50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.
">Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05, počet zobrazení: 5679, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.
50 kWp bude ještě mikrozdroj. To samo o sobě je fajn. Lepší zprávou je ale úprava stavebního zákona umožňující takovou fotovoltaiku postavit bez stavebního povolení a bez ohlášení. Až na malé výjimky (památkové oblasti) se tak investor vyhne posuzování souladu s čímkoli, co by mohlo stavbu zbrzdit. Limitem pak zůstane jen kapacita distribuční sítě, jak je psáno na konci článku Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?
Okolo zimního slunovratu se každý Wp hodí. Výkon, který na pokrytí vlastní spotřeby stačí 9 měsíců v roce, je v zimě jako když plivne. Za poslední rok jsme postavili téměř 300 slunečních elektráren a všichni zákazníci se shodnou, že inverzní počasí na podzim fotovoltaice nepřeje - listopad 2022 byl produkčně propadák, jak dlouho ne. Není výjimkou denní špičkový výkon 500 W při instalovaných 10 kilowattech, a teď s tím nabíjejte ještě baterky!
Ekonomika investice a provozu FVE se opírá o dva základní pilíře - úspora při nákupu energie pro vlastní spotřebu a profit z prodeje přebytků. Licencovaní výrobci mají vyřešeno - mají výrobní EAN. V síti EG.D výrobní EAN pro prodej přebytků už v roce 2022 dostal každý, jen státem ovládaný distributor se bránil vydávání výrobního EANu zuby nehty. Na uveřejnění ve sbírce zákonů čeká vyhláška ERU, která podmínky narovná a zuby nehty už nebudou.
Vyrobit si na stodole energii a tu spotřebovat ve městě na bytě by nemusela být v budoucnu nereálná situace. Při troše propočtů by dokonce u výroby a v bytě mohla být baterie a přenos energie by mohl probíhat v době nízkých distribučních poplatků. Na lepší legislativě se teď pracuje, tak doufejme, že se vše v dobré, a hlavně brzy, obrátí. To pak bude opravdu hustý a taky cool.
Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?
Pozor! Článek není aktuální. Na webu je ponechán jako vzpomínka :)
Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?
Otázka majitele webu: Mám doma elektrárnu z roku 2007 a moje firma jich postavila přibližně 100 do roku 2013 v režimu tzv. Zeleného bonusu. Takových FVE vzniklo na tisíce. Mohu teď využít dotaci z titulu Nová zelená úsporám?