Jak funguje hybridní solární elektrárna?

Zveřejněno: 2021-08-30 13:10:58, počet zobrazení: 4779, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.

Hned na startu si vymezme základní pojmy. Článek se bude snažit být obecný, ale některým konkrétnostem se asi nevyhneme.

Hybridní FVE

Opírá se o hybridní měnič - ten obsahuje střídač, DC/DC měnič a usměrňovač. Měnič je srdcem systému a na jeho funkci je vše závislé, obzvláště pokud se bavíme například o asymetrickém provozu.

Na měnič jsou připojeny panely, akumulátory a hlavně rozvod domácnosti přes hlavní domovní rozvaděč. Snad nejdůležitější součástí celého zapojení je ale chytrý elektroměr komunikující s měničem zapojený mezi elektroměrový a hlavní domácí rozvaděč. Měnič má i separátně vyvedený Back-UP výstup, ten poslouží ale pouze při výpadku sítě a tedy do hybridního provozu se nezapojuje.

Funkční hybridní elektrárna

Měnič dostává informace o stavu sítě od chytrého elektroměru - především jak velký proud na jaké fázi a kterým směrem teče. Většinou je funkčnost měniče nastavena tak, aby byla z dostupných zdrojů (panely a akumulátory) uspokojena spotřeba odběrného místa (tedy domu), když je na panelech více energie, aby se dobijely akumulátory a ty, až jsou dobité, může zbytek ven do sítě. Pokud je k dispozici málo energie z panelů, tedy i při výkonových špičkách, sáhne měnič pro energii i do baterky, hlavně aby dosáhl virtuální nuly na připojeném chytrém elektroměru.

Měnič má v sobě počítač

Zpracovat informaci o stavu sítě dodávanou z místa měření měniči chvíli trvá, proto regulace není spojitá a 100pro hned účinná, může trvat i několik měření, než je nastaven správný režim. Protože ale měnič jede paralelně se sítí, tak chvíli je stav malého odběru nebo dodávky zcela normální. Pokud vše funguje správně u dobře navrženého systému a je dost energie z panelů, pak se dosahuje úspory 90 až 95% oproti stavu před instalací hybridní FVE. Protože výpočetního výkonu není nikdy dost :)Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 

Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace | Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022