Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39, počet zobrazení: 255, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Podmínky pro získání dotace 155 tisíc Kč (resp. 170 v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji) jsou sice na stránkách programu Nová zelená úsporám pěkně popsány, nás vzhledem ke konfiguraci nabídky budou zajímat především:

  • produkce FVE závislá na výkonu, směru a sklonu solárních panelů, minimum je 4000 kWh za rok, pro většinu případů je tak minimem výkon panelů cca 4,1 kWp.
  • akumulace do baterií rovna minimálně 1,25 násobku výkonu panelů, jsme lehce nad 6 kWh kapacity bakterií
  • využití vyprodukované elektřiny musí být minimálně ze 70% - pozor na fakt, že větší výkon panelů generuje přes léto větší přetoky do distribuční sítě a tím se snižuje procento vlastního využití
  • dotace je maximálně 50% z ceny, tedy kdo jede "na kost", ten optimalizuje na 305 (resp. 335) tisíc Kč.

Jak je vidět, za určitých okolností jdou parametry proti sobě, zvláště pokud je instalace plánována v místě se spotřebou domu menší než 4,5 MWh/rok. Pomoci se dá dodatečnou akumulační ještě do TUV, Wattrouter a nádrž na 200 litrů vody jsou však dalšími náklady.

Reálná a realizovatelná konfigurace hybridní FVE

Spousta návštěvníků našeho webu si stěžuje, že je chtějí obchodníci velkých i menších firem opít rohlíkem složeným ze 4,5 kWp panelů a 6 kWh v baterkách a k tomu měnič 5 kW. S takovou konfigurací a ještě třeba za 320 tisíc nebo i víc je jediný vítěz obchodní zástupce dané firmy.

Víme, že vyděláme, i když ke stejným panelům použijeme 3f asymetrický měnič s výkonem 10 kW a akumulátory 9 kWh - taková instalace na klíč v našem okolí přijde zákazníka na 305 tisíc Korun, tak proč nakupovat dráž a jen si prodlužovat návratnost? Nenechejte se oškubat obhoďákem, který si většinou mele svoje a většinou ani nezná Ohmův zákon (U=R*I) - můžete si ho vyzkoušet :)Četli jste? Hasiči a fotovoltaika není dobrá kombinace

Zveřejněno: 2020-09-21 06:31:11

Oheň je stejně jako voda dobrý sluha, ale zlý pán. Opéci si špekáčky nebo steak je fajn, ale když zahoří vaše obydlí, tak už je zle. A s fotovoltaikou na střeše to může být ještě daleko horší. Pojďme se podívat na některá důležitá fakta o tomto problému. Nechceme strašit, nikomu nic zlého nepřejeme, ale informace by měl mít každý majitel solární elektrárny.

Více zde.  
 

Fotovoltaika s akumulací do baterií

Zveřejněno: 2020-04-27 09:11:48

Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.

Více zde.  
 

Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021