Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Stát chce zarazit spekulanty s energií

Zveřejněno: 2009-09-22 18:43:17, počet zobrazení: 3169, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/stat-chce-zarazit-spekulanty-s-energii. Další novinky zde.

Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, který už několik měsíců varuje, že výkupní ceny solární energie je potřeba razantně snížit, poslal minulý týden poslancům dopis, ve kterém upozorňuje, že solární elektrárny zažívají „nekontrolovaný rozvoj“. „V současné době je dramatická situace v případě žádostí o připojení nových fotovoltaických zdrojů k elektrizační soustavě. Alarmující jsou zejména požadavky na rezervaci kapacity,“ píše se v listu, jehož kopii má deník E15 k dispozici.

Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, který už několik měsíců varuje, že výkupní ceny solární energie je potřeba razantně snížit, poslal minulý týden poslancům dopis, ve kterém upozorňuje, že solární elektrárny zažívají „nekontrolovaný rozvoj“. „V současné době je dramatická situace v případě žádostí o připojení nových fotovoltaických zdrojů k elektrizační soustavě. Alarmující jsou zejména požadavky na rezervaci kapacity,“ píše se v listu, jehož kopii má deník E15 k dispozici.

Fiřt tak zdůvodňuje návrh na razantní snížení výkupních cen elektřiny z fotovoltaických zdrojů, na kterém se úřad dohodl s ministerstvem průmyslu a obchodu. Změnu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů by měli brzy schvalovat poslanci.

Zatím je jisté, že výkupní ceny solární elektřiny klesnou příští rok o pět procent. To může energetický úřad udělat beze změny zákona. Úřad však chce, aby mohl každoročně snižovat ceny ještě razantněji, a to u takových obnovitelných zdrojů, kde bude dosaženo kratší návratnosti investic do zařízení, než je 11 let. Úřad navíc navrhuje, aby se cena solární energie kalkulovala stejně jako u jiných obnovitelných zdrojů a nebyla zvýhodňována.

Energetický regulační úřad však navrhuje přechodné období, kdy bude moci výkupní cena klesnout jen o dosavadních pět procent, až do roku 2011. „Pokud bude navrhovaná úprava schválena, dostane úřad možnost měnit podmínky podnikání zcela jistě pro nové projekty.

„Z právního pohledu – vzhledem k záměru provést změnu od ledna 2011 – by byl takový postup zřejmě těžko napadnutelný. Je však otázka, zda možnost nebude dána i zpětně, pro již zapojené projekty, zde bude opravdu záležet na každém slově v novém textu zákona,“ říká expertka na energetiku v advokátní kanceláři Havel & Holásek Zuzana Picková.

Instalovaný výkon fotovoltaických zařízení vzrostl podle energetického úřadu od roku 2007 z 3,4 megawattu na 103 megawattů letos v září. Souhlas s výstavbu solárních zařízení byl pak vydán na celkovou kapacitu 2000 megawattů. Většina projektů jsou malé elektrárny s kapacitou do jednoho megawattu.

Sousto pro lobbisty

Lidé z energetického trhu varují, že snaha ERÚ snižovat výkupní ceny bude pod velkým tlakem lobbistů. Do výstavby elektráren totiž investovala řada bohatých lidí. Na projektech se ve velké míře podílely také banky, protože vysoká garantovaná výkupní cena elektřiny pro ně představovala bezpečnou návratnost úvěrů. Podle informací E15 nyní banky analyzují, co pro jejich úvěry na elektrárny bude případné snížení cen znamenat. Hrozbu vlivových tlaků připouští i Fiřt. „Investoři se v dostatečném časovém předstihu mohou připravit na úpravu podmínek pro investování, čímž by se mělo zcela eliminovat riziko možných žalob na Českou republiku kvůli ochraně investic,“ argumentuje Fiřt poslancům, proč je důležité přechodné období do roku 2011.

Zaplatí to všichni

Na byznys s fotovoltaickými elektrárnami doplácejí všichni spotřebitelé elektřiny. „Lze konstatovat, že zákazníkům v Česku pouze z titulu rozvoje fotovoltaiky vzroste cena elektřiny o 50 korun za megawatthodinu,“ uvedl dále Fiřt. Celkem mají domácnosti na solární elektrárny v příštím roce přispívat třemi miliardami korun. Kromě vysokých výkupních cen se prodražuje také distribuce elektřiny, protože distributoři musejí kvůli řadě elektráren investovat do výstavby záložních zdrojů. Náklady se ovšem také promítají do konečných cen elektřiny pro zákazníky.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Férová fotovoltaika je se zálohou až v den montáže

Zveřejněno: 2023-12-20 23:21:09

Jako první jsme začali hlásat, jak je super být fér. Najednou jsou féroví všichni, včetně těch nejposlednějších energo šmejdů. Opakování je matka moudrosti, tedy co je fér si zopakujeme v tomto článku.

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »