Zveřejněno: 2021-08-30 13:10:58, počet zobrazení: 7732, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.
Hned na startu si vymezme základní pojmy. Článek se bude snažit být obecný, ale některým konkrétnostem se asi nevyhneme.
Opírá se o hybridní měnič - ten obsahuje střídač, DC/DC měnič a usměrňovač. Měnič je srdcem systému a na jeho funkci je vše závislé, obzvláště pokud se bavíme například o asymetrickém provozu.
Na měnič jsou připojeny panely, akumulátory a hlavně rozvod domácnosti přes hlavní domovní rozvaděč. Snad nejdůležitější součástí celého zapojení je ale chytrý elektroměr komunikující s měničem zapojený mezi elektroměrový a hlavní domácí rozvaděč. Měnič má i separátně vyvedený Back-UP výstup, ten poslouží ale pouze při výpadku sítě a tedy do hybridního provozu se nezapojuje.
Měnič dostává informace o stavu sítě od chytrého elektroměru - především jak velký proud na jaké fázi a kterým směrem teče. Většinou je funkčnost měniče nastavena tak, aby byla z dostupných zdrojů (panely a akumulátory) uspokojena spotřeba odběrného místa (tedy domu), když je na panelech více energie, aby se dobijely akumulátory a ty, až jsou dobité, může zbytek ven do sítě. Pokud je k dispozici málo energie z panelů, tedy i při výkonových špičkách, sáhne měnič pro energii i do baterky, hlavně aby dosáhl virtuální nuly na připojeném chytrém elektroměru.
Zpracovat informaci o stavu sítě dodávanou z místa měření měniči chvíli trvá, proto regulace není spojitá a 100pro hned účinná, může trvat i několik měření, než je nastaven správný režim. Protože ale měnič jede paralelně se sítí, tak chvíli je stav malého odběru nebo dodávky zcela normální. Pokud vše funguje správně u dobře navrženého systému a je dost energie z panelů, pak se dosahuje úspory 90 až 95% oproti stavu před instalací hybridní FVE. Protože výpočetního výkonu není nikdy dost :)
PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.
Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?
Odborník je v ČR každý, ale setkáváme se s případy, že i experti na fotovoltaiku si nevědí rady jak naložit s přebytky energie, jak správně zapojit Wattrouter. Pojďme si probrat správné zapojení.