Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09, počet zobrazení: 531, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Než si na otázku odpovíme, je třeba rozlišit způsob zapojení naší FVE. Neřešme fakt, že instalace je nějak dotována a že výrobce se při získání dotace zavázal na jistou dobu plnit určité podmínky.

On-grid FVE

Připojený střídač k síti pokrývá spotřebu domu a pokud je majitel FVE šikovný, teče do sítě minimum energie, protože přetoky zachytává například pomocí Wattrouteru do TUV. Jenomže někdy nemusí být doma, nahřívání TUV už termostat zastavil a dochází k přetokům celého výkonu do sítě. Nikde žádná překážka, prostě všechno přes elektroměr do distribuční sítě. A tady může být problém.

Hybridní FVE s baterií

Systém výroby elektřiny by měl být nastaven tak, že nejdříve se uspokojí spotřeba domu, poté se nabíjí akumulátory a nakonec vzniká přebytek ve formě přetoků do sítě. V okamžiku, kdy nikdo není doma a akumulátory jsou naplněny, by mohla nastat stejná situace jako u on-grid FVE. Mohla, ale ne vždy a u každého řešení. Hybridní měnič má k sobě totiž pomocníka - chytrý elektroměr, který mu řekne, kolik do sítě dodává. Měnič, pokud je správně nastaven, dokáže přebytek omezit.

Nebezpečné přetoky do sítě

Jsou nebezpečné především pro peněženku provozovatele FVE, který se v dokumentu Smlouva o připojení zavázal k maximálnímu výkonu, jenž může být do distribuční sítě dodán. Jakýkoliv výkon nad tuto hranici pak výrobce tvrdě zaplatí - částka 1500 Kč/kWh.

Při procesu zvaném První paralelní připojení dojde k výměně elektroměru za typ čtyřkvadrantní a tento má vzdálené odčítání hodnot, tzn. že správce distribuční soustavy zná, kolik ve které čtvrthodině byla jak velká dodávka, což se následně při neuváženém navýšení výkonu FVE může projevit na pokutě (viz obrázek u článku).

Bez žalobce není soudce, tedy při správně nastaveném hybridním měniči se není čeho bát, bohužel zde je žalobce elektroměr a soudce správce distribuční soustavy. Obzvláště na pozoru by se měli mít licencovaní výrobci.

Resumé: u on-grid systému velmi citlivě zvažte, zda je navýšení výkonu přínosem a u hybridní FVE se nejdříve zajímejte o vlastnosti měniče.Četli jste? Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde.  
 

Topení solární elektrárnou je nesmysl

Zveřejněno: 2020-10-05 07:23:47

Když jsme v roce 2008 začínali montovat FVE,  spousta klientů kladla otázku strany efektivity fotovoltaických elektráren a nákladů na topení. Tenkrát byla jiná doba - doba zelených bonusů. Jak je to ale teď na prahu roku 2021?  Titulek sice napověděl, podrobnosti v článku dále.

Více zde.  
 

Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021