Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Do 15 let bude cena proudu ze slunce stejná jako z uhlí

Zveřejněno: 2009-12-21 13:53:55, počet zobrazení: 2765, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=654719. Další novinky zde.

Praha - Během 15 let se solární elektrárny v Česku obejdou bez státních dotací a cena sluneční elektřiny se vyrovná s tradičními zdroji energie.

Praha - Během 15 let se solární elektrárny v Česku obejdou bez státních dotací a cena sluneční elektřiny se vyrovná s tradičními zdroji energie.

S tímto expertním odhadem přišla Česká fotovoltaická průmyslová asociace, která sdružuje výrobce či provozovatele solárních elektráren, ale také vědecké pracovníky nebo obecně prospěšné společnosti. Cílem sdružení je podpora solární energetiky.

Asociace při svém výpočtu, kdy se fotovoltaické elektrárny stanou soběstačné, vycházelo především z předpokládaného snižování cen solárních technologií a naopak zdražování fosilních paliv.

"Domnívám se, že to dokonce bude ještě dříve než v roce 2025," tvrdí Aleš Spáčil, jednatel společnosti Conergy ČR, která je jedním ze zakládajících členů asociace.

Vláda chce podporu omezit

Prohlášení profesního sdružení přišlo v době, kdy se vláda na základě návrhu ministerstva průmyslu rozhodla podporu nových slunečních elektráren omezit.

V současnosti je výkupní cena z těchto čistých zdrojů asi třináctinásobně vyšší než z tradičních elektráren a Energetický regulační úřad má jen omezené možnosti, jak cenu ovlivňovat. Novela energetického zákona, kterou kabinet poslal do parlamentu, má úřadu dát možnost cenu z nových elektráren více regulovat.

Návratnost investice do 15 let

V novela zákona zůstalo, že se investice do sluneční elektrárny musí vrátit do 15 let. Podle toho by i regulační úřad napříště stanovoval výkupní ceny.

"Díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let," řekl Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu. Technologický vývoj totiž v posledních letech srazil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent a "sluneční byznys" je proto za současných podmínek velmi lukrativní.

"Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl mezi roky 2007 až 2008 o bezmála 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,3 megawattu," dodal Vitík. Ministerstvo předpokládá, že novela začne platit od roku 2011.

Patnáct let je moc, varují firmy

Česká fotovoltaická průmyslová asociace tvrdí, že patnáctiletá návratnost je moc dlouhá. Navrhuje, aby průměrná návratnost byla 10 až 12 let, což je obvyklé i v jiných evropských zemích.

"Jinak by se rozvoj solární energetiky mohl zastavit," varuje Aleš Spáčil ze společnosti Conergy, která patří mezi nejvýznamnější světové výrobce solárních technologií.

"Regulace výkupní ceny musí být rozumná," dodal Spáčil. Pokud by stát ceny příliš přiškrtil, hrozilo by i to, že fotovoltaika nebude do 15 let soběstačná.

Mínus 170 tisíc tun emisí

Fotovoltaické sdružení uznává, že se díky současným výhodným cenám objevují i spekulanti, kteří toho chtějí využít a blokují si například místo v přenosové síti.

"I my bychom uvítali úpravy zákona, které omezí spekulativní projekty a protřídí trh," řekl Jaromír Řehák, předseda asociace a prezident agentury Czech RE Agency, jednoho ze zakládajících členů profesního sdružení.

Daniel Kunz ze společnosti Energy 21 připomněl výhody solárních elektráren. "Republika zatím ušetřila téměř 170 tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého, smysluplně jsou využity desítky hektarů kontaminovaných či průmyslových areálů a zaměstnány jsou více než tři tisíce lidí," konstatoval Kunz.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde »  
 

Kdy doma nabíjet elektromobil pomocí HFVE?

Zveřejněno: 2021-08-23 09:14:45

Byť se žádná podpora domácností na pořízení elektromobilů nebo alespoň plug-in hybridů nechystá, jedno malé plus v pokračování programu Nová zelená úsporám najdeme. A jak pak nabíjet? V době nočního proudu nebo to jde i levněji?

Více zde »  
 

Strašák jménem Česká energetická inspekce. Máme se ho bát?

Zveřejněno: 2020-07-17 20:09:22

Kontrola z jakéhokoliv úřadu bývá vždy nepříjemná, už jen z toho důvodu, že vyžaduje spoustu dokumentů a také ráda mívá otázky, jejichž odpověď nám může někdy dát zabrat, už jen proto, že si něco nepamatujeme. Na co se připravit?

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »