Cena OTE: 2.15Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaika s akumulací do baterií

Zveřejněno: 2020-04-27 09:11:48, počet zobrazení: 13804, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.

Sluneční elektrárny tu v hojné míře máme z let 2007 až 2013. Tyto solární systémy byly založeny na možnosti získání výhodných provozních dotací s názvem Zelený bonus nebo Přímá dodávka, ekonomika byla postavena na úhradě vyrobené energie. Taková podpora od roku 2014 už k dispozici není a tak platí, že co si výrobce v době výroby sám spotřebuje, to nemusí kupovat. V posledních letech tu opět máme dotaci, ale tentokráte investiční s názvem Nová zelená úsporám, která má za úkol přispět především majitelům RD na pořízení fotovoltaických elektráren s akumulací přebytků energie do vody a baterií, těch se tedy pojďme v tomto článku přidržet.

DC a AC Coupling

Sluneční elektrárny s baterií bývají označovány jako Hybridní fotovoltaické elektrárny. Podle umístění baterie v procesu zpracování ze Slunce získané energie se hybridní elektrárny rozdělují na dva základní typy:

  1. DC Coupling - baterie je umístěna na DC (čti stejnosměrné) straně FV systému, tedy energie z FV panelů se přímo pomocí regulátoru nabíjení ukládá do baterie (ta je vždy stejnosměrná - poznáš podle vývodů + a -), odkud je pro použití s domácími spotřebiči teprve střídána (rozkmitána) na běžný AC (tedy střídavý) proud o parametrech, které máme běžně z distribuční sítě.
  2. AC Coupling - energie z panelů jde přímo do střídače a tento je připojen na domácí nízkonapěťovou střídavou síť a z této sítě se přebytky ukládají pomocí usměrnění do baterie. V případě potřeby je energie z baterie opět střídačem dodána do AC rozvodu. Střídač a usměrňovač v tomto případě bývá v jednom přístroji nazvaném Hybridní měnič.
Kombinací uvedených dvou typů existuje možnost třetí a tou je AC/DC coupling, kdy baterii máme jak pro dobíjení z DC strany, tak usměrňovačem z AC strany.

Nízko a vysokonapěťové baterie

Nízkonapěťové baterie známe a běžně používáme všichni, zkonstruovány byly jako náhrada suchých článků, které se jednou použily a pak vyhodily. Věříme, že všichni tuší, že baterií zde vlastně označujeme akumulátor (akumuluje, tedy shromažďuje energii), neb akumulátor můžeme nabíjet a v tom je jeho síla. Od nejmenších baterií v ovladačích po autobaterie (akumulátory do auta!). Uvedený poslední výraz je vlastně prvním typickým zástupcem nízkonapěťových baterií pro hybridní či ostrovní (nelze připojit k síti) fotovoltaické systémy, kde se typicky hodnota napětí pohybuje od nominálních 12 V po 48 V.

Nevýhoda nízkonapěťových bateriových systémů je, že při konkrétní kapacitě, tedy nabíjecím či vybíjecím výkonu musí mít výrazně posílené průřezy přívodních vodičů. Je to dáno vzorečkem P=R*I2, který říká, že výkon a tedy i ztrátový (zahřívání se) na přívodním vodiči k baterii je dán násobkem odporu zařízení či vodiče vynásobeným kvadrantem protékajícího proudu. Je tedy sakra rozdíl jestli kabelem teče prod 5 A (52=25) nebo 20 A (202=400), pro tento případ pak platí, že přívodní kabel musí mít 16x menší odpor při 4x vyšším proudu, aby ztráty na přívodním vodiči byly stejné (udělá se to silnějším drátem, kabelem). Protože fyzika nás obdarovala ještě jedním vzorečkem pro výpočet výkonu (P=U*I), víme, že u násobně vyššího napětí je třeba pro stejný výkon násobně menšího proudu a tím si tedy pomůžeme proti ztrátám na přívodních vodičích pro vyšší kapacitu baterií.

Existuje i druhý důvod proč existují vysokonapěťové baterie pro aplikaci s hybridními měniči. Většina střídačů má určitý rozsah vstupních hodnot pro pole fotovoltaických panelů. Vesměs, co se týče napětí v optimálním pracovním bodě, se dovídáme z technických listů hodnotu 150 V až 800 V. Jelikož střídači umístěném v hybridním měniči je jedno jestli bere energii z panelů nebo akumulátoru, je výhodnější mít bateii s podobným napětím jako mají sluneční panely na střeše, pak tedy používáme sestavy baterií s napětím od 150 V výše.

Další foto:



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jaký je rozdíl mezi střídačem a měničem?

Zveřejněno: 2021-06-07 21:04:02

Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.

Více zde »  
 

Fotovoltaika jsou především úspory

Zveřejněno: 2021-01-11 07:02:28

Pořízení FVE přiměje většinu, ne-li všechny uživatele k úvahám, jak nejlépe zužitkovat energii, kterou si sami vyrobí. Druhým krokem pak je, jak v čase nákupu ze sítě co nejvíce ušetřit. Vzhledem k době výprodejů v e-shopech, je možná vhodný čas zamyslet se nad žrouty peněz, které doma máme a udělat si radost hezkým a ekonomice domácnosti prospěšným výrobkem. 

Více zde »  
 

Snížení ceny FVE na podzim 2023

Zveřejněno: 2023-10-17 21:03:54

Jak je možné, že všichni dodavatelé fotovoltaických elektráren inzerují najednou slevy? Proč garantují dotaci? Proč to teď postavit? A na kolik to vyjde? Hlavně zas někomu nenaletět. Energo šmejdi už si brousí zuby (noví povstanou).

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »