Na vašem soukromí nám záleží Pro provoz webu používáme cookies, aby vše správně fungovalo. Případně se podívejte na více informací.
CookieCrumbz 2.00

x

U Chabařovic vyrostla první sluneční elektrárna

« zpět

„Do zkušebního provozu jsme uvedli první část, která má výkon necelou megawattu. Druhou část o výkonu čtyř megawatt chceme spustit na přelomu listopadu a prosince,“ uvedl David Šaffer, předseda představenstva společnosti RAY-ON, které elektrárna patří.

Bývalý manažer ústeckých hokejistů upozornil, že sice nejde o první větší solární zdroj v Ústí – například panely na střeše klíšské haly mají výkon 10 kilowatt – ale v každém případě o první elektrárnu, jež dodává energii do sítě ČEZ.

„S připojením do této sítě hodně pomohl palivový kombinát,“ podotkl Šaffer. Stavba byla velmi rychlá.

„Byla to první stavba, samozřejmě nám to přineslo různé problémy. Ale nakonec jsme se s nimi vyrovnali a elektrárnu jsme zapojili,“ dodal.
Jak připomněl, vše šlo tak rychle i díky podpoře samotných Chabařovic. V Ústí nad Labem by mohly stát hned dvě sluneční elektrárny

„Jsme rádi, že na těch pozemcích vyrostla solární elektrárna a ne nějaký průmyslový podnik,“ řekl k tomu chabařovický starosta Jiří Záhořík.

„Je to tiché zařízení, které nezatěžuje okolí jezera zbytečnou dopravou. Jen je škoda, že tenhle provoz nenabízí víc pracovních příležitostí,“ posteskl si.
Zato jde o zařízení, jehož provoz nejen nepoškozuje životní prostředí, ale je možné bez škod na pozemcích ho kdykoliv rozmontovat.

Poblíž Milady chce firma RAY-ON postavit ještě další sluneční elektrárnu. Tento záměr ale musí nejprve schválit zastupitelstvo obce. Pokud se tak stane, už v příštím roce se mohou začít stavět další sluneční panely.

„Přístup Chabařovic k obnovitelným zdrojům je skutečně vstřícný,“ míní Šaffer.

O výstavbu solárních elektráren je na Ústecku zájem. Napomáhá tomu jak výhodná výkupní cena elektřiny vyráběné tímto způsobem, tak i fakt, že ekonomická krize přispěla ke snížení cen za panely. Zatím ale jde spíše o plány.

O stavbu se kromě soukromých firem zajímá dokonce i město Ústí, navázalo kvůli tomu spolupráci s německým městem Chemnitz. Jak uvedl mluvčí města Milan Knotek, je vytypováno několik lokalit, mezi nimi třeba i bývalá skládka Spolchemie u Chabařovic.




Chci nezávaznou nabídku 

Poznámka: Některé naše ilustrační obrázky v článcích mohou být vytvořeny nebo upraveny pomcí AI.



Další z našeho blogu o fotovoltaice

Dotace na FVE (ne)má cenu?
Velká sláva s oznámením nové etapy programu NZÚ (Light) je vystřídána velkým zklamáním. Kdo čekal super úvěr na fotovoltaiku se musí rychle probudit do tvrdé reality.
09.06.2026
5 rad jak nenaletět elektro šmejdům

Nelze přehlédnout, že  přibývá firem,  které se chvástají a pak se zjistí, že na to nemají. Na jednu už pomalu jde trestní oznámení a další už se dere. Nenechejte ze sebe dělat blbce, na blbcích jsou takové firmy založené.

22.04.2023
Rekonstrukce staré FVE přinese vyšší výkon i úspory
V letech 2008 až 2013 se postavilo řádově 20 tisíc menších či větších fotovoltaik, je na čase je zrekonstruovat a vyždímat maximum ze zkušeností z jejich provozu.
21.12.2025
Panely... nečistit?!

Jarní úklid žene domkaře do zahrad a více, než kdy předtím, ulpívají zraky novopečených majitelů solárních elektráren na střechách s jejich nedávno pořízenými zachránci domácích rozpočtů. Leští se okna, tak co panely?

18.04.2024
NZÚ light poctivě, pozor na energošmejdy

Už zase jsou důchodci na ráně - dostanou prachy z programu NZÚ light a nepoctivé firmy je oškubou jak slepice.  Pojďme se podívat,  jak se ohřev TUV pomocí FVE dělá poctivě a proč to tak musí být, co je fér.

04.12.2023
Život s ČEZ pro Soláry, zhodnocení 3. roku
Třetí rok provozu elektrárny, vyhodnocení roků 2023, 2024 a nově i 2025. Letí to. Děti jsou starší, my muži zralejší a ženy rychlejší. Jen jedno zůstalo - tarif virtuální baterie.
11.02.2026


Nezávazná nabídka