Zveřejněno: 2009-09-22 18:43:17, počet zobrazení: 3249, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/stat-chce-zarazit-spekulanty-s-energii. Další novinky zde.
Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, který už několik měsíců varuje, že výkupní ceny solární energie je potřeba razantně snížit, poslal minulý týden poslancům dopis, ve kterém upozorňuje, že solární elektrárny zažívají „nekontrolovaný rozvoj“. „V současné době je dramatická situace v případě žádostí o připojení nových fotovoltaických zdrojů k elektrizační soustavě. Alarmující jsou zejména požadavky na rezervaci kapacity,“ píše se v listu, jehož kopii má deník E15 k dispozici.
Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, který už několik měsíců varuje, že výkupní ceny solární energie je potřeba razantně snížit, poslal minulý týden poslancům dopis, ve kterém upozorňuje, že solární elektrárny zažívají „nekontrolovaný rozvoj“. „V současné době je dramatická situace v případě žádostí o připojení nových fotovoltaických zdrojů k elektrizační soustavě. Alarmující jsou zejména požadavky na rezervaci kapacity,“ píše se v listu, jehož kopii má deník E15 k dispozici.
Fiřt tak zdůvodňuje návrh na razantní snížení výkupních cen elektřiny z fotovoltaických zdrojů, na kterém se úřad dohodl s ministerstvem průmyslu a obchodu. Změnu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů by měli brzy schvalovat poslanci.
Zatím je jisté, že výkupní ceny solární elektřiny klesnou příští rok o pět procent. To může energetický úřad udělat beze změny zákona. Úřad však chce, aby mohl každoročně snižovat ceny ještě razantněji, a to u takových obnovitelných zdrojů, kde bude dosaženo kratší návratnosti investic do zařízení, než je 11 let. Úřad navíc navrhuje, aby se cena solární energie kalkulovala stejně jako u jiných obnovitelných zdrojů a nebyla zvýhodňována.
Energetický regulační úřad však navrhuje přechodné období, kdy bude moci výkupní cena klesnout jen o dosavadních pět procent, až do roku 2011. „Pokud bude navrhovaná úprava schválena, dostane úřad možnost měnit podmínky podnikání zcela jistě pro nové projekty.
„Z právního pohledu – vzhledem k záměru provést změnu od ledna 2011 – by byl takový postup zřejmě těžko napadnutelný. Je však otázka, zda možnost nebude dána i zpětně, pro již zapojené projekty, zde bude opravdu záležet na každém slově v novém textu zákona,“ říká expertka na energetiku v advokátní kanceláři Havel & Holásek Zuzana Picková.
Instalovaný výkon fotovoltaických zařízení vzrostl podle energetického úřadu od roku 2007 z 3,4 megawattu na 103 megawattů letos v září. Souhlas s výstavbu solárních zařízení byl pak vydán na celkovou kapacitu 2000 megawattů. Většina projektů jsou malé elektrárny s kapacitou do jednoho megawattu.
Lidé z energetického trhu varují, že snaha ERÚ snižovat výkupní ceny bude pod velkým tlakem lobbistů. Do výstavby elektráren totiž investovala řada bohatých lidí. Na projektech se ve velké míře podílely také banky, protože vysoká garantovaná výkupní cena elektřiny pro ně představovala bezpečnou návratnost úvěrů. Podle informací E15 nyní banky analyzují, co pro jejich úvěry na elektrárny bude případné snížení cen znamenat. Hrozbu vlivových tlaků připouští i Fiřt. „Investoři se v dostatečném časovém předstihu mohou připravit na úpravu podmínek pro investování, čímž by se mělo zcela eliminovat riziko možných žalob na Českou republiku kvůli ochraně investic,“ argumentuje Fiřt poslancům, proč je důležité přechodné období do roku 2011.
Na byznys s fotovoltaickými elektrárnami doplácejí všichni spotřebitelé elektřiny. „Lze konstatovat, že zákazníkům v Česku pouze z titulu rozvoje fotovoltaiky vzroste cena elektřiny o 50 korun za megawatthodinu,“ uvedl dále Fiřt. Celkem mají domácnosti na solární elektrárny v příštím roce přispívat třemi miliardami korun. Kromě vysokých výkupních cen se prodražuje také distribuce elektřiny, protože distributoři musejí kvůli řadě elektráren investovat do výstavby záložních zdrojů. Náklady se ovšem také promítají do konečných cen elektřiny pro zákazníky.
Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.
Nejsme fanoušci ani obchodní zástupci žádného distributora nebo prodejce energií, přesto si myslíme, že o některých obchodních modelech je fajn napsat pár řádků nebo odstavců, zvláště pak v okamžiku, kdy máme dostatečně relevantní data z reálného provozu. Pojďme se tedy podívat na fakturu za roční vyúčtování plně elektrifikované olomoucké rodiny, zatím bez elektromobilu, kterou náklady v roce 2023 vyšly jen na 708 Kč měsíčně.
Kvalita na prvním místě, žádné dlouhé čekání na nabídku a záloha až před realizací FVE. Solární asociace má jasno a my taky. Loni jsme namontovali více než 250 FVE jak na RD, tak na firmy, nejsme žádní amatéři.