Zveřejněno: 2009-09-13 19:35:30, počet zobrazení: 3970, zdroj: http://zpravy.idnes.cz/skola-pronajala-strechu-je-na-ni-solarni-elektrarna-fxw-/brno.asp?c=A090912_1255972_brno_krc. Další novinky zde.
Získala desítky tisíc do rozpočtu školy a navíc zajímavou učební pomůcku. Základní škola Kamínky v Novém Lískovci je první v republice, která pronajala svou střechu pro malou sluneční elektrárnu.
Získala desítky tisíc do rozpočtu školy a navíc zajímavou učební pomůcku. Základní škola Kamínky v Novém Lískovci je první v republice, která pronajala svou střechu pro malou sluneční elektrárnu.
"Některé školy mají na střeše panely pro vlastní potřeby, například pro ohřev vody. Třeba Základní škola Horní. Nebo Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Ale že by pronajímaly střechu pro sluneční elektrárnu, to jsme první," řekl ředitel školy Kamínky Pavel Petr. To on je autorem zajímavé myšlenky.
"Přemýšlel jsem, jak si škola na sebe může vydělat trochu peněz. Nabízeli jsme jednu stěnu školy pro billboard, ale nikdo o to neměl zájem. A pak jsem někde narazil na možnost pronajmout střechu školy pro sluneční panely," dodal.
Ředitel se dohodl s pražskou firmou Silektro, která dodává fotovoltaické elektrárny hlavně v Česku, ale třeba i na Korejském poloostrově. Jejich elektrárna na školní střeše v Brně má při největším slunečním svitu asi 60 kilowattů za hodinu.
Kolik se přesně za hodinu i za den vyrobí v článcích energie, mohou sledovat v přímém přenosu děti ve škole. "Ve vestibulu je panel, kam se přenáší údaje o výkonu elektrárny. Chceme to využívat v hodinách fyzika a využít tak elektrárnu přímo ve výuce. Za pronájem střechy nám Silektro platí 80 tisíc korun za rok. Vzali jsme si úvěr, který budou tyto peníze splácet. A nakoupili jsme nový nábytek do čtyř tříd. A nestálo nás to ani korunu," říká Petr.
Fotovoltaická elektrárna nepokrývá zdaleka celou střechu školy, a do budoucna se tak nabízí možnost elektrárnu rozšířit. "Je to vhodné místo. Někde se sluneční elektrárny staví na poli, zabírá se tak ale zemědělská půda. Tady ne," chválí si školu starostka městské části Jana Drápalová (SZ). Ze střechy teče energie přímo do sítě E. ON.
Chumelilo nám do tříd Solární elektrárna na střeše funguje od června. O prázdninách se navíc škola začala opravovat. Po rekonstrukci z ní bude nízkoenergetická budova. "Je první školou v Brně, které se podařilo získat dotace z Fondu životního prostředí, tedy je to pilotní projekt," uvedla starostka Jana Drápalová.
A bylo načase. "Když v zimě padal sníh, někdy chumelilo do tříd," vypráví ředitel..
Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?
50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.
Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.