Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09, počet zobrazení: 8832, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Než si na otázku odpovíme, je třeba rozlišit způsob zapojení naší FVE. Neřešme fakt, že instalace je nějak dotována a že výrobce se při získání dotace zavázal na jistou dobu plnit určité podmínky.

On-grid FVE

Připojený střídač k síti pokrývá spotřebu domu a pokud je majitel FVE šikovný, teče do sítě minimum energie, protože přetoky zachytává například pomocí Wattrouteru do TUV. Jenomže někdy nemusí být doma, nahřívání TUV už termostat zastavil a dochází k přetokům celého výkonu do sítě. Nikde žádná překážka, prostě všechno přes elektroměr do distribuční sítě. A tady může být problém.

Hybridní FVE s baterií

Systém výroby elektřiny by měl být nastaven tak, že nejdříve se uspokojí spotřeba domu, poté se nabíjí akumulátory a nakonec vzniká přebytek ve formě přetoků do sítě. V okamžiku, kdy nikdo není doma a akumulátory jsou naplněny, by mohla nastat stejná situace jako u on-grid FVE. Mohla, ale ne vždy a u každého řešení. Hybridní měnič má k sobě totiž pomocníka - chytrý elektroměr, který mu řekne, kolik do sítě dodává. Měnič, pokud je správně nastaven, dokáže přebytek omezit.

Nebezpečné přetoky do sítě

Jsou nebezpečné především pro peněženku provozovatele FVE, který se v dokumentu Smlouva o připojení zavázal k maximálnímu výkonu, jenž může být do distribuční sítě dodán. Jakýkoliv výkon nad tuto hranici pak výrobce tvrdě zaplatí - částka 1500 Kč/kWh.

Při procesu zvaném První paralelní připojení dojde k výměně elektroměru za typ čtyřkvadrantní a tento má vzdálené odčítání hodnot, tzn. že správce distribuční soustavy zná, kolik ve které čtvrthodině byla jak velká dodávka, což se následně při neuváženém navýšení výkonu FVE může projevit na pokutě (viz obrázek u článku).

Bez žalobce není soudce, tedy při správně nastaveném hybridním měniči se není čeho bát, bohužel zde je žalobce elektroměr a soudce správce distribuční soustavy. Obzvláště na pozoru by se měli mít licencovaní výrobci.

Resumé: u on-grid systému velmi citlivě zvažte, zda je navýšení výkonu přínosem a u hybridní FVE se nejdříve zajímejte o vlastnosti měniče.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde »  
 

Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora

Zveřejněno: 2021-12-16 21:48:12

Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.

Více zde »  
 

Nejlevnější fotovoltaická elektrárna

Zveřejněno: 2021-05-08 09:40:02

Pravidelní čtenáři našeho webu a možná i ti, kteří jsou zde poprvé, nabydou dosti často dojmu, že naše nabídka hybridních fotovoltaických elektráren je nejlepší. My si to také myslíme, ale chceme být pouze lokální firmou, proto se dnes podíváme na to, kde hledat v rámci celé České republiky i jiné podobné firmy, které byste mohli oslovit.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace | Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022