Cena OTE: 2.00Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Baterie, panely a hybridní měnič v ročních obdobích

Zveřejněno: 2023-01-01 20:15:12, počet zobrazení: 2996, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Co je fotovoltaika a jak to asi funguje se i díky naší osvětě začíná i v neodborné veřejnosti alespoň tušit. Abyste netápali v důležitých chvílích, pojďte si základy zopakovat. Nováčci v oboru, čtěte pozorně! A pozor, na konci článku je video, které se nám na Youtube moc líbilo :)

Fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný proud (DC) tak velký, jak moc je na nich slunečního záření. Energie z panelů se buď uloží do baterek (jsou taky stejnosměrné) nebo se přemění střídačem na proud střídavý, jaký běžně bereme z distribuční sítě (DS).

Běžný provoz hybridní elektrárny

Většinou je domácí HFVE nastavena tak, že pokud je dost energie z panelů nebo baterek, vyrábí se (střídá), aby se nemuselo na pokrytí vlastní spotřeby nic dokupovat z DS. Pokud je z panelů energie k dispozici víc, nabíjí se baterky a až jsou nabité, pouští se přebytky do DS.

Správně dimenzovaný systém po dobu cca 9 měsíců v roce si od večera do rána vystačí s energií z baterek, po slunce východu postupně jsou panely primárním zdrojem a dají v průběhu dne dost energie, aby se na noc také nabily baterky a to celé se mohlo opakovat pořád dokola a přitom se z DS neodebralo téměř nic.

Zima fotovoltaice nepřeje

Zimu si představme 3 měsíce okolo zimního slunovratu (většinou 21.12.). Tedy třeba od začátku listopadu po konec ledna. Je to období, kdy v ČR je většinou inverzní počasí a délka denního světla je nejkratší v roce. Z těchto faktorů plyne nedostatek energie z panelů, což je problém. Při šikmém sklonu panelů se přidává i zakrytí sněhem, které výrobu zastaví úplně.

V zimním období je obecně tak málo energie z panelů, že se dosti často ani nepokryje vlastní spotřeba domu, natož aby se nabily baterky pro večerní či noční spotřebu (ta je navíc časově podstatně delší než výroba).

Jaro a podzim definují optimum

Od poloviny ledna (asi měsíc po zimním slunovratu) je znatelně vidět postupné prodlužování dne, s čímž se pojí i zvýšení produkce energie. V jistém okamžiku sleze veškerý sníh a ustoupí věčné inverze - začne se rozjařovat. Na podzim to jde od 10 k 5, tedy opačně.

Období kolem jarní či podzimní rovnodennosti lze použít pro otestování, jak moc velkou kapacitu baterek potřebujeme. 12 hodin noci dá informaci o poměru denní a noční spotřeby. V zimě baterky nenabijete kvůli nedostatku svitu a v létě je kratší noc, tak zase baterky moc nepotřebujete. Nejvíce nabíjecích cyklů akumulátory provedou kolem rovnodenností.

Léto je super a pro FVE zvlášť

Máte rádi horko? Panely ne - mají záporný teplotní koeficient. To ale neva, délka a intenzita svitu dá nadpotřebné množství energie. V den letního slunovratu (21.6.) a v jeho okolí je den více než 16 hodin. Baterky bývají během dopoledne nabité a zbytek je v podstatě vhodný pro prodej do DS.

S novou FVE si lidé začnou více užívat dostupné energie po většinu roku zdarma. Vhodným doplňkem bývá například klimatizace. V létě chladí, na jaře a na podzim příjemně přítopí. Elektromobil je pak kategorie sama pro sebe. O tom zase někdy příště.

Poznámky k videu níže

Líbí se nám, jak Jan Staněk (YT kanál Electro Dad) žije s elektromobilem a FVE na vlastním domě. Umí poutavě vyprávět a nedělá nikomu reklamu. Řekněme, že objektivně informuje o tom, co si vyzkoušel. Na videu je vidět několik nesrovnalostí, které teď uvedeme na správnou míru:

Video jsme přidali, protože přesně vystihuje to, co byste měli vědět o fotovoltaice, přejeme pěknou vzdělávací dvacetiminutovku!

Video:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde »  
 

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »