Cena OTE: 2.13Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Papíry k fotovoltaice krok za krokem v roce 2022

Zveřejněno: 2022-08-21 07:35:01, počet zobrazení: 14268, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.

Celý papírový veletrh začíná poptávkou. Zajímavá nabídka montážní firmy pak by měla být zakončena ne smlouvou o dílo s dodavatelem (jak to někteří v obavě, že zákazník uteče, dělají), ale kontaktem distribuční společnosti (DS).

Smlouva o připojení k distribuční soustavě

Solidní stavitel fotovoltaických elektráren požádá místně příslušného provozovatele distribuční soustavy o Smlouvu o připojení (SoP). K tomu použije formulář:

Dokud zájemce nemá SoP, nemá cenu, aby platil zálohu na FVE, protože se stává, že některá místa nelze připojit k DS a tedy FVE pozbývá možnost dodávat do sítě, což je velká škoda a s rostoucí cenou elektřiny na burze bude prodej přebytků více nabývat významu v celkové návratnosti investice.

SoP je doma, můžu podepsat SoD

Smlouva o dílo (SoD) je důležitý dokument a definuje zásadní pravidla vztahu - co, od koho, komu, kdy, za kolik a jak půjdou platby, záruky atp. Vzhledem k problémům s dodávkami materiálu a snaze zejména chamtivých firem udržet si zákazníka, je velmi často vyžadována I. záloha hned po podpisu SoD s téměř 60% celkové ceny instalace FVE, což nám přijde nevhodné, když samotná instalace FV panelů či dokončení elektrárny bude třeba za 6-12 měsíců.

Všichni chtějí dotaci NZÚ

I když ještě SoD není podepsána, je třeba zamakat na žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Postup, jak to udělat, máme v článku Jak podat žádost o dotaci na hybridní fotovoltaickou elektrárnu. Dokumenty Projektová dokumentace (PD) a Výpočtový nástroj pro optimalizaci návrhu fotovoltaických systémů - rodinné domy (odkaz je na verzi z 1.6.2022) jsou dva základní, které dodavatel FVE zpracuje podle vzorů majících z předchozích projektů, tedy moc času mu to nezabere, a může to zpracovat i před podpisem SoD. PD je vyžadována i společností ČEZ Distribuce - podléhá jejímu schválení.

SoP i SoD podepsány, dotace přiklepnuta

A v tuto chvíli už uplynul i dlouhý čas čekání na materiál, je tu okamžik realizace. Pokud ještě nebyla zaplacena záloha, mělo by se stát teď, doporučujeme nějak takto:

  • I. ZF 150 tisíc Kč těsně před započetím montáže panelů, 
  • II. ZF většina ceny při závozu technologie
  • Doplatek 50 tisíc Kč po dokončení procesu Prvního paralelního připojení (PPP).

Ten doplatek až po PPP u firmy vyžadujte! Je to pojistka, že svou práci dotáhne do konce a Vás nenechá napospas rozmarům pravidel připojování nových zdrojů. Instalační firma dobře ví, že jí dílo rádi doplatíte, protože musíte úhradu vykázat pro výplatu dotace (viz níže).

Papíry hned po montáži FVE

Instalace FVE je dokončena testovací zkouškou ihned po revizi celého nově připojeného elektrického zařízení. Revizní technik elektro vyhotoví Zprávu o revizi.

Je čas požádat o PPP. Distribuční společnost bude požadovat:

  • Žádost o PPP
  • Výchozí revizi
  • Dokument výrobního modulu
  • Protokol o nastavení ochran
  • Potvrzení odborné firmy o montáži FVE (jen EG.D)

Montážní firma připraví dokumenty, zašle na DS a ta se do měsíce telefonicky ozve s návrhem termínu PPP.

První paralelní připojení

Technik DS v odběrněm místě bude kontrolovat minimálně počet FV panelů, existenci měniče, příp. akumulátorů, a v neposlední řadě správné provedení elektroměrového rozvaděče, což bývá pro řadu firem kámen úrazu, proto zřejmě brzy na tohle téma vznikne článek :)

O dokončení procesu PPP je vystaven protokol, pokud je vše v pořádku a je při návštěvě technika DS vyměněn elektroměr za 4Q typ.

Teď je i správný čas na doplatek ceny dle SoD, protože konec dobrý - všechno dobré.

Doložení realizace FVE

Na přesný postup se zaměříme v jiném článku, zde jen shrneme nutné dokumenty:

Kdy dorazí dotace z NZÚ?

Vše doloženo přes AIS a voda v řekách teče a teče. Úředníci mají času dost, jejich prachy to nejsou. Neplatí to obecně, najdou se i bílé vrány... počkáte si ale  2-4 měsíce a prachy přijdou ... zatím všem přišly, tak hodně štěstí i Vám!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

(Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48

Komentář, který si nemůžeme odpustit.
Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

Více zde »  
 

Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Zveřejněno: 2022-12-10 23:11:22

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »