Cena OTE: 2.89Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Baterie, panely a hybridní měnič v ročních obdobích

Zveřejněno: 2023-01-01 20:15:12, počet zobrazení: 3933, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Co je fotovoltaika a jak to asi funguje se i díky naší osvětě začíná i v neodborné veřejnosti alespoň tušit. Abyste netápali v důležitých chvílích, pojďte si základy zopakovat. Nováčci v oboru, čtěte pozorně! A pozor, na konci článku je video, které se nám na Youtube moc líbilo :)

Fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný proud (DC) tak velký, jak moc je na nich slunečního záření. Energie z panelů se buď uloží do baterek (jsou taky stejnosměrné) nebo se přemění střídačem na proud střídavý, jaký běžně bereme z distribuční sítě (DS).

Běžný provoz hybridní elektrárny

Většinou je domácí HFVE nastavena tak, že pokud je dost energie z panelů nebo baterek, vyrábí se (střídá), aby se nemuselo na pokrytí vlastní spotřeby nic dokupovat z DS. Pokud je z panelů energie k dispozici víc, nabíjí se baterky a až jsou nabité, pouští se přebytky do DS.

Správně dimenzovaný systém po dobu cca 9 měsíců v roce si od večera do rána vystačí s energií z baterek, po slunce východu postupně jsou panely primárním zdrojem a dají v průběhu dne dost energie, aby se na noc také nabily baterky a to celé se mohlo opakovat pořád dokola a přitom se z DS neodebralo téměř nic.

Zima fotovoltaice nepřeje

Zimu si představme 3 měsíce okolo zimního slunovratu (většinou 21.12.). Tedy třeba od začátku listopadu po konec ledna. Je to období, kdy v ČR je většinou inverzní počasí a délka denního světla je nejkratší v roce. Z těchto faktorů plyne nedostatek energie z panelů, což je problém. Při šikmém sklonu panelů se přidává i zakrytí sněhem, které výrobu zastaví úplně.

V zimním období je obecně tak málo energie z panelů, že se dosti často ani nepokryje vlastní spotřeba domu, natož aby se nabily baterky pro večerní či noční spotřebu (ta je navíc časově podstatně delší než výroba).

Jaro a podzim definují optimum

Od poloviny ledna (asi měsíc po zimním slunovratu) je znatelně vidět postupné prodlužování dne, s čímž se pojí i zvýšení produkce energie. V jistém okamžiku sleze veškerý sníh a ustoupí věčné inverze - začne se rozjařovat. Na podzim to jde od 10 k 5, tedy opačně.

Období kolem jarní či podzimní rovnodennosti lze použít pro otestování, jak moc velkou kapacitu baterek potřebujeme. 12 hodin noci dá informaci o poměru denní a noční spotřeby. V zimě baterky nenabijete kvůli nedostatku svitu a v létě je kratší noc, tak zase baterky moc nepotřebujete. Nejvíce nabíjecích cyklů akumulátory provedou kolem rovnodenností.

Léto je super a pro FVE zvlášť

Máte rádi horko? Panely ne - mají záporný teplotní koeficient. To ale neva, délka a intenzita svitu dá nadpotřebné množství energie. V den letního slunovratu (21.6.) a v jeho okolí je den více než 16 hodin. Baterky bývají během dopoledne nabité a zbytek je v podstatě vhodný pro prodej do DS.

S novou FVE si lidé začnou více užívat dostupné energie po většinu roku zdarma. Vhodným doplňkem bývá například klimatizace. V létě chladí, na jaře a na podzim příjemně přítopí. Elektromobil je pak kategorie sama pro sebe. O tom zase někdy příště.

Poznámky k videu níže

Líbí se nám, jak Jan Staněk (YT kanál Electro Dad) žije s elektromobilem a FVE na vlastním domě. Umí poutavě vyprávět a nedělá nikomu reklamu. Řekněme, že objektivně informuje o tom, co si vyzkoušel. Na videu je vidět několik nesrovnalostí, které teď uvedeme na správnou míru:

Video jsme přidali, protože přesně vystihuje to, co byste měli vědět o fotovoltaice, přejeme pěknou vzdělávací dvacetiminutovku!

Video:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Kdo připojí solární panely?

Zveřejněno: 2021-07-24 14:48:32

Solární panely nebo sluneční elektrárnu? A je myšleno na střeše nebo do sítě? Ten, kdo už se do problému ponořil, jistě ví. Kdo ale stojí a rozhlíží se kam nabrat směr, tomu snad ukážeme pár důležitých bodů.

Více zde »  
 

Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE

Zveřejněno: 2023-02-03 00:21:52

Zkusme si dát do vyhledávače výraz "Kalkulačka výše dotace pro RD na sluneční elektrárnu". Vyběhne milion reklam a nedozvíme se vůbec nic, ještě možná spadneme do spárů otravných obchoďáků nenasytných firem. To u nás nehro! My máme své zákazníky rádi a nic jim netajíme a nepodbízíme se lacinými sliby dotace až 301 tisíc Kč, podmíněnými zadáním mejlového kontaktu. No, schválně, mrkněte!

Více zde »  
 

Reálná statistika FVE za prvních 7 měsíců roku 2020

Zveřejněno: 2020-08-04 07:06:15

Jednou jsi dole, jindy jsi nahoře, tak by se dalo definovat období od ledna do července 2020. To dole byl červen, to nahoře duben. Historický vzato zajímavé anomálie, příroda je mocná čarodějka a na produkci slunečních elektráren je to krásně vidět.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »