Cena OTE: 3.06Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09, počet zobrazení: 20488, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Než si na otázku odpovíme, je třeba rozlišit způsob zapojení naší FVE. Neřešme fakt, že instalace je nějak dotována a že výrobce se při získání dotace zavázal na jistou dobu plnit určité podmínky.

On-grid FVE

Připojený střídač k síti pokrývá spotřebu domu a pokud je majitel FVE šikovný, teče do sítě minimum energie, protože přetoky zachytává například pomocí Wattrouteru do TUV. Jenomže někdy nemusí být doma, nahřívání TUV už termostat zastavil a dochází k přetokům celého výkonu do sítě. Nikde žádná překážka, prostě všechno přes elektroměr do distribuční sítě. A tady může být problém.

Hybridní FVE s baterií

Systém výroby elektřiny by měl být nastaven tak, že nejdříve se uspokojí spotřeba domu, poté se nabíjí akumulátory a nakonec vzniká přebytek ve formě přetoků do sítě. V okamžiku, kdy nikdo není doma a akumulátory jsou naplněny, by mohla nastat stejná situace jako u on-grid FVE. Mohla, ale ne vždy a u každého řešení. Hybridní měnič má k sobě totiž pomocníka - chytrý elektroměr, který mu řekne, kolik do sítě dodává. Měnič, pokud je správně nastaven, dokáže přebytek omezit.

Nebezpečné přetoky do sítě

Jsou nebezpečné především pro peněženku provozovatele FVE, který se v dokumentu Smlouva o připojení zavázal k maximálnímu výkonu, jenž může být do distribuční sítě dodán. Jakýkoliv výkon nad tuto hranici pak výrobce tvrdě zaplatí - částka 1500 Kč/kWh.

Při procesu zvaném První paralelní připojení dojde k výměně elektroměru za typ čtyřkvadrantní a tento má vzdálené odčítání hodnot, tzn. že správce distribuční soustavy zná, kolik ve které čtvrthodině byla jak velká dodávka, což se následně při neuváženém navýšení výkonu FVE může projevit na pokutě (viz obrázek u článku).

Bez žalobce není soudce, tedy při správně nastaveném hybridním měniči se není čeho bát, bohužel zde je žalobce elektroměr a soudce správce distribuční soustavy. Obzvláště na pozoru by se měli mít licencovaní výrobci.

Resumé: u on-grid systému velmi citlivě zvažte, zda je navýšení výkonu přínosem a u hybridní FVE se nejdříve zajímejte o vlastnosti měniče.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Zveřejněno: 2022-12-10 23:11:22

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.

Více zde »  
 

Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde »  
 

Solární elektrárna na střeše nebo ne

Zveřejněno: 2019-11-27 23:17:14

Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »