Zveřejněno: 2024-04-02 20:44:15, počet zobrazení: 1398, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Pojem Umělá inteligence je populární a tak je všude. Jedná se však pouze o program, který napsal člověk. Co se tomuto programu dalo za úkol, to dělá - především však sbírá zkušenosti a tím se učí, pamatuje si třeba preference lidí, kteří tento program používají. Ve spojení s fotovoltaikou může být AI přínosem, většinou ale není vůbec třeba této chytré automatizace.
Snaha některých firem přiživit se na trendu AI (artificial inteligency) je logická, například tvrzení, že je něco připraveno (ready) na použití s umělou inteligencí je přece super!
Ono ale každé zařízení, které doma máme je připraveno pro použití s umělou inteligencí, pokud se dá alespoň zapnout nebo vypnout...
AI totiž ve finále má při použití s FVE a bateriovým uložištěm jen jednu úlohu - optimalizovat toky energií tak, aby FVE přinesla majiteli maximální užitek. Ale potřebujeme ji vůbec?
Kdo neví, kolik a kdy energii potřebuje, ten úspory ani profitu nedosáhne, i kdyby čert na koze jel. My, jako specialisté na Solax, známe základní profil spotřeby z online monitoringu dodaného výrobcem. Od toho se dá odpíchnout, což pak většina uživatelů i dělá - posouvají se odkladné energetický náročné potřeby na dobu, kdy je dostatek svitu, akumuluje se kromě baterií i do teplé vody nebo v zimě ohřevu materiálu budovy, v létě jejím intenzivnějšímu chlazení.
Tady už se jedná o řešení "vyšší dívčí". Smart home není pro každého a kdo není zapálený ajťák nebo nemá takového v okolí, stává se obětí firmy, která na sebemenší detail po dokončení instalace musí hledat čas.
Zakomponovat FVE postavené na technologii Solax kupříkladu do systému Loxone je prakticky velmi jednoduchá záležitost, jedná se o investici v nižších řádech desítek tisíc.
Loxone otevře i cestu k automatickému nákupu či prodeji energie dle preferencí majitele FVE, samozřejmě v závislosti na cenách OTE či předpovědi počasí. Pak už AI není třeba...
Zde se dostáváme k jádru pudla :( Nadřízený systém (klidně ho pojmenujme s umělou inteligencí) stojí prachy (40 tisíc?). Za prodej do sítě reálně aktuálně (jaro 2024) dostaneme kupříkladu 1,50 Kč/kWh při zafixované ceně, a od - 1,50 do 3 Kč/kWh při spotu.
Náš vzorový dům s online statistikou s výkonem 10 kWp a baterií 11,6 kWh v roce 2023 dodal do sítě 5,5 MWh, 4 MWh potřebovala přikoupit.
A teď otázka zní: vyplatí se vůbec šaškovat s nákupem elektřiny a točit další cykly baterie? Nebude lepší místo umělé inteligence zapojit zdravý selský rozum?
Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.
Pozor! Článek není aktuální. Na webu je ponechán jako vzpomínka :)
Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?
Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.