Na vašem soukromí nám záleží
Pro provoz webu používáme cookies, aby vše správně fungovalo. Případně se podívejte na více informací.
CookieCrumbz 2.00

Vycházíme z předpokladu, že primární je elektrickou energií ze sluneční elektrárny uspokojit vnitřní spotřebu objektu, pak dobít baterie (pro večerní a noční spotřebu) a až pak, co by přeteklo do distribuční soustavy, se uloží zbytek energie do vody v boileru nebo jiném zásobníku na TUV.
Správně nainstalovaný systém hybridní FVE má mezi elektroměrovým a domovním rozvaděčem osazen chytrý elektroměr (smart meter), který komunikuje s měničem a předává především informace o velikosti a směru proudu. Proud energie do objektu je odběr a opačně dodávka. Podle hodnot z uvedeného měřiče je měnič schopen dopočítat kolik ještě může uložit do baterií a případně kolik je nutno brát z akumulátoru při nedostatku osvitu FVE.
Je jasné, že při nabitém akumulátoru a vyšší výrobě než spotřebě dochází k přetoku, pokud si nenastavíte brzdění výroby, což by byla škoda. Lepší je totiž přebytky energie uschovat do vody ve formě tepla. Přichází na řadu další úroveň.
Podle předchozích odstavců víme o drátu z elektroměrového rozvaděče k chytrému elektroměru. Po něm už teče jen energie nezužitkovaná a teprve na tento vodič připojíme měření Wattrouteru a silové kabely pro ohřev vody.
Wattrouter je v podstatě principiálně úplně to samé zařízení jako chytrý elektroměr, jen navíc má svůj vlastní počítač pro zpracování naměřených hodnot. Dokáže tedy libovolnou energii dle naprogramovaných pravidel (nastavených při instalaci z počítače) přesměrovat do boileru, chytré zásuvky či jiných spotřebičů.
Pozor na zapojení - všechny spotřebiče napojené přes Wattrouter musí být mimo obvody, na které vidí chytrý elektroměr, jinak by mohl nastat problém s toky energie uvnitř systému řízeného měničem.
Staré moudro je v tomto případě na správném místě. Než se s dodavatelem HFVE dohodnete na realizaci projektu, chtějte mít vyřešené i přetoky. Nedávejte energii pryč, když byste ji museli znovu koupit. Když už budete mít ale nabité baterie a nahřáté zásobníky na vodu, pak energii alespoň prodejte - více v článku 5 firem vykupuje přebytky z FVE.
Četli jste článek o bytovém domě, kde na střechu dali FVE a chlubil se, jak je to super? Tak z oblak spadněte honem rychle na zem, popsaný příklad je jen reklamní text, taková FVE bude mít přínos snad jen v tom, že instalační firma se napakuje a technologie pro SVJ bude s krásnou dotací. Jednotlivé byty moc neušetří, jak je prezentováno. Povíme si proč.
Útočí na Vás otravné reklamy firem s výhrůžkami, že dotace 30.6.2023 končí a Vy to musíte s nimi stihnout? Tak těm se obloukem vyhněte! Jednak porušují etické kodexy odborných uskupení (např. CAFTu a Solární asociace) a druhak už víme, že lžou. Tak pojďme si to v článku probrat.
Každý láká na 147 tisíc s novou dotací na RD od 20. února, je ale asi čas upozornit, že není všechno zlato, co se třpytí. Dotační titul přináší několik novinek a na ty se teď podíváme.
Články na webu nemakej jsou vždy reakcí na nějaké konkrétní události, témata. Někdy je téma více odborné, jindy se může jen tak plácat a polemizovat. Teď tu ale máme vcelku neobvyklou situaci striktně navázanou na zakladatele naší firmy a tohoto webu. A protože to je tak trochu osobní, další řádky budou jen delším úvodem k videu.