Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.
">Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11, počet zobrazení: 4293, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.
Velikost spotřeby energie za hodinu je v podstatě ukazatel orientační, daleko lepší je vědět, že mám konstantní odběr třeba 7 kW. Pro ty, kdo nevidí rozdíl, je tu lekce fyziky: práce udávaná v jednotkách kWh je přímo úměrná výkonu (kW) a času (h), po který je výkon použit. Nehodí se nám do výpočtů průměrná hodnota, je lepší minimální.
A proč nás ta minimální hladina výkonu pro on-grid FVE tak zajímá? Protože chceme maximální možný výkon pokrýt energii ze solární elektrárny. To totiž při současných cenách instalací solárních elektráren a cenách energie umožňuje velmi zajímavou návratnost.
Mikrozdroj je papírově to nejjednodušší, co jde pořídit. FVE s výkonem do 10 kWp na panelech totiž nepodléhá licenčním podmínkám, tedy zdarma se požádá distribuce o připojení a pokud nejsou nutné úpravy například elektroměrového rozvaděče, nejsou třeba ani další náklady nad cenu samotné FVE.
U firem se většinou jedná o plátce DPH, tedy zůstaneme při počítání "přes palec" v této rovině. Mějme stálou spotřebu energie i přes víkend, což u ČOV nebo benzínky není problém, u prodejny s chlaďáky nebo klimatizací to je v pohodě též. Ostatní provozy zatím pomiňme.
Produkci FVE počítejme (stačí na hrubo): 1 kWp FV panelů vyrobí 1 MWh za rok. Cena je zasmluvněna na 3,50 Kč / kWh, tak roční přínos solární elektrárny je 35 tisíc Kč. Při ceně 240 tisíc za instalaci FVE na klíč, se dostáváme s návratností na úroveň 7 let. Záruka na střídač v délce 10 let je běžná, životnost 20 let reálná. Za 20 let úspora minimálně 700 tisíc, zhodnocení investice je nepopíratelné, ale zároveň je nesmysl mávat "hurá" procenty, jak to dělají jinde.
Je třeba si uvědomit, že elektrárnu je třeba pojistit a cena nákupu energie může jít i dolů. Proti blackoutu Vás sice on-grid FVE nechrání, ale úspory energie budou zaručeny.
Další foto:
Od 1.5.2023 tu máme novou povinnost - udělat svět krásnější a hlavně bezpečnější všude tam, kde nainstalujeme solární elektrárnu s výkonem větším než 10 kWp. Vo co gou si povíme v tomto článku a ještě se někteří nachytří tak, že to budou chtít mít doma.
Jarní úklid žene domkaře do zahrad a více, než kdy předtím, ulpívají zraky novopečených majitelů solárních elektráren na střechách s jejich nedávno pořízenými zachránci domácích rozpočtů. Leští se okna, tak co panely?
No, nepotěšíme Vás, jde to od desíti k pěti a světlo na konci tunelu i díky sdílení elektřiny je hodně daleko. Tak, jak to teda vypadá? Kam směřujeme?