Banky se odvracejí od solárních projektů

Přidáno na server: 2009-09-03 20:28:01, počet zobrazení: 2770, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/banky-se-odvraceji-od-solarnich-projektu. Další novinky zde.

Získat úvěr na stavbu solární elektrárny začíná být stále obtížnější. Banky totiž v poslední době výrazně zpřísnily podmínky pro schvalování půjček a zvažují další zpřísnění.

Získat úvěr na stavbu solární elektrárny začíná být stále obtížnější. Banky totiž v poslední době výrazně zpřísnily podmínky pro schvalování půjček a zvažují další zpřísnění.

„Nároky bank se prakticky sjednotily. Všechny požadují zástavu pozemku, diktují použité technologie a někdy vyžadují i obchodní podíl,“ uvedl Jan Palaščák ze společnosti Bergaden. „Pociťujeme také trend zvyšování marží. Banky využívají toho, že je solárních projektů v poslední době opravdu hodně,“ dodal.

Peněžní domy se obávají především plánovaných změn zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zrušit paragraf, podle něhož smí stát snížit výkupní ceny elektřiny maximálně o pět procent ročně.

Banky varují, že zrušení tohoto paragrafu by další rozvoj celého odvětví zcela zastavilo. „Elektrárnu nelze postavit a uvést do provozu za čtrnáct dnů. Celý proces může trvat třeba rok nebo i déle,“ vysvětluje Marek Tichý, ředitel oddělení Corporate Finance v Raiffeisenbank, a dodává: „Pokud se do tak rozsáhlého projektu investor pustí za určitých podmínek a ty se v polovině procesu změní, plánovaný projekt to výrazně ovlivní. Investoři ztratí důvěru a půjdou elektrárny stavět jinam, nebo v horším, ale pravděpodobném, případě mohou využít všech zákonných prostředků, aby ochránili svoji investici.“

Podle jeho slov se při optimálním využití nejmodernějších technologií dostává návratnost investice do fotovoltaické elektrárny na úroveň deseti až dvanácti let. V příštím roce, pokud se výkupní cena sníží o pět procent, se návratnost zase vrátí na státem plánovaných čtrnáct až patnáct let. K výraznějšímu snižování výkupních cen proto podle něj zatím není důvod.

S tím souhlasí i Petr Nikodým z LBBW Bank. Pokles cen kvalitních technologií podle něj není tak dramatický, jak ve svých argumentacích uvádí ministerstvo průmyslu. To tvrdí, že se ceny fotovoltaiky snížily až o čtyřicet procent.

Banky jsou již nyní opatrnější než dříve a vyžadují, aby měl investor minimálně dvacet procent potřebných prostředků ze skutečně vlastních zdrojů. Nestačí tedy pouze půjčka třetí strany. Zbylých osmdesát procent banky půjčují, ale ne déle než na třináct, maximálně patnáct let. „Novela by mohla vést k tomu, že banky podmínky financování ještě zpřísní,“ uvedl Tichý.

 

Novinky ve fotovoltaice



VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě





(c) nemakej.cz 2019