Zveřejněno: 2023-01-01 20:15:12, počet zobrazení: 2996, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Co je fotovoltaika a jak to asi funguje se i díky naší osvětě začíná i v neodborné veřejnosti alespoň tušit. Abyste netápali v důležitých chvílích, pojďte si základy zopakovat. Nováčci v oboru, čtěte pozorně! A pozor, na konci článku je video, které se nám na Youtube moc líbilo :)
Fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný proud (DC) tak velký, jak moc je na nich slunečního záření. Energie z panelů se buď uloží do baterek (jsou taky stejnosměrné) nebo se přemění střídačem na proud střídavý, jaký běžně bereme z distribuční sítě (DS).
Většinou je domácí HFVE nastavena tak, že pokud je dost energie z panelů nebo baterek, vyrábí se (střídá), aby se nemuselo na pokrytí vlastní spotřeby nic dokupovat z DS. Pokud je z panelů energie k dispozici víc, nabíjí se baterky a až jsou nabité, pouští se přebytky do DS.
Správně dimenzovaný systém po dobu cca 9 měsíců v roce si od večera do rána vystačí s energií z baterek, po slunce východu postupně jsou panely primárním zdrojem a dají v průběhu dne dost energie, aby se na noc také nabily baterky a to celé se mohlo opakovat pořád dokola a přitom se z DS neodebralo téměř nic.
Zimu si představme 3 měsíce okolo zimního slunovratu (většinou 21.12.). Tedy třeba od začátku listopadu po konec ledna. Je to období, kdy v ČR je většinou inverzní počasí a délka denního světla je nejkratší v roce. Z těchto faktorů plyne nedostatek energie z panelů, což je problém. Při šikmém sklonu panelů se přidává i zakrytí sněhem, které výrobu zastaví úplně.
V zimním období je obecně tak málo energie z panelů, že se dosti často ani nepokryje vlastní spotřeba domu, natož aby se nabily baterky pro večerní či noční spotřebu (ta je navíc časově podstatně delší než výroba).
Od poloviny ledna (asi měsíc po zimním slunovratu) je znatelně vidět postupné prodlužování dne, s čímž se pojí i zvýšení produkce energie. V jistém okamžiku sleze veškerý sníh a ustoupí věčné inverze - začne se rozjařovat. Na podzim to jde od 10 k 5, tedy opačně.
Období kolem jarní či podzimní rovnodennosti lze použít pro otestování, jak moc velkou kapacitu baterek potřebujeme. 12 hodin noci dá informaci o poměru denní a noční spotřeby. V zimě baterky nenabijete kvůli nedostatku svitu a v létě je kratší noc, tak zase baterky moc nepotřebujete. Nejvíce nabíjecích cyklů akumulátory provedou kolem rovnodenností.
Máte rádi horko? Panely ne - mají záporný teplotní koeficient. To ale neva, délka a intenzita svitu dá nadpotřebné množství energie. V den letního slunovratu (21.6.) a v jeho okolí je den více než 16 hodin. Baterky bývají během dopoledne nabité a zbytek je v podstatě vhodný pro prodej do DS.
S novou FVE si lidé začnou více užívat dostupné energie po většinu roku zdarma. Vhodným doplňkem bývá například klimatizace. V létě chladí, na jaře a na podzim příjemně přítopí. Elektromobil je pak kategorie sama pro sebe. O tom zase někdy příště.
Líbí se nám, jak Jan Staněk (YT kanál Electro Dad) žije s elektromobilem a FVE na vlastním domě. Umí poutavě vyprávět a nedělá nikomu reklamu. Řekněme, že objektivně informuje o tom, co si vyzkoušel. Na videu je vidět několik nesrovnalostí, které teď uvedeme na správnou míru:
Video jsme přidali, protože přesně vystihuje to, co byste měli vědět o fotovoltaice, přejeme pěknou vzdělávací dvacetiminutovku!
Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?
Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.
Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.