Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Vzestup české fotovoltaiky

Zveřejněno: 2009-10-21 19:26:24, počet zobrazení: 3160, zdroj: http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/15302/vzestup-a-pad-ceske-fotovoltaiky/. Další novinky zde.

Instalovaný výkon českých solárních elektráren se v průběhu posledních osmnácti měsíců zvýšil 25× (!). Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dnes činí 120 MW, ale do konce tohoto roku se zvýší na 200 – 230 MW. Nad dalším vývojem solární energetiky v Česku ale visí zásadní otazníky spojené se zatím vysoce výhodnou podporou ze strany státu.

Instalovaný výkon českých solárních elektráren se v průběhu posledních osmnácti měsíců zvýšil 25× (!). Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dnes činí 120 MW, ale do konce tohoto roku se zvýší na 200 – 230 MW. Nad dalším vývojem solární energetiky v Česku ale visí zásadní otazníky spojené se zatím vysoce výhodnou podporou ze strany státu.

Český stát totiž před časem v zájmu rozvoje obnovitelných zdrojů energie, které by se do roku 2010 měly na produkci elektřiny v ČR podílet 8 %, provozovatelům solárních elektráren nabídl kromě garantovaného výkupu vyrobené elektřiny také vysoké výkupní ceny. Výše této podpory byla původně proponována tak, aby investorům zaručovala 7% roční výnos a návratnost vložených prostředků během 15 let. Díky zpevnění kurzu koruny a poklesu cen solárních technologií (především křemíkových panelů) dnes ale v ČR fotovoltaické elektrány představují investici s výnosem 16 % ročně a návratností během 7 let. „Hlavně pohyby kurzu české měny v podstatě znemožňují nastavit podporu na rozumnou úroveň. Buď je extrémně výhodná nebo naopak zničující,“ prohlásil před časem Bronislav Bechník z Czech RE Agency na odborném semináři, který pořádala společnost Envi A.

Díky štědré státní podpoře se solární elektrárny stavějí raketovým tempem, nejvíce na jihu Čech a Moravy. Investorům napomáhá i to, že banky tyto projekty nepovažují za rizikové a tak mj. od investorů požadují jen 20–25 % vlastního kapitálu, zatímco pro „běžný“ development je to 40–50 % hodnoty projektu. Přitom při výkonu 1 MW je nutné počítat s investicí 100 mil. Kč, vzhledem k vývoji cen technologií se ovšem tato částka stále snižuje. Fotovoltaický boom ovšem na druhé straně razantně zvýšil cenu vhodných pozemků, která se v některých případech zvedla až na 5 mil. Kč za hektar, když běžná cena se pohybuje kolem 100 000 Kč. Totéž platí pro pronájem vhodných ploch (tj. střech) v logistických areálech, jehož výše je dnes odhadována na 200 Kč za metr čtvereční a rok.

Současné parametry fotovoltaických investic vedly ERÚ k úvahám o snížení výkupních cen. Podle stávající legislativy je ale možné snížit je pouze o 5 % ročně (podle některých odborníků by investice do solární energetiky byly výhodné i při 20% snížení). Také proto vznikl návrh novely příslušného zákona, který by tuto hranici rozšiřoval a zároveň jednotlivé elektrárny pro tyto účely rozlišil podle jejich výkonu. Osud této novely lze v současných politických poměrech jen těžko předvídat, přesto je celý obor značně znepokojen. V chodu jsou desítky projektů, jejichž ekonomické pozadí vychází z dosud platné legislativy, někteří provozovatelé se obávají i toho, že zákonodárce může sáhnout i k retroaktivitě nových pravidel. Jisté je zatím jen to, že nové výkupní ceny pro příští rok bude ERÚ vyhlašovat v listopadu. Na celkové produkci elektrické energie se solární elektrárny dnes v ČR podílejí 1,4 %.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Přihlášení dotace NZÚ pro RD na mobilu

Zveřejněno: 2023-09-30 22:16:42

Od 26.9.2023 odstartovala nová vlna příjmu žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Nékdo si troufne podat žádost sám,  jiný to nechá na dodavatele systému fotovoltaické elektrárny. Ať tak či onak,  prvotní přihlášení musí udělat každý sám,  stejně jako když máme hlad, jíme sami - to za nás taky nikdo neudělá. Hlad po dotacích na FVE tu je, tak máme návod,  jak se přihlásit.

Více zde »  
 

Co je Wattrouter? A proč ho použít?

Zveřejněno: 2021-02-08 08:11:36

Pojďme se podívat na přístroj pro přesměrování přebytků ze solární elektrárny do boileru, akumulační nádrže nebo třeba pro provoz čerpadla. Návratnost investice se dokonce někdy nedá počítat ani na roky, mohou to být i měsíce.

Více zde »  
 

Umístění fotovoltaických panelů

Zveřejněno: 2021-04-05 08:14:28

Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »