Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26, počet zobrazení: 26193, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!
Grid free byly nejprve označeny mikro invertery, tedy mikro střídače = střídače pro jeden panel. Později se spojení (síť - volný) začalo označovat pro střídače s omezením výkonu tak, aby nedocházelo k přetokům do sítě.
Že jsou přetoky do sítě něco špatného, a budou penalizovány, je mýtus, který tu máme od konce roku 2013, kdy končil solární boom. Dnes přetoky nejsou problém - distributor je přece rád, váš přebytek prodá sousedovi a nemusí ho tam tlačit se ztrátami z dalekého centrálního zdroje.
Tak proč, sakra, brzdit výkon elektrárny? To je přece nesmysl. Solární elektrárny si stavíme nejen pro svůj finanční prospěch, ale máme také nějaké ekologické cíle, ne?
Omezování výkonu pomocí grid - free elektrárny je současně méně ekonomicky výhodné než klasický on-grid systém. On-grid si totiž zdarma připojíte do sítě a distribuční společnost Vám zdarma vymění elektroměr za tzv. čtyřkvadrantní! I při brzdění střídače mohou nárazově vzniknout přetoky a běžný digitální elektroměr jen přičítá, ať jde proud dovnitř nebo ven.
A jeden velmi zdvižený ukazovák na závěr. Každý nově zprovozňovaný elektrický přístroj, tedy i mikro invertor, musí být spuštěn až po revizi revizním technikem (pokud samozřejmě nemá z výroby zástrčku do zásuvky, jako např. televizor). Pokud by se totiž při pojistné události zjistilo, že na něco nebyla revize, pojistné plnění by bylo dozajista kráceno.
Předstírat, že je každý odborník a solární elektrárnu si koupí na e-shopech jako televizi, je i život ohrožující. Plynový sporák také musí zapojit plynař. Mějte na paměti, že elektřina kope, pálí, šokuje a zabíjí, tak opatrně s nákupy na specializovaných e-shopech bez zajištění legálního zprovoznění zakoupených částí solárních elektráren.
Také vás neustále prudí reklamní hesla vyskakující ze všech stran, sotva se začnete o fotovoltaiku alespoň trochu zajímat? Jak to vlastně je s tou garancí získání dotace? A jak si jedna velká firma může dovolit dát polovinu panelů zadarmo? Pojďme si to rozebrat.
Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.
S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?