Cena OTE: 1.94Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jaký je rozdíl mezi střídačem a měničem?

Zveřejněno: 2021-06-07 21:04:02, počet zobrazení: 38467, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.

Střídač je zařízení pro přeměnu stejnosměrné energie na střídavou. Střídač tedy stejnosměrné veličiny mající plus a mínus pól začne střídat a to tak, že na jeho výstupu má vyráběná energie přibližně stejné parametry, jako jsou v distribuční síti. Střídače jsou ostrovní - Off-Grid - tedy bez sítě a síťové - On-Grid - schopné provozu pouze se sítí.

On-Grid střídače si parametry sítě nejprve "ošahají" a pak se ve vhodný okamžik připojí, čemuž odborně říkáme přifázování. Po přifázování jede střídač paralelně se sítí, proto musí ctít parametry norem pro zdroje připojené k distribuční soustavě.

Měnič je jakékoli zařízení, které mění parametry vstupního signálu na nějaké jiné výstupní. Střídač je také měnič, mění stejnosměrné veličiny na střídavé. Tak když je střídač měnič, proč to rozlišujeme?

Ve fotovoltaice se vžilo označení měnič pro přístroj, který obsahuje nejen střídač, ale současně i tyto:

  • DC/DC měnič - energie z panelů má jiné parametry než je třeba pro nabíjení akumulátoru - navíc pro optimální nabíjení se i potřeba nabíjecích parametrů mění s úrovní nabití baterie
  • usměrňovač - neboli AC/DC měnič - umožňuje nabití baterie například při dlouhodobé nepřízni počasí.

 

Hybridní měniče, tak jak je známe, samozřejmě usměrňují, střídají, mění a to většinou i současně. Inteligentní elektronika si hlídá vše potřebné, aby provoz byl bezproblémový a bezpečný.

Hybridní v podstatě dnes znamená, že střídač v měniči je schopen jak provozu ostrovního, tak toho paralelního se sítí. Dlužno podotknout, že ostrovní provoz se distribučním společnostem nelíbí, proto je oficiálně zakázáno připojit zdroj schopný ostrovního provozu. To už je ale jiná pohádka.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

FVE na ČOV, sámošku, benzínku i firmu

Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11

Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.

Více zde »  
 

Známe nová pravidla NZÚ od září 2023

Zveřejněno: 2023-06-04 20:28:11

Útočí na Vás otravné reklamy firem s výhrůžkami, že dotace 30.6.2023 končí a Vy to musíte s nimi stihnout? Tak těm se obloukem vyhněte! Jednak porušují etické kodexy odborných uskupení (např. CAFTu a Solární asociace) a druhak už víme, že lžou. Tak pojďme si to v článku probrat.

Více zde »  
 

Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »