Cena OTE: 2.15Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaika v roce 2023 bude hustá!

Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05, počet zobrazení: 1464, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.

50 kWp bude ještě mikrozdroj. To samo o sobě je fajn. Lepší zprávou je ale úprava stavebního zákona umožňující takovou fotovoltaiku postavit bez stavebního povolení a bez ohlášení. Až na malé výjimky (památkové oblasti) se tak investor vyhne posuzování souladu s čímkoli, co by mohlo stavbu zbrzdit. Limitem pak zůstane jen kapacita distribuční sítě, jak je psáno na konci článku Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Proč chtít 50 kWp a ne 10?

Okolo zimního slunovratu se každý Wp hodí. Výkon, který na pokrytí vlastní spotřeby stačí 9 měsíců v roce, je v zimě jako když plivne. Za poslední rok jsme postavili téměř 300 slunečních elektráren a všichni zákazníci se shodnou, že inverzní počasí na podzim fotovoltaice nepřeje - listopad 2022 byl produkčně propadák, jak dlouho ne. Není výjimkou denní špičkový výkon 500 W při instalovaných 10 kilowattech, a teď s tím nabíjejte ještě baterky!

Prodej přebytků půjde všude, ne jen u EG.D

Ekonomika investice a provozu FVE se opírá o dva základní pilíře - úspora při nákupu energie pro vlastní spotřebu a profit z prodeje přebytků. Licencovaní výrobci mají vyřešeno - mají výrobní EAN. V síti EG.D výrobní EAN pro prodej přebytků už v roce 2022 dostal každý, jen státem ovládaný distributor se bránil vydávání výrobního EANu zuby nehty. Na uveřejnění ve sbírce zákonů čeká vyhláška ERU, která podmínky narovná a zuby nehty už nebudou.

Sdílená energie už vykukuje

Vyrobit si na stodole energii a tu spotřebovat ve městě na bytě by nemusela být v budoucnu nereálná situace. Při troše propočtů by dokonce u výroby a v bytě mohla být baterie a přenos energie by mohl probíhat v době nízkých distribučních poplatků. Na lepší legislativě se teď pracuje, tak doufejme, že se vše v dobré, a hlavně brzy, obrátí. To pak bude opravdu hustý a taky cool.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je Wattrouter? A proč ho použít?

Zveřejněno: 2021-02-08 08:11:36

Pojďme se podívat na přístroj pro přesměrování přebytků ze solární elektrárny do boileru, akumulační nádrže nebo třeba pro provoz čerpadla. Návratnost investice se dokonce někdy nedá počítat ani na roky, mohou to být i měsíce.

Více zde »  
 

Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií

Zveřejněno: 2020-11-16 07:15:03

Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?

Více zde »  
 

Hasiči a fotovoltaika není dobrá kombinace

Zveřejněno: 2020-09-21 06:31:11

Oheň je stejně jako voda dobrý sluha, ale zlý pán. Opéci si špekáčky nebo steak je fajn, ale když zahoří vaše obydlí, tak už je zle. A s fotovoltaikou na střeše to může být ještě daleko horší. Pojďme se podívat na některá důležitá fakta o tomto problému. Nechceme strašit, nikomu nic zlého nepřejeme, ale informace by měl mít každý majitel solární elektrárny.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »