Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

FVE a umělá inteligence, co čekat?

Zveřejněno: 2024-04-02 20:44:15, počet zobrazení: 795, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Pojem Umělá inteligence je populární a tak je všude. Jedná se však pouze o program, který napsal člověk. Co se tomuto programu dalo za úkol, to dělá - především však sbírá zkušenosti a tím se učí, pamatuje si třeba preference lidí, kteří tento program používají. Ve spojení s fotovoltaikou může být AI přínosem, většinou ale není vůbec třeba této chytré automatizace.

Snaha některých firem přiživit se na trendu AI (artificial inteligency) je logická, například tvrzení, že je něco připraveno (ready) na použití s umělou inteligencí je přece super!

Ono ale každé zařízení, které doma máme je připraveno pro použití s umělou inteligencí, pokud se dá alespoň zapnout nebo vypnout...

AI totiž ve finále má při použití s FVE a bateriovým uložištěm jen jednu úlohu - optimalizovat toky energií tak, aby FVE přinesla majiteli maximální užitek. Ale potřebujeme ji vůbec?

Měření je základ

Kdo neví, kolik a kdy energii potřebuje, ten úspory ani profitu nedosáhne, i kdyby čert na koze jel. My, jako specialisté na Solax, známe základní profil spotřeby z online monitoringu dodaného výrobcem. Od toho se dá odpíchnout, což pak většina uživatelů i dělá - posouvají se odkladné energetický náročné potřeby na dobu, kdy je dostatek svitu, akumuluje se kromě baterií i do teplé vody nebo v zimě ohřevu materiálu budovy, v létě jejím intenzivnějšímu chlazení.

Nadřazené řízení měniče - chytrá domácnost

Tady už se jedná o řešení "vyšší dívčí". Smart home není pro každého a kdo není zapálený ajťák nebo nemá takového v okolí, stává se obětí firmy, která na sebemenší detail po dokončení instalace musí hledat čas.

Zakomponovat FVE postavené na technologii Solax kupříkladu do systému Loxone je prakticky velmi jednoduchá záležitost, jedná se o investici v nižších řádech desítek tisíc.

Loxone otevře i cestu k automatickému nákupu či prodeji energie dle preferencí majitele FVE, samozřejmě v závislosti na cenách OTE či předpovědi počasí. Pak už AI není třeba...

Ekonomika nákupů a prodejů

Zde se dostáváme k jádru pudla :( Nadřízený systém (klidně ho pojmenujme s umělou inteligencí) stojí prachy (40 tisíc?). Za prodej do sítě reálně aktuálně (jaro 2024) dostaneme kupříkladu 1,50 Kč/kWh při zafixované ceně, a od - 1,50 do 3 Kč/kWh při spotu.

Náš vzorový dům s online statistikou s výkonem 10 kWp a baterií 11,6 kWh v roce 2023 dodal do sítě 5,5 MWh, 4 MWh potřebovala přikoupit.

A teď otázka zní: vyplatí se vůbec šaškovat s nákupem elektřiny a točit další cykly baterie? Nebude lepší místo umělé inteligence zapojit zdravý selský rozum?Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Rok provozu FVE s tarifem Elektřina pro soláry a výhled na rok 2024

Zveřejněno: 2024-02-19 15:21:09

Nejsme fanoušci ani obchodní zástupci žádného distributora nebo prodejce energií, přesto si myslíme, že o některých obchodních modelech je fajn napsat pár řádků nebo odstavců, zvláště pak v okamžiku, kdy máme dostatečně relevantní data z reálného provozu. Pojďme se tedy podívat na fakturu za roční vyúčtování plně elektrifikované olomoucké rodiny, zatím bez elektromobilu, kterou náklady v roce 2023 vyšly jen na 708 Kč měsíčně. 

Více zde »  
 

Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora

Zveřejněno: 2021-12-16 21:48:12

Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.

Více zde »  
 

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »