Sluneční elektrárny budou přibývat

Přidáno na server: 2009-11-11 18:17:00, počet zobrazení: 2157, zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/fotovoltaickeelektrarny20091110.html. Další novinky zde.

Kladensko - Rozmachu fotovoltaických elektráren se v poslední době daří také na Kladensku

Nejen Svinařovští, kteří se rozhodli pro získávání sluneční energie již počátkem roku, ale i ostatní obce jako Koleč, Kačice, Libušín či Blevice a další by rády měly na svých pozemcích zařízení dodávající energii do elektrické sítě.
 

Poslední vlaštovkou v tomto směru je výše zmíněná Koleč, která tak vyřeší hlavně dlouhodobý problém se skládkou, jež je tamním obyvatelům dlouhodobě trnem v oku.
 

Kvůli tomu, že na místo soukromé skládky přijížděly pravidelně desítky nákladních aut s hlušinou, trpěly nejen kolečské silnice, ale v konečném důsledku i obyvatelé. Na vrcholu skládky nyní conevidět vyrostou sluneční kolektory s výkonem 0,9 MWh. Z tohoto důvodů vybuduje ČEZ v místě i tři nové trafostanice. Vzhledem k tomu, že elektrárnu bude provozovat soukromá společnost, která získá na šest let daňové prázdniny, Kolečští dostanou z této akce peníze do své pokladny nejdříve až za několik roků. To nyní inspirovalo vedení obce k zajímavému počinu, aby k výstavbě vlastní elektrárny využilo plochou střechu tamního kulturního domu.
 

„Pokud vše dobře dopadne a dostaneme podporu z Unie, celková investice do akce by neměla přesáhnout čtyři miliony korun, přičemž Kolči se ročně vrátí čtyři sta tisíc do pokladny,“ řekl starosta Kolče Radek Moulis.
 

I podle vedení kladenského odboru životního prostředí je zájemců o budování elektráren více než dříve. „Žádosti související s povolením stavby solárních elektráren řeší nyní úředníci v Kladně nejméně dvě týdně,“ potvrdil mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.
 

Přestože již před časem vznikly jisté obavy z toho, že by tolik vyrobené elektřiny nemusela stávající rozvodná elektrická síť pojmout, vedení ČEZu trvá i nadále na tom, že firma podporuje obnovitelné zdroje energií a v budoucnu se chystá zřizovat komplex nových sítí.“
 

„S klienty vždy diskutujeme o tom, jak velký výkon by jejich elektrárna měla mít, či zda je zapotřebí v místě vybudovat novou transformovnu. Je to vždy individuální záležitost,“ uvedl manažer komunikace ČEZ pro střední Čechy Martin Pavlíček

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019