Na vašem soukromí nám záleží
Pro provoz webu používáme cookies, aby vše správně fungovalo. Případně se podívejte na více informací.
CookieCrumbz 2.00

Podpora solárních elektráren by měla klesnout. Potvrdilo to i jednání vlády, která sice i nadále počítá s pokrytím více než 13 procent spotřeby z obnovitelných zdrojů do konce roku 2020, ale stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů.
Nastavení limitů má omezit například solární elektrárny. Problém je ale v tom, že dosud byla pravidla nastavena tak, že výrobci fotovoltaické elektřiny, kteří spustí provoz do konce letošního roku, mohou počítat s tím, že budou mít na léta dopředu garantovanou vysokou výkupní cenu.
Hospodářské noviny uvedly, že už v příštím roce kvůli tomu možná domácnosti zaplatí za elektřinu o 15 procent víc.
Podle analytika poradenské firmy ENA Jiřího Gavora je rapidní růst cen elektřiny doslova na pořadu dne.
„Aktuálně všichni platí 166 korun na megawatthodinu jako příspěvek obnovitelných zdrojů energie a podporu kogenerace. V příštím roce hrozí nárůst až na 700 korun,“ uvedl pro Radiožurnál Gavor a dodal:
„U průměrné domácnosti to představuje navýšení kolem 2000 korun ročně, a to při 4 megawatthodinách. U domácností s vyšší spotřebou elektřiny, konkrétně s 9 megawathodinami ročně, lze počítat s navýšením o zhruba 4500 korun. Pro domácnosti, které používají elektřinu na vytápění a jejich spotřeba se pohybuje kolem 20 megawatthodin lze počítat s 9000 – 10000 korunami navíc.“
Pro průmyslové podniky by měla nastalá situace dalekosáhlejší následky. V jejich případě se očekává nárůst cen až o 30 procent.
Podle Gavora vše patrně závisí na tom, kolik solárních elektráren se rozběhne do konce letošního roku.
„Každá elektrárna, která bude letos dokončena, má nárok na pevnou výkupní cenu podle staré legislativy, jenž je mimořádně výhodná pro fotovoltaiku.
Většina velkých hráčů na poli staveb fotovoltaiky pro bytové domy se snaží vytřískat z aktuální dotace maximum hlavně pro sebe, přitom vůbec nerespektuje reálné potřeby a možnosti úspor pro konkrétní SVJ. Takto nám to popsal předseda SVJ jednoho paneláku se 48 byty z Rakovníka. Přinesl i zajímavé řešení. Život je plný příběhů, jeden tu máme :)
Jde, ale jen někde a chce to i trochu štěstí. Podrobnosti si popíšeme v dalších odstavcích, není to ale taková zívačka, jak některé firmy inzerují. Sakra pozor si dejte na firmu, co chce stavět bez existence Smlouvy o připojení.
Články na webu nemakej jsou vždy reakcí na nějaké konkrétní události, témata. Někdy je téma více odborné, jindy se může jen tak plácat a polemizovat. Teď tu ale máme vcelku neobvyklou situaci striktně navázanou na zakladatele naší firmy a tohoto webu. A protože to je tak trochu osobní, další řádky budou jen delším úvodem k videu.
Nejsou to snad ani 2 měsíce, co z webu firmy Efektivní dům (MCORE) zmizel veškerý obsah, aby byl nahrazen informací o insolvenčním řízení. 8.7.2025 totéž postihuje firmu S-Power Energies. Společný znak? Působnost stavitele FVE na celé ČR.