije zcela a v zimním období se zase nedaří naplno nabít. Hlavní počet cyklů je na jaře a na podzim.
Dle předchozího odstavce by tedy mohla být záruka 10 let v pohodě. 10 let je ale dlouhá doba a pořád se tu bavíme o elektronice. Pochopitelně budeme okolo našeho nového miláčka nějakou dobu chodit po špičkách, udržovat mu konstantní teplotu atd. Stěžejní ale pro nás zůstává fakt, že záruku 10 let dá výrobku jen výrobce, který věří tomu, že to ten výrobek vydrží.
Staré dobré pořekadlo se zde vcelku hodí. Buď technologii věříme a nebo si ji nemusíme koupit. Také se říká: "Kdo chvíli stál, už stojí opodál." Dotace a investiční pobídky jsou lákavé, tedy trend je dán a kdo chce něco ušetřit, musí nejdříve investovat.
Závěrem ještě jedna myšlenka. Když už technologii, výrobci, záruce, prodejci, instalační firmě atd. věříme, tak nás ještě může hřát dobrý pocit, že přispíváme na vývoj nových technologií a masovějším prodejem na jejich zlevnění.
Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?
Kontrola z jakéhokoliv úřadu bývá vždy nepříjemná, už jen z toho důvodu, že vyžaduje spoustu dokumentů a také ráda mívá otázky, jejichž odpověď nám může někdy dát zabrat, už jen proto, že si něco nepamatujeme. Na co se připravit?
Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!