FVE na ČOV, sámošku, benzínku i firmu

Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11, počet zobrazení: 179, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.

Velikost spotřeby energie za hodinu je v podstatě ukazatel orientační, daleko lepší je vědět, že mám konstantní odběr třeba 7 kW. Pro ty, kdo nevidí rozdíl, je tu lekce fyziky: práce udávaná v jednotkách kWh je přímo úměrná výkonu (kW) a času (h), po který je výkon použit. Nehodí se nám do výpočtů průměrná hodnota, je lepší minimální.

A proč nás ta minimální hladina výkonu pro on-grid FVE tak zajímá? Protože chceme maximální možný výkon pokrýt energii ze solární elektrárny. To totiž při současných cenách instalací solárních elektráren a cenách energie umožňuje velmi zajímavou návratnost.

Mikrozdroj je papírově to nejjednodušší, co jde pořídit. FVE s výkonem do 10 kWp na panelech totiž nepodléhá licenčním podmínkám, tedy zdarma se požádá distribuce o připojení a pokud nejsou nutné úpravy například elektroměrového rozvaděče, nejsou třeba ani další náklady nad cenu samotné FVE.

Reálná návratnost on-grid FVE 10kWp

U firem se většinou jedná o plátce DPH, tedy zůstaneme při počítání "přes palec" v této rovině. Mějme stálou spotřebu energie i přes víkend, což u ČOV nebo benzínky není problém, u prodejny s chlaďáky nebo klimatizací to je v pohodě též. Ostatní provozy zatím pomiňme.

Produkci FVE počítejme (stačí na hrubo): 1 kWp FV panelů vyrobí 1 MWh za rok. Cena je zasmluvněna na 3,50 Kč / kWh, tak roční přínos solární elektrárny je 35 tisíc Kč. Při ceně 240 tisíc za instalaci FVE na klíč, se dostáváme s návratností na úroveň 7 let. Záruka na střídač v délce 10 let je běžná, životnost 20 let reálná. Za 20 let úspora minimálně 700 tisíc, zhodnocení investice je nepopíratelné, ale zároveň je nesmysl mávat "hurá" procenty, jak to dělají jinde.

Je třeba si uvědomit, že elektrárnu je třeba pojistit a cena nákupu energie může jít i dolů. Proti blackoutu Vás sice on-grid FVE nechrání, ale úspory energie budou zaručeny.

Další foto:Četli jste? Jak správně poptat solární elektrárnu

Zveřejněno: 2021-02-01 07:48:12

Poptali jste elektrárnu a nikdo se neozval nebo vaše komunikace "vyšuměla"? Tak proč, sakra, inzerovali, že se do dvou dnů ozvou, a pak nikdo nereaguje?

Více zde.  
 

Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Více zde.  
 

Podzim nepřeje fotovoltaice, ani té hybridní

Zveřejněno: 2020-11-02 07:02:03

Pošmourno, plýskanice, déšť a citelně se zkracujicí doba slunečního svitu, tohle prodejci fotovoltaiky rozhodně nehraje do karet, každý potencionální zákazník si lehce uvědomí jak je mu akumulace k ničemu, když není z čeho nebo co akumulovat.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021