Cena OTE: 3.23Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

FVE a umělá inteligence, co čekat?

Zveřejněno: 2024-04-02 20:44:15, počet zobrazení: 243, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Pojem Umělá inteligence je populární a tak je všude. Jedná se však pouze o program, který napsal člověk. Co se tomuto programu dalo za úkol, to dělá - především však sbírá zkušenosti a tím se učí, pamatuje si třeba preference lidí, kteří tento program používají. Ve spojení s fotovoltaikou může být AI přínosem, většinou ale není vůbec třeba této chytré automatizace.

Snaha některých firem přiživit se na trendu AI (artificial inteligency) je logická, například tvrzení, že je něco připraveno (ready) na použití s umělou inteligencí je přece super!

Ono ale každé zařízení, které doma máme je připraveno pro použití s umělou inteligencí, pokud se dá alespoň zapnout nebo vypnout...

AI totiž ve finále má při použití s FVE a bateriovým uložištěm jen jednu úlohu - optimalizovat toky energií tak, aby FVE přinesla majiteli maximální užitek. Ale potřebujeme ji vůbec?

Měření je základ

Kdo neví, kolik a kdy energii potřebuje, ten úspory ani profitu nedosáhne, i kdyby čert na koze jel. My, jako specialisté na Solax, známe základní profil spotřeby z online monitoringu dodaného výrobcem. Od toho se dá odpíchnout, což pak většina uživatelů i dělá - posouvají se odkladné energetický náročné potřeby na dobu, kdy je dostatek svitu, akumuluje se kromě baterií i do teplé vody nebo v zimě ohřevu materiálu budovy, v létě jejím intenzivnějšímu chlazení.

Nadřazené řízení měniče - chytrá domácnost

Tady už se jedná o řešení "vyšší dívčí". Smart home není pro každého a kdo není zapálený ajťák nebo nemá takového v okolí, stává se obětí firmy, která na sebemenší detail po dokončení instalace musí hledat čas.

Zakomponovat FVE postavené na technologii Solax kupříkladu do systému Loxone je prakticky velmi jednoduchá záležitost, jedná se o investici v nižších řádech desítek tisíc.

Loxone otevře i cestu k automatickému nákupu či prodeji energie dle preferencí majitele FVE, samozřejmě v závislosti na cenách OTE či předpovědi počasí. Pak už AI není třeba...

Ekonomika nákupů a prodejů

Zde se dostáváme k jádru pudla :( Nadřízený systém (klidně ho pojmenujme s umělou inteligencí) stojí prachy (40 tisíc?). Za prodej do sítě reálně aktuálně (jaro 2024) dostaneme kupříkladu 1,50 Kč/kWh při zafixované ceně, a od - 1,50 do 3 Kč/kWh při spotu.

Náš vzorový dům s online statistikou s výkonem 10 kWp a baterií 11,6 kWh v roce 2023 dodal do sítě 5,5 MWh, 4 MWh potřebovala přikoupit.

A teď otázka zní: vyplatí se vůbec šaškovat s nákupem elektřiny a točit další cykly baterie? Nebude lepší místo umělé inteligence zapojit zdravý selský rozum?Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 

Fotovoltaika jsou především úspory

Zveřejněno: 2021-01-11 07:02:28

Pořízení FVE přiměje většinu, ne-li všechny uživatele k úvahám, jak nejlépe zužitkovat energii, kterou si sami vyrobí. Druhým krokem pak je, jak v čase nákupu ze sítě co nejvíce ušetřit. Vzhledem k době výprodejů v e-shopech, je možná vhodný čas zamyslet se nad žrouty peněz, které doma máme a udělat si radost hezkým a ekonomice domácnosti prospěšným výrobkem. 

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »