Cena OTE: 1.82Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaika v roce 2023 bude hustá!

Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05, počet zobrazení: 4794, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.

50 kWp bude ještě mikrozdroj. To samo o sobě je fajn. Lepší zprávou je ale úprava stavebního zákona umožňující takovou fotovoltaiku postavit bez stavebního povolení a bez ohlášení. Až na malé výjimky (památkové oblasti) se tak investor vyhne posuzování souladu s čímkoli, co by mohlo stavbu zbrzdit. Limitem pak zůstane jen kapacita distribuční sítě, jak je psáno na konci článku Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Proč chtít 50 kWp a ne 10?

Okolo zimního slunovratu se každý Wp hodí. Výkon, který na pokrytí vlastní spotřeby stačí 9 měsíců v roce, je v zimě jako když plivne. Za poslední rok jsme postavili téměř 300 slunečních elektráren a všichni zákazníci se shodnou, že inverzní počasí na podzim fotovoltaice nepřeje - listopad 2022 byl produkčně propadák, jak dlouho ne. Není výjimkou denní špičkový výkon 500 W při instalovaných 10 kilowattech, a teď s tím nabíjejte ještě baterky!

Prodej přebytků půjde všude, ne jen u EG.D

Ekonomika investice a provozu FVE se opírá o dva základní pilíře - úspora při nákupu energie pro vlastní spotřebu a profit z prodeje přebytků. Licencovaní výrobci mají vyřešeno - mají výrobní EAN. V síti EG.D výrobní EAN pro prodej přebytků už v roce 2022 dostal každý, jen státem ovládaný distributor se bránil vydávání výrobního EANu zuby nehty. Na uveřejnění ve sbírce zákonů čeká vyhláška ERU, která podmínky narovná a zuby nehty už nebudou.

Sdílená energie už vykukuje

Vyrobit si na stodole energii a tu spotřebovat ve městě na bytě by nemusela být v budoucnu nereálná situace. Při troše propočtů by dokonce u výroby a v bytě mohla být baterie a přenos energie by mohl probíhat v době nízkých distribučních poplatků. Na lepší legislativě se teď pracuje, tak doufejme, že se vše v dobré, a hlavně brzy, obrátí. To pak bude opravdu hustý a taky cool.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Ušetřete až 36841 Kč díky solární elektrárně

Zveřejněno: 2021-04-12 08:11:02

Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.

Více zde »  
 

Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Zveřejněno: 2022-12-10 23:11:22

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »