Jaký je rozdíl mezi střídačem a měničem?

Zveřejněno: 2021-06-07 21:04:02, počet zobrazení: 18926, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.

Střídač je zařízení pro přeměnu stejnosměrné energie na střídavou. Střídač tedy stejnosměrné veličiny mající plus a mínus pól začne střídat a to tak, že na jeho výstupu má vyráběná energie přibližně stejné parametry, jako jsou v distribuční síti. Střídače jsou ostrovní - Off-Grid - tedy bez sítě a síťové - On-Grid - schopné provozu pouze se sítí.

On-Grid střídače si parametry sítě nejprve "ošahají" a pak se ve vhodný okamžik připojí, čemuž odborně říkáme přifázování. Po přifázování jede střídač paralelně se sítí, proto musí ctít parametry norem pro zdroje připojené k distribuční soustavě.

Měnič je jakékoli zařízení, které mění parametry vstupního signálu na nějaké jiné výstupní. Střídač je také měnič, mění stejnosměrné veličiny na střídavé. Tak když je střídač měnič, proč to rozlišujeme?

Ve fotovoltaice se vžilo označení měnič pro přístroj, který obsahuje nejen střídač, ale současně i tyto:

  • DC/DC měnič - energie z panelů má jiné parametry než je třeba pro nabíjení akumulátoru - navíc pro optimální nabíjení se i potřeba nabíjecích parametrů mění s úrovní nabití baterie
  • usměrňovač - neboli AC/DC měnič - umožňuje nabití baterie například při dlouhodobé nepřízni počasí.

 

Hybridní měniče, tak jak je známe, samozřejmě usměrňují, střídají, mění a to většinou i současně. Inteligentní elektronika si hlídá vše potřebné, aby provoz byl bezproblémový a bezpečný.

Hybridní v podstatě dnes znamená, že střídač v měniči je schopen jak provozu ostrovního, tak toho paralelního se sítí. Dlužno podotknout, že ostrovní provoz se distribučním společnostem nelíbí, proto je oficiálně zakázáno připojit zdroj schopný ostrovního provozu. To už je ale jiná pohádka.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde »  
 

Umístění fotovoltaických panelů

Zveřejněno: 2021-04-05 08:14:28

Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.

Více zde »  
 

Souvisí spolu vítr, fotovoltaika a pojistka?

Zveřejněno: 2020-07-29 22:21:36

Všechno souvisí se vším. Neštěstí jednoho může poučit tisíce dalších, protože po bitvě je přece každý generál. Bouře s vichřicí v úterý 28.7.2020 zničila fotovoltaiku v obci Vlasatice na Brněnsku. Vše se dá opravit, jak nejde o život, jde o ho... dně peněz.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022