Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Slovensko se tvrdošíjně brání solární energii

Zveřejněno: 2010-01-08 16:24:32, počet zobrazení: 3616, zdroj: http://www.e15.cz/zahranicni/ekonomika/slovensko-se-tvrdosijne-brani-solarni-energii. Další novinky zde.

Když před několika týdny na Slovensku začal platit zákon o alternativní energii, vypadalo to jako startovní výstřel pro branži, která na Slovensku téměř neexistovala. Zatím tam jsou však jen dvě funkční solární elektrárny a to v Bratislavě.

Když před několika týdny na Slovensku začal platit zákon o alternativní energii, vypadalo to jako startovní výstřel pro branži, která na Slovensku téměř neexistovala. Zatím tam jsou však jen dvě funkční solární elektrárny a to v Bratislavě.

Jedna je na střeše Střední průmyslové školy elektrotechnické a druhou provozuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Komenského. Ve stadiu projektové přípravy nebo již ve výstavbě jsou tři elektrárny s výkonem jeden až tři megawatty na jihu země a dalších devět má stát na východním Slovensku. Největší z nich (36 megawattů) má být fotovoltaická elektrárna nedaleko Čierne nad Tisou a druhá v pořadí co do velikosti výkonu bude u Nového Ruskova (12 megawattů).

Tyto projekty uspěly však jen zázrakem, protože uchazeči museli podstoupit závody o licence. Bleskové výběrové řízení uspořádala na přelomu listopadu a prosince loňského roku Slovenská přenosová a elektrizační soustava (SEPS). Uchazeči měli na podání žádostí jen dva dny.

Z 97 uchazečů komise vybrala 36 projektů a to podle nestandardní zásady – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Licence dostali ti, kteří to stihli v tomto extrémně krátkém čase a vešli se do limitu 120 megawattů celkově instalovaného výkonu na Slovensku, neboť SEPS i ministerstvo hospodářství považují slunečné, ale i větrné elektrárny za nestabilní a rizikové zdroje energie.

Tato dlouho tajená regulace a zjevně neférové závody o licenci se nelíbí neúspěšným žadatelům – vidí za tím netransparentnost a upřednostňování „vybraných investorů“ případně až korupci, která se však bude těžko prokazovat.

Ministerstvo hospodářství ale udělalo další škrt přes rozpočty investorů do solární energetiky. Dosud dával SEPS povolenky na solární elektrárny s instalovaným výkonem nad jeden megawatt, které také zahrnul do zmíněného limitu 120 megawattů. Ale protože se právě kvůli tomuto limitu začaly množit žádosti o solární elektrárny s výkonem pod jeden megawatt, tak ministerstvo chce i tyto zařadit mezi licencované. Proti připravované změně zákona již podaly dotčené firmy hromadnou stížnost v rámci legislativního procesu.

Byznys se sluneční elektřinou bude i na Slovensku zajímavým, a pouze pro vybrané. Jeden megawatt elektřiny z tradičních zdrojů (fosilní paliva) se totiž na burze v Lipsku prodává za 40 - 50 eur, a ten solární až za 425 eur.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde »  
 

Výkup přebytků 2022 - mikrozdroj je fajn, mít licenci je lepší

Zveřejněno: 2022-04-15 21:10:12

Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.

Více zde »  
 

Papíry k fotovoltaice krok za krokem v roce 2022

Zveřejněno: 2022-08-21 07:35:01

Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »