Cena OTE: 2.89Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaika hoří !?

Zveřejněno: 2023-10-12 22:35:01, počet zobrazení: 1122, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Straší se v televizi, rádiu i na internetu. Stejně jako s elektro auty je to téma k zamyšlení, není všechno zlato, co se třpytí a současně každá mince má rub a líc. Statistika nuda je, ale bez ní správný pohled prostě neuděláme.

V okamžiku, kdy ročně přibývá několik desítek tisíc nových instalací FVE, je jasné, že dříve či později se oheň k panelům či vnitřní technologii někde dostane. Ne každý požár, kde je na domě fotovoltaika, je nutně způsoben fotovoltaikou.

Statisticky vzato je počet požárů domů s nainstalovanou FVE zanedbatelné číslo, v roce 2022 bylo například zaznamenáno 29 požárů FVE a dalších 11, kde byl požár objektu a FVE na střeše. Je fajn, že tak málo, když hasiči vyjíždí k desítkám tisíc požárů budov ročně, nicméně v porovnání s předchozími roky absolutní počet mírně roste a procentuelně mírně klesá.

Panel se sám o sobě nerozhoří

Z informací HZS plyne, že původ požáru bychom u samotných FV panelů horko těžko našli. Pokud je zárodek problému na střeše, je způsoben nevhodně umístěnou neodborně provedenou kabeláží. Jeden příklad za všechny: při montáži svépomocí na rovné střeše garáže potažené izolační fólií si domkař nechal spoj panelů volně na povrchu, v zimě roztátý sníh vytvořil louži i s konektory na jejím dně, v noci je mráz roztrhal a vznik studený spoj. Nekvalita spojení způsobila přes den jiskření, to zapálilo hydroizolaci. Škoda 20 tisíc, naštěstí... "jen".

Baterky sami neuhasíme

Baterií máme spoustu typů, některé se klidně vznítí při vyšší teplotě samy, jiné zapálit je už problém. Mezi nejbezpečnější aktuálně používané technologie akumulace patří LiFePo4, kde článek, jako takový, svým složením představuje z hlediska požáru minimální riziko.

Zahoření vnitřní technologie FVE a především akumulace je pak problém, který domácími prostředky můžeme přibrzdit, dle rozsahu i zastavit práškovým hasícím přístrojem, s výhodou lze použít například Hasící koule.

Jak se bránit?

Bránit se je pozdě. Lepší je rizikům předcházet. Až hoří, tak samozřejmě hasit a už v zárodku volat profi hasiče na lince 150.

Jak předcházet? Nepřeceňovat své schopnosti, instalaci FVE nechat zkušené odborné firmě a v neposlední řadě mít dobrou pojistku.

Jeden bubák nakonec. Nedávno hořela baterka v rodinném domě na Frýdecko-Místecku. Jelikož s HZS máme úzkou spolupráci, dozvěděli jsme se, že příčinou požáru byla baterie vlastní výroby majitele domu. Takovou solidní firma nepoužije. Pan domácí tak ztratil víc, než kdyby poptal lokálního dodavatele FVE. A to se pak nevyplatí, Horste!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Více zde »  
 

Férová fotovoltaika je se zálohou až v den montáže

Zveřejněno: 2023-12-20 23:21:09

Jako první jsme začali hlásat, jak je super být fér. Najednou jsou féroví všichni, včetně těch nejposlednějších energo šmejdů. Opakování je matka moudrosti, tedy co je fér si zopakujeme v tomto článku.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »