Cena OTE: 2.65Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jak funguje hybridní solární elektrárna?

Zveřejněno: 2021-08-30 13:10:58, počet zobrazení: 7732, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.

Hned na startu si vymezme základní pojmy. Článek se bude snažit být obecný, ale některým konkrétnostem se asi nevyhneme.

Hybridní FVE

Opírá se o hybridní měnič - ten obsahuje střídač, DC/DC měnič a usměrňovač. Měnič je srdcem systému a na jeho funkci je vše závislé, obzvláště pokud se bavíme například o asymetrickém provozu.

Na měnič jsou připojeny panely, akumulátory a hlavně rozvod domácnosti přes hlavní domovní rozvaděč. Snad nejdůležitější součástí celého zapojení je ale chytrý elektroměr komunikující s měničem zapojený mezi elektroměrový a hlavní domácí rozvaděč. Měnič má i separátně vyvedený Back-UP výstup, ten poslouží ale pouze při výpadku sítě a tedy do hybridního provozu se nezapojuje.

Funkční hybridní elektrárna

Měnič dostává informace o stavu sítě od chytrého elektroměru - především jak velký proud na jaké fázi a kterým směrem teče. Většinou je funkčnost měniče nastavena tak, aby byla z dostupných zdrojů (panely a akumulátory) uspokojena spotřeba odběrného místa (tedy domu), když je na panelech více energie, aby se dobijely akumulátory a ty, až jsou dobité, může zbytek ven do sítě. Pokud je k dispozici málo energie z panelů, tedy i při výkonových špičkách, sáhne měnič pro energii i do baterky, hlavně aby dosáhl virtuální nuly na připojeném chytrém elektroměru.

Měnič má v sobě počítač

Zpracovat informaci o stavu sítě dodávanou z místa měření měniči chvíli trvá, proto regulace není spojitá a 100pro hned účinná, může trvat i několik měření, než je nastaven správný režim. Protože ale měnič jede paralelně se sítí, tak chvíli je stav malého odběru nebo dodávky zcela normální. Pokud vše funguje správně u dobře navrženého systému a je dost energie z panelů, pak se dosahuje úspory 90 až 95% oproti stavu před instalací hybridní FVE. Protože výpočetního výkonu není nikdy dost :)Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde »  
 

Jaký směr panelů pro hybridní fotovoltaiku?

Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41

Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?

Více zde »  
 

Akumulace do baterií a přebytků do vody

Zveřejněno: 2020-09-14 08:23:57

Odborník je v ČR každý, ale setkáváme se s případy, že i experti na fotovoltaiku si nevědí rady jak naložit s přebytky energie, jak správně zapojit Wattrouter. Pojďme si probrat správné zapojení.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »