Cena OTE: 2.20Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jaký je rozdíl mezi střídačem a měničem?

Zveřejněno: 2021-06-07 21:04:02, počet zobrazení: 38571, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.

Střídač je zařízení pro přeměnu stejnosměrné energie na střídavou. Střídač tedy stejnosměrné veličiny mající plus a mínus pól začne střídat a to tak, že na jeho výstupu má vyráběná energie přibližně stejné parametry, jako jsou v distribuční síti. Střídače jsou ostrovní - Off-Grid - tedy bez sítě a síťové - On-Grid - schopné provozu pouze se sítí.

On-Grid střídače si parametry sítě nejprve "ošahají" a pak se ve vhodný okamžik připojí, čemuž odborně říkáme přifázování. Po přifázování jede střídač paralelně se sítí, proto musí ctít parametry norem pro zdroje připojené k distribuční soustavě.

Měnič je jakékoli zařízení, které mění parametry vstupního signálu na nějaké jiné výstupní. Střídač je také měnič, mění stejnosměrné veličiny na střídavé. Tak když je střídač měnič, proč to rozlišujeme?

Ve fotovoltaice se vžilo označení měnič pro přístroj, který obsahuje nejen střídač, ale současně i tyto:

  • DC/DC měnič - energie z panelů má jiné parametry než je třeba pro nabíjení akumulátoru - navíc pro optimální nabíjení se i potřeba nabíjecích parametrů mění s úrovní nabití baterie
  • usměrňovač - neboli AC/DC měnič - umožňuje nabití baterie například při dlouhodobé nepřízni počasí.

 

Hybridní měniče, tak jak je známe, samozřejmě usměrňují, střídají, mění a to většinou i současně. Inteligentní elektronika si hlídá vše potřebné, aby provoz byl bezproblémový a bezpečný.

Hybridní v podstatě dnes znamená, že střídač v měniči je schopen jak provozu ostrovního, tak toho paralelního se sítí. Dlužno podotknout, že ostrovní provoz se distribučním společnostem nelíbí, proto je oficiálně zakázáno připojit zdroj schopný ostrovního provozu. To už je ale jiná pohádka.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Více zde »  
 

Papíry k fotovoltaice krok za krokem v roce 2022

Zveřejněno: 2022-08-21 07:35:01

Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.

Více zde »  
 

Uvažuji o FVE. Jak začít?

Zveřejněno: 2020-03-23 08:12:15

V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »