Kolik reálně stojí vyřízení dotace NZU na FVE?

Zveřejněno: 2020-11-23 08:21:58, počet zobrazení: 752, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?

V zemi kutilů jsou informace z tohoto článku jistě cenné, dlužno však zmínit, že ne vše může být laikem připraveno.

Cena zpracování žádosti se odvíjí především od náročnosti zpracování projektu sluneční elektrárny. Projekt zpracovává dodavatel a tak i vyřízení dotace si zahrne do celkové ceny na klíč, ovšem pro výplatu dotace je nutno zpracování žádosti uvést buď na fakturu samostatně nebo doložit smlouvu o dílo, kde je částka uvedena.

Samostatné vyřízení dotace má běžnou cenu kolem 10 tisíc korun a to především kvůli nutnosti zpracování projektu a energetického hodnocení.

Projekt (hybridní) fotovoltaické elektrárny

Zpracovává projektant v oboru elektro, minimálně s kvalifikací dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. § 10 - pracovníci pro samostatné projektování a pro řízení projektování.

Projekt je třeba nejen pro žádost o dotaci, dokládá se i distribuční společnosti k žádosti o připojení (ČEZ Distribuce a. s. například připojí zdroj jen dle nich schváleným projektem).

Základ projektu pro sluneční elektrárnu tvoří :

  • Technická zpráva - slovně popisuje kde, kdo, odkud, kam a jak
  • Jednopólové schéma zapojení - výkres elektroinstalace
  • Výkres rozmístění technologie v domě a na střeše
  • Zapojení akumulační nádrže do systému topení nebo ohřevu TUV - jen pro podoblasti C3.4 a C3.9.

Energetické hodnocení

Zpracováno může být nejen energetickým auditorem, ale stačí i projektantem v oboru elektro, což je samozřejmě výhoda - jeden člověk s potřebnou kvalifikací stačí.

Základ energetického hodnocení tvoří výpočet produkce elektrické energie plánovanou elektrárnou, vycházejic především z:

Výsledek energetického hodnocení se pak přepíše do Krycího listu - stáhněte z webu poskytovatele dotace (od 1.9.2020 verze 4).

Šikulové kutilové si i FVE postaví sami

Žádost o dotaci nebo o připojení u distributora je jen začátek. V dalších článcích si probereme celkový postup s dotací a případná úskalí.Samozřejmě že se bez odborníků neobejdete, ale když budete potřebovat informace, na webu nemakej.cz si je dohledáte.Četli jste? Baterie pro starší sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-03-04 10:24:15

V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.

Více zde.  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde.  
 

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021