Spekulanti skupují solární elektrárny, chtějí vydělat na arbitrážích

Přidáno na server: 2011-02-18 21:04:15, počet zobrazení: 2432, zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/spekulanti-skupuji-solarni-elektrarny-chteji-vydelat-na-arbitrazich-1kg-/ekonomika.aspx?c=A110207_120737_ekonomika_jvo. Další novinky zde.

Solární elektrárny znovu přitahují spekulanty. Ti tentokrát nespoléhají na nízké výkupní ceny elektřiny. Napadlo je fotovoltaiky skupovat a na státu vysoudit peníze v arbitrážích, které povedou kvůli dodatečnému vysokému zdanění energie ze slunce.

"Zhruba polovina zájemců o hotové připojené elektrárny jde do koupě proto, že se chtějí soudit," řekl Lidovým novinám zprostředkovatel transakcí. Podle prodejců vzrostl zájem spekulantů o elektrárny loni v prosinci, kdy se objevily první informace o možných arbitrážích.

Většinu spekulantů tvoří zahraniční společnosti. Právě ty chtějí Českou republiku k arbitráži poslat. Více než z poloviny jsou to Němci. Zájem mají také další cizinci nebo české společnosti, které mají sídlo mimo republiku.

Čeští investoři, kteří musí respektovat české normy, jsou často nuceni prodávat své elektrárny pod cenou. "Je tu spousta zájemců, kteří chtějí koupit jeden megawatt výkonu za 60 až 70 milionů korun. Ale cena, za kterou se prodává, je 80 až 90 milionů," sdělil deníku anonymní zdroj.

Živnou půdu arbitrážím připravila loni na podzim vláda, když zavedla zdanění energie ze solárních elektráren sazbou 26 procent. Reagovala tím na rozmach solárních elektráren, díky kterému hrozilo skokové zdražení elektřiny. Tento krok chtějí spekulanti pro maření obchodních aktivit u soudu napadat.

V souvislosti s fotovoltaikami hrozí v Česku ještě další typ žalob. Týkají se nepřipojených elektráren. Jako první se hodlá na soud obrátit společnost Mesana Real. Bude žalovat firmu ČEZ Distribuce a Energetický regulační úřad za to, že jí loni zakázaly připojit do sítě elektrárnu v Malé Hraštici mezi Prahou a Příbramí. Firma kvůli tomu přišla o podmínky platné v loňském roce.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019