Strašák jménem Česká energetická inspekce. Máme se ho bát?

Zveřejněno: 2020-07-17 20:09:22, počet zobrazení: 3389, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Kontrola z jakéhokoliv úřadu bývá vždy nepříjemná, už jen z toho důvodu, že vyžaduje spoustu dokumentů a také ráda mívá otázky, jejichž odpověď nám může někdy dát zabrat, už jen proto, že si něco nepamatujeme. Na co se připravit?

Jako první se musí každý připravit na stoh papírů, které si úředníci vyžádají, aniž by všechny nutně potřebovali, v našem případě kontroly dodržování věcných podmínek, stanovených cenovým rozhodnutím ERÚ pro rok 2017 a 2018 podle § 5 odst. 5 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů (dále zákon č. 526/1990 Sb.), při uplatňování a vyúčtování výkupních cen nebo zelených bonusů na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie za kontrolované období roku 2017 a 2018 byly požadovány tyto dokumenty:

 • Rozhodnutí o udělení licence na výrobu elektřiny včetně všech změn s doloženými doložkami nabytí právní moci.
 • Jednopólová schémata výroben elektřiny.
 • Zprávy o výchozích revizích elektrických zařízení výroben.
 • Povolení zkušebního provozu provozovatelem distribuční soustavy.
 • Montážní listy elektroměrů obchodního měření.
 • Potvrzení o ověření stanovených měřidel v případě uplatňování podpory na ostatní vlastní spotřebu formou zelených bonusů nebo použití měřicích transformátorů, pokud úřední značka není přímo na měřidle.
 • Protokoly o splnění technických podmínek pro uvedení výrobny do provozu s distribuční soustavou, protokoly o prvním paralelním připojení výroben elektřiny k elektrizační soustavě.
 • Smlouvy o připojení výroben elektřiny k distribuční soustavě.
 • Smlouvy o úhradě zeleného bonusu nebo výkupu k elektřině vyrobené z OZE platné do 31. 12. 2012
 • Smlouvy o výkupu přebytků elektřiny do distribuční soustavy v případě podpory formou zelených bonusů platné od 1. 1. 2013.
 • Smlouvy o výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů v případě režimu výkupních cen platné od 1. 1. 2013.
 • Smlouvy o dodávce elektřiny případně smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny.
 • První výkazy o výrobě elektřiny z POZE zpracovaných po uvedení výroben do provozu, včetně dokladu o výplatě.
 • Výpisy z bankovního účtu potvrzující přijetí podpory za kontrolované období – rok 2017 a 2018.
 • Faktury za odběr elektřiny z distribuční soustavy.
 • Faktury za elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů dodanou do distribuční soustavy.

Co na to právníci specializující se na FVE?

Zjednodušeně řečeno, kontrola se snaží vylákat nejen data k vlastní kontrole, ale i dalším statistickým potřebám či jiným kontrolám. Není třeba se hned obávat ztráty licence. Z hlediska cenové kontroly je tedy nutné umožnit místní šetření v provozovně a poskytnout zejména:

 • Rozhodnutí o udělení licence
 • Protokol o splnění technických podmínek pro uvedení výrobny do provozu (k prokázání uvedení výrobny do provozu a správného zařazení do kategorie podpory)
 • První výkaz o výrobě elektřiny (odpovídá-li okamžiku uvedení do provozu)
 • Faktury za vyrobenou elektřinu
 • Výpisy z bankovního účtu potvrzující přijetí podpory

A jak kontrola fotovoltaické elektrárny dopadla?

Technik a jeho vedoucí se při fyzické prohlídce zaměřili na panely a cejch elektroměru u výroben v režimu Zeleného bonusu. Dle jejich slov střídač při produkci a jejím měření nehraje z pohledu legislativy nijak zásadní roli. U panelů neváhali a na místech dostupných pořídili fotky štítků.

Z dokladů byla stěžejní samozřejmě licence, finanční vypořádání z OTE a sjetina příchozích plateb z internetového bankovnictví.

Inspektoři moc dobře věděli, že například PPPP (protokol prvního paralelního připojení) byla záležitost období od podzimu 2010. No a dokumentaci skutečného provedení tvořenou alespoň jednopólovým schématem snad máme všichni, ne?

Tedy vše v pořádku až na desetinnou čárku při zápisu hodnoty v OTE v listopadu kontrolovaného roku. Kvůli takové blbině odhaduji časovou ztrátu každé ze zůčastněných osob na 5 až 8 hodin života. A to se nevyplatí, Horste. Daleko efektivnější je si dávat pozor, co do výkazů člověk píše. Na všem zlém je jedna pozitivní věc - výrobny jsou v pořádku a nárok na provozní dotaci je oprávněný.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Aktuální trendy a informace o fotovoltaice v jednom videu

Zveřejněno: 2020-06-29 09:23:12

Jeden obrázek ukáže víc než tisíc slov a jedno video je víc než 1000 obrázků. O fotovoltaice je hodně napsáno, ale opravdu solidní video bez reklamy na konkrétní výrobky nebo systémy tu chybělo. Minulý čas je na místě. Pojďte se podívat.

Více zde »  
 

Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií

Zveřejněno: 2020-11-16 07:15:03

Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?

Více zde »  
 

Dotace NZÚ i pro zelený bonus 2021

Zveřejněno: 2021-03-08 07:11:24

Otázka majitele webu: Mám doma elektrárnu z roku 2007 a moje firma jich postavila přibližně 100 do roku 2013 v režimu tzv. Zeleného bonusu. Takových FVE vzniklo na tisíce. Mohu teď využít dotaci z titulu Nová zelená úsporám?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022