Cena OTE: 2.64Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaika v roce 2023 bude hustá!

Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05, počet zobrazení: 3892, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.

50 kWp bude ještě mikrozdroj. To samo o sobě je fajn. Lepší zprávou je ale úprava stavebního zákona umožňující takovou fotovoltaiku postavit bez stavebního povolení a bez ohlášení. Až na malé výjimky (památkové oblasti) se tak investor vyhne posuzování souladu s čímkoli, co by mohlo stavbu zbrzdit. Limitem pak zůstane jen kapacita distribuční sítě, jak je psáno na konci článku Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Proč chtít 50 kWp a ne 10?

Okolo zimního slunovratu se každý Wp hodí. Výkon, který na pokrytí vlastní spotřeby stačí 9 měsíců v roce, je v zimě jako když plivne. Za poslední rok jsme postavili téměř 300 slunečních elektráren a všichni zákazníci se shodnou, že inverzní počasí na podzim fotovoltaice nepřeje - listopad 2022 byl produkčně propadák, jak dlouho ne. Není výjimkou denní špičkový výkon 500 W při instalovaných 10 kilowattech, a teď s tím nabíjejte ještě baterky!

Prodej přebytků půjde všude, ne jen u EG.D

Ekonomika investice a provozu FVE se opírá o dva základní pilíře - úspora při nákupu energie pro vlastní spotřebu a profit z prodeje přebytků. Licencovaní výrobci mají vyřešeno - mají výrobní EAN. V síti EG.D výrobní EAN pro prodej přebytků už v roce 2022 dostal každý, jen státem ovládaný distributor se bránil vydávání výrobního EANu zuby nehty. Na uveřejnění ve sbírce zákonů čeká vyhláška ERU, která podmínky narovná a zuby nehty už nebudou.

Sdílená energie už vykukuje

Vyrobit si na stodole energii a tu spotřebovat ve městě na bytě by nemusela být v budoucnu nereálná situace. Při troše propočtů by dokonce u výroby a v bytě mohla být baterie a přenos energie by mohl probíhat v době nízkých distribučních poplatků. Na lepší legislativě se teď pracuje, tak doufejme, že se vše v dobré, a hlavně brzy, obrátí. To pak bude opravdu hustý a taky cool.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 

Postavíme FVE do měsíce - jde to?

Zveřejněno: 2023-03-22 10:21:52

Jde, ale jen někde a chce to i trochu štěstí. Podrobnosti si popíšeme v dalších odstavcích, není to ale taková zívačka, jak některé firmy inzerují. Sakra pozor si dejte na firmu, co chce stavět bez existence Smlouvy o připojení.

Více zde »  
 

Uvažuji o FVE. Jak začít?

Zveřejněno: 2020-03-23 08:12:15

V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »