Jaký je rozdíl mezi střídačem a měničem?

Zveřejněno: 2021-06-07 21:04:02, počet zobrazení: 984, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.

Střídač je zařízení pro přeměnu stejnosměrné energie na střídavou. Střídač tedy stejnosměrné veličiny mající plus a mínus pól začne střídat a to tak, že na jeho výstupu má vyráběná energie přibližně stejné parametry, jako jsou v distribuční síti. Střídače jsou ostrovní - Off-Grid - tedy bez sítě a síťové - On-Grid - schopné provozu pouze se sítí.

On-Grid střídače si parametry sítě nejprve "ošahají" a pak se ve vhodný okamžik připojí, čemuž odborně říkáme přifázování. Po přifázování jede střídač paralelně se sítí, proto musí ctít parametry norem pro zdroje připojené k distribuční soustavě.

Měnič je jakékoli zařízení, které mění parametry vstupního signálu na nějaké jiné výstupní. Střídač je také měnič, mění stejnosměrné veličiny na střídavé. Tak když je střídač měnič, proč to rozlišujeme?

Ve fotovoltaice se vžilo označení měnič pro přístroj, který obsahuje nejen střídač, ale současně i tyto:

  • DC/DC měnič - energie z panelů má jiné parametry než je třeba pro nabíjení akumulátoru - navíc pro optimální nabíjení se i potřeba nabíjecích parametrů mění s úrovní nabití baterie
  • usměrňovač - neboli AC/DC měnič - umožňuje nabití baterie například při dlouhodobé nepřízni počasí.

 

Hybridní měniče, tak jak je známe, samozřejmě usměrňují, střídají, mění a to většinou i současně. Inteligentní elektronika si hlídá vše potřebné, aby provoz byl bezproblémový a bezpečný.

Hybridní v podstatě dnes znamená, že střídač v měniči je schopen jak provozu ostrovního, tak toho paralelního se sítí. Dlužno podotknout, že ostrovní provoz se distribučním společnostem nelíbí, proto je oficiálně zakázáno připojit zdroj schopný ostrovního provozu. To už je ale jiná pohádka.Četli jste? Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde.  
 

Akumulace do baterií a přebytků do vody

Zveřejněno: 2020-09-14 08:23:57

Odborník je v ČR každý, ale setkáváme se s případy, že i experti na fotovoltaiku si nevědí rady jak naložit s přebytky energie, jak správně zapojit Wattrouter. Pojďme si probrat správné zapojení.

Více zde.  
 

Produkce v listopadu 2020 + srovnání

Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31

Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021