Jak funguje hybridní solární elektrárna?

Zveřejněno: 2021-08-30 13:10:58, počet zobrazení: 6402, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.

Hned na startu si vymezme základní pojmy. Článek se bude snažit být obecný, ale některým konkrétnostem se asi nevyhneme.

Hybridní FVE

Opírá se o hybridní měnič - ten obsahuje střídač, DC/DC měnič a usměrňovač. Měnič je srdcem systému a na jeho funkci je vše závislé, obzvláště pokud se bavíme například o asymetrickém provozu.

Na měnič jsou připojeny panely, akumulátory a hlavně rozvod domácnosti přes hlavní domovní rozvaděč. Snad nejdůležitější součástí celého zapojení je ale chytrý elektroměr komunikující s měničem zapojený mezi elektroměrový a hlavní domácí rozvaděč. Měnič má i separátně vyvedený Back-UP výstup, ten poslouží ale pouze při výpadku sítě a tedy do hybridního provozu se nezapojuje.

Funkční hybridní elektrárna

Měnič dostává informace o stavu sítě od chytrého elektroměru - především jak velký proud na jaké fázi a kterým směrem teče. Většinou je funkčnost měniče nastavena tak, aby byla z dostupných zdrojů (panely a akumulátory) uspokojena spotřeba odběrného místa (tedy domu), když je na panelech více energie, aby se dobijely akumulátory a ty, až jsou dobité, může zbytek ven do sítě. Pokud je k dispozici málo energie z panelů, tedy i při výkonových špičkách, sáhne měnič pro energii i do baterky, hlavně aby dosáhl virtuální nuly na připojeném chytrém elektroměru.

Měnič má v sobě počítač

Zpracovat informaci o stavu sítě dodávanou z místa měření měniči chvíli trvá, proto regulace není spojitá a 100pro hned účinná, může trvat i několik měření, než je nastaven správný režim. Protože ale měnič jede paralelně se sítí, tak chvíli je stav malého odběru nebo dodávky zcela normální. Pokud vše funguje správně u dobře navrženého systému a je dost energie z panelů, pak se dosahuje úspory 90 až 95% oproti stavu před instalací hybridní FVE. Protože výpočetního výkonu není nikdy dost :)Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Solární systém s baterií - otevřeme téma

Zveřejněno: 2019-11-02 11:45:14

Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!

Více zde »  
 

Jak je náročný provoz domácí solární elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-31 08:12:54

Hodíte si fotovoltaické panely na střechu, zapnete nainstalovaný systém a o nic víc se nemusíte starat. Tak to každá firma slíbí. Je to ale pravda?

Více zde »  
 

Jak dlouho vydrží baterie u hybridní elektrárny?

Zveřejněno: 2021-09-11 22:30:05

Instalace fotovoltaické elektrárny nezačíná na střeše, ale u investora, který má spoustu všetečných otázek. Některé se hodně opakují, třeba tyto... Jak se počítají cykly a jak to souvisí s životností akumulátoru? A vydrží mi baterka 10 let?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022