Cena OTE: 2.57Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

NZÚ light poctivě, pozor na energošmejdy

Zveřejněno: 2023-12-04 14:21:09, počet zobrazení: 1436, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Už zase jsou důchodci na ráně - dostanou prachy z programu NZÚ light a nepoctivé firmy je oškubou jak slepice.  Pojďme se podívat,  jak se ohřev TUV pomocí FVE dělá poctivě a proč to tak musí být, co je fér.

Dotace 90 tisíc je dobré lákadlo pro nepoctivce, ale může i velmi pomoci těm, pro něž je dotace určena: výhradně domácnosti složené z důchodců (starobních či invalidních 3. stupně) či pobírajícich od 12. září 2022 příspěvek na bydlení. Současně žadatel o dotaci musí nemovitost vlastnit.

Jak požádat o NZÚ light?

Rozhodně nevěřte dodavatelským firmám! Obraťte se přímo na pracovníky z Místních akčních skupin nebo EKIS a m-EKIS, které hledejte přímo na stránkách dotačního programu . Doporučujeme vyřídit si dotaci sami před hledáním dodavatele FVE - nikdo na Vás nebude tlačit a nebudete nikomu zavázáni.

Oslovený poradce Vás navštíví doma, zhodnotí možnost instalace, vyřídí formality a ve finále Vám přijde dotace 90 tisíc na účet - peníze pak musíte do roka použít a realizaci doložit. Jednoduché.

Správná konfigurace FVE pro NZÚ light

Záleží především na vlastnostech topné spirály boileru stávajícího nebo nově pořízeného. Mohou za to především fyzikální zákony, pojďme zavzpomínat na základku.

Většina domácností má boiler s příkonem (P) 2,3 kW při napětí (U) 230V, proč je ten výkon ale zrovna tolik? Protože ten drát, který se uvnitř topidla elektřinou nahřívá, má vlastnost Elektrický odpor (R). Ta vlastnost se nemění, je dána při výrobě. Běžný boiler má odpor 0,28 Ohmů. Jak vypočtu příkon? P = UxU / R ... aha to U je tam ve druhé mocnině. A teď, co nám leze z panelů?

FV panely mají několik parametrů, napětí v optimálním pracovním bodě je jedním z nich, bývá kolem 40 Voltů. Panely zapojujeme do série (za sebe), tím se napětí sčítá. Při 3 panelech to je 120V, při 6 to je 240 V.

Z předchozího odstavce je zřejmé, že když máme bojler na 230V a budeme ho krmit třemi panely, tak že je asi něco špatně :(. A je to velký špatný! Při polovičním napětí totiž podle vzorečku vyjde jen čtvrtinový výkon. Tak až bude nějaký obchoďák tvrdit, že to stačí, tak se ho zeptejte na známku z fyziky.

6 FV panelů a co dál?

Podle podmínek dotace musí být výstup z panelů připojen na hlídač pracovního bodu maximálního výkonu a to se zajistí ostrovním střídačem.

A zase ta fyzika... stejnosměrný proud se velmi těžko vypíná. Představme si stav - slunko svítí, bojler je nahřátý a termostat chce vypnout - kontakty se chtějí vypnout, ale ne - stejnosměrný proud se nechce pustit, vytahuje se elektrický oblouk, opalují se kontakty a termostat umírá. Proto střídač udělá průběh, kdy výstup přicházející na kontakty termostatu projde 100x za sekundu "nulou" ... tím se kontakty nepálí, nezničí.

A co když slunko nesvítí?

Součástí dodávky musí být řešení, například jednoduchý automatický přepínač, kdy bojler budeme cíleně nahřívat ze sítě v určitém čase, například hodinu před koupáním. Pokud FVE boiler nahřeje, termostat energii ze sítě nepustí. A pozor na noční proud! Je nesmysl nahřívat boiler nočním proudem nad ránem, pokud se ráno všichni nekoupete, to by se pak energie ze slunce nevyužila.

Jak velký bojler?

Dotace mluví o 45 litrech na 1 kWp. 6 panelů po 450 Wp je 2,7 kWp, tedy 2,7 x 45l = 121,5l.

Dle ČSN EN 15316-3-1 se lze dopátrat, že průměrná spotřeba TUV na osobu a den je 40 litrů. 2 senioři tedy 80l. Když bude mít bojler 160l, tak se asi taky nic nestane.

A co na to férová firma Nemakej.cz?

Za 90 tisíc od nás dostanete:

  • 6 x panel o výkonu 450 Wp
  • Ostrovní střídač
  • Přepínání na síť v časovém okně
  • Bojler 125l
  • termoregulační ventil

Provedeme

  • prohlídku před realizací
  • návrh řešení na míru
  • odbornou realizaci na klíč
  • revizní měření

Platba u nás probíhá až v den montáže, až je materiál na místě a montážníci makají. Jsme fér vždy a všude, od roku 2008 jsme už něco zažili! My elektrice rozumíme. Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde »  
 

Fotovoltaika hoří !?

Zveřejněno: 2023-10-12 22:35:01

Straší se v televizi, rádiu i na internetu. Stejně jako s elektro auty je to téma k zamyšlení, není všechno zlato, co se třpytí a současně každá mince má rub a líc. Statistika nuda je, ale bez ní správný pohled prostě neuděláme.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »