Solární panely nejsou v zóně jen na ukázku

Přidáno na server: 2010-06-13 19:54:26, počet zobrazení: 2475, zdroj: http://svitavsky.denik.cz/podnikani/solarni-panely-nejsou-v-zone-jen-na-ukazku20100611.html. Další novinky zde.

Moravská Třebová – Některých lidem v městě se nelíbí, že firma Protechnik Consulting v průmyslové zóně staví fotovoltaickou elektrárnu. Původně totiž kupovala pozemky pro jinou činnost.

Moravská Třebová – Některých lidem v městě se nelíbí, že firma Protechnik Consulting v průmyslové zóně staví fotovoltaickou elektrárnu. Původně totiž kupovala pozemky pro jinou činnost.„Podmínku, že postaví výrobní halu a zaměstná určitý počet lidí, splnila,“ sdělil starosta Josef Ošťádal.

Na fotovoltaické panely poukázala na jednání zastupitelů i Marie Nechutová. „Zaráží mě, proč nejsou panely umístěné na střeše haly, ale zabírají zemědělskou půdu,“ řekla Marie Nechutová. Strojírenská společnost se v posledním období přeorientovala také na výrobu zařízení potřebných pro výrobu elektřiny právě přes fotovoltaické elektrárny. „Z toho důvodu tam v těchto dnech buduje prezentační ukázku fotovoltaických panelů,“ vysvětlil starosta. Jenže nejde jen o ukázkové zařízení, elektrárna bude vyrábět i elektřinu. Navíc město do záměru firmy už v podstatě nemůže mluvit, staví si totiž na svém pozemku. Ten koupila od města už v roce 2006. „Kdybychom byli tvrdí, může se stát, že tam sice nebudou fotovoltaické panely, ale ani firma,“ upozornil Ošťádal.

Nyní to vypadá, že radní ani nevěděli, že společnost postaví fotovoltaickou elektrárnu. Jenže firma má řádnou smlouvu. „Existuje zápis z minulého roku, kde je podepsaný starosta i oba místostarostové. Tam je vše stanovené, i to, že půjde o elektrárnu s výkonem 400 kW. Navíc na stavbu městský úřad vydal i platné stavební povolení. Firma jednala férově,“ vysvětlila zastupitelka Marie Nechutová.

Najednou se ale fotovoltaické panely nelíbí ani radním. „Budeme s vedením firmy Protechnik Consulting jednat, i když firma splnila podmínky, postavila halu a zaměstnala lidi,“ sdělil místostarosta Třebové Václav Mačát.

Místostarosta Moravské Třebové Václav Mačát nyní přiznává, že se ani jemu fotovoltaické panely v průmyslové zóně nelíbí. „Byla to plocha pro další fabriku. Majitel společnosti Protechnik Consulting naše požadavky splnil a jednu halu postavil. Záležitost není v rozporu se smlouvou a nemůžeme nic vymáhat,“ dodal Václav Mačát.

Přesto počítá s tím, že budou s vedením společnosti jednat o budoucnosti elektrárny a dalších záměrech firmy. „Nechceme, aby to byl trvalý stav. Doufáme, že půjde o přechodnou záležitost a firma rozšíří své zázemí a elektrárnu přesune jinam. Budeme hledat dohodu. Pokud ji nenajdeme, je možné, že budeme jednat o zrušení smlouvy a vrácení pozemku městu,“ uzavřel místostarosta Václav Mačát.

Sluneční elektrárny se staly ve svitavském okrese hitem. Postaví ji v průmyslové zóně v Poličce. Několik fotovoltaických elektráren vyroste také v okolí Litomyšle.

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019