Papíry k fotovoltaice krok za krokem v roce 2022

Zveřejněno: 2022-08-21 07:35:01, počet zobrazení: 2034, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.

Celý papírový veletrh začíná poptávkou. Zajímavá nabídka montážní firmy pak by měla být zakončena ne smlouvou o dílo s dodavatelem (jak to někteří v obavě, že zákazník uteče, dělají), ale kontaktem distribuční společnosti (DS).

Smlouva o připojení k distribuční soustavě

Solidní stavitel fotovoltaických elektráren požádá místně příslušného provozovatele distribuční soustavy o Smlouvu o připojení (SoP). K tomu použije formulář:

Dokud zájemce nemá SoP, nemá cenu, aby platil zálohu na FVE, protože se stává, že některá místa nelze připojit k DS a tedy FVE pozbývá možnost dodávat do sítě, což je velká škoda a s rostoucí cenou elektřiny na burze bude prodej přebytků více nabývat významu v celkové návratnosti investice.

SoP je doma, můžu podepsat SoD

Smlouva o dílo (SoD) je důležitý dokument a definuje zásadní pravidla vztahu - co, od koho, komu, kdy, za kolik a jak půjdou platby, záruky atp. Vzhledem k problémům s dodávkami materiálu a snaze zejména chamtivých firem udržet si zákazníka, je velmi často vyžadována I. záloha hned po podpisu SoD s téměř 60% celkové ceny instalace FVE, což nám přijde nevhodné, když samotná instalace FV panelů či dokončení elektrárny bude třeba za 6-12 měsíců.

Všichni chtějí dotaci NZÚ

I když ještě SoD není podepsána, je třeba zamakat na žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Postup, jak to udělat, máme v článku Jak podat žádost o dotaci na hybridní fotovoltaickou elektrárnu. Dokumenty Projektová dokumentace (PD) a Výpočtový nástroj pro optimalizaci návrhu fotovoltaických systémů - rodinné domy (odkaz je na verzi z 1.6.2022) jsou dva základní, které dodavatel FVE zpracuje podle vzorů majících z předchozích projektů, tedy moc času mu to nezabere, a může to zpracovat i před podpisem SoD. PD je vyžadována i společností ČEZ Distribuce - podléhá jejímu schválení.

SoP i SoD podepsány, dotace přiklepnuta

A v tuto chvíli už uplynul i dlouhý čas čekání na materiál, je tu okamžik realizace. Pokud ještě nebyla zaplacena záloha, mělo by se stát teď, doporučujeme nějak takto:

  • I. ZF 150 tisíc Kč těsně před započetím montáže panelů, 
  • II. ZF většina ceny při závozu technologie
  • Doplatek 50 tisíc Kč po dokončení procesu Prvního paralelního připojení (PPP).

Ten doplatek až po PPP u firmy vyžadujte! Je to pojistka, že svou práci dotáhne do konce a Vás nenechá napospas rozmarům pravidel připojování nových zdrojů. Instalační firma dobře ví, že jí dílo rádi doplatíte, protože musíte úhradu vykázat pro výplatu dotace (viz níže).

Papíry hned po montáži FVE

Instalace FVE je dokončena testovací zkouškou ihned po revizi celého nově připojeného elektrického zařízení. Revizní technik elektro vyhotoví Zprávu o revizi.

Je čas požádat o PPP. Distribuční společnost bude požadovat:

  • Žádost o PPP
  • Výchozí revizi
  • Dokument výrobního modulu
  • Protokol o nastavení ochran
  • Potvrzení odborné firmy o montáži FVE (jen EG.D)

Montážní firma připraví dokumenty, zašle na DS a ta se do měsíce telefonicky ozve s návrhem termínu PPP.

První paralelní připojení

Technik DS v odběrněm místě bude kontrolovat minimálně počet FV panelů, existenci měniče, příp. akumulátorů, a v neposlední řadě správné provedení elektroměrového rozvaděče, což bývá pro řadu firem kámen úrazu, proto zřejmě brzy na tohle téma vznikne článek :)

O dokončení procesu PPP je vystaven protokol, pokud je vše v pořádku a je při návštěvě technika DS vyměněn elektroměr za 4Q typ.

Teď je i správný čas na doplatek ceny dle SoD, protože konec dobrý - všechno dobré.

Doložení realizace FVE

Na přesný postup se zaměříme v jiném článku, zde jen shrneme nutné dokumenty:

Kdy dorazí dotace z NZÚ?

Vše doloženo přes AIS a voda v řekách teče a teče. Úředníci mají času dost, jejich prachy to nejsou. Neplatí to obecně, najdou se i bílé vrány... počkáte si ale  2-4 měsíce a prachy přijdou ... zatím všem přišly, tak hodně štěstí i Vám!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde »  
 

Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Zveřejněno: 2009-07-15 08:13:33

Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné ...

Více zde »  
 

Elektroměrový rozvaděč pro FVE

Zveřejněno: 2022-09-28 23:15:11

Od 1.7.2022 EG.D sjednotilo připojovací podmínky s ČEZ Distribuce - požadavky na vybavení a provedení elektroměrového rozvaděče pro FVE. Spousta firem je v oboru nových a setkáváme se i s dotazy zavedených konkurentů na správné provedení. a protože jsme dobří a netajíme se s tím, tak informace sdílíme. Ne, že bychom se tím chtěli chlubit, to je prostě fakt.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022