Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44, počet zobrazení: 2743, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.
Dobrých zpráv není nikdy dost, protože na to špatné se zapomene.
Doposud byly objekty typu chata či chalupa z programu Nová zelená úsporám vyňaty, to by se mělo od října 2021 změnit, tedy hurá! Je spousta budov v katastru zapsaných jinak než rodinný dům. Mínusem je zatím absence způsobu doložení obydlenosti obydlí. Doufáme, že z podmínek pro získání dotace jen omezení vypadne a bude vymalováno.
Do konce roku platí strop 170 tisíc korun ve vybraných krajích, 155 tisíc Kč ve zbytku republiky. 200 tisíc Kč je nová hranice, nový je i způsob výpočtu výše u konkrétního projektu.
Do konce roku 2021 pracujeme především s variantou NZÚ C3.9, kdy systém FVE s produkcí 3 MWh / rok a výše dostane 50% z částky 170 tisíc ve většině koutů republiky. Za ty prachy je pěkná elektrárnička i klidně 6 kWp.
Nově bude základní dotace 40 tisíc za 2 kWp FVE + 10 tisíc za 1 kWp navíc, v případě 6 kWp to vychází na 40 + 4 x 10 = 80 tisíc. To je sice o trochu méně (než 85), ale pokud podmínky dovolí dát větší výkon, třeba strop pro mikrozdroj (10 kWp), bude se moci šáhnout pro víc peněz (až 120 tisíc), to nám přijde zajímavé v souvislosti s nedávným článkem Výkup elektřiny z fotovoltaiky 2021.
Doposud všechny HFVE jsme nainstalovali v rámci programu NZÚ C3.7, všichni zákazníci mají nárok na 155 tisíc z 310, minimální konfigurace 4,5 kWp + 9 kWh baterie.
Nový základ výpočtu vychází z 2 kWp na panelech a pouze hybridního měniče, start je 60 tisíc. Za každou kilowatu výkonu na FV panelech nebo 1 kWh na baterkách příplatek 10 tisíc. Pojďme na příklad z předchozího odstavce. 60 za měnič + 25 za panely + 90 za baterie = 175 tisíc. To by mohl být nárok, ovšem, jak už to tak bývá, podmíněn splněním podmínek.
A tady padá kosa na kámen a napíná všechny zainteresované strany jako kšandy. Zatím je vše podle pořekadla: když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Uvidíme, jestli i po zveřejnění podmínek v říjnu 2021 to bude stará ohraná písnička nebo nový populární rockový nářez. Pojďme si notovat společně.
Trvalo to jen pár dnů a s potěšením můžeme napsat, že naše predikce a úvahy z posledních článků se víceméně naplnila. Ale ještě pořád tomu něco chybí...
Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.
Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!