Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17, počet zobrazení: 3955, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.
Spousta domkařů má doma boiler kolem 160 l. Pro ukládání přebytků z FVE tu je podoblast programu Nová zelená úsporám s označením C3.4, kdy minimální objem zásobníku TUV je 120 litrů a minimální využitelný zisk z FVE je 1,7 MWh za rok, tedy sluneční elektrárna o výkonu 2 kWp je cajk. Dotace max. 50% z pořizovací ceny, může dosáhnout 55 000 Kč. Je tam ještě pojistka úspor energie v podobě nutného využití vyrobené energie ve výši minimálně 70%. Na to je ale složitý výpočet, který dělá speciální software a laik se k němu stejně nedostane - to je velká domů pro energetického auditora.
Zpět ale k boileru. To je nádrž s životností většinou do 15 let, a to už mu moc fandíme. Výrobci těchto zařízení si tedy na nedostatek práce nemohou stěžovat a my se musíme smířit s občasnou výměnou. A tady máme jádro pudla. Když si koupíme o pár desítek litrů větší nádobu na teplou užitkovou vodu s namontovanou třífázovou topnou patronou, můžete to zkombinovat pěkně s 3f FVE.
Běžný RD má hlavní jistič před elektroměrem B25A/3, rozvody elektřiny v domě třífázové, tak proč si nepořídit silnější elektrárnu? Protože peníze dělají zase peníze, tak původních 55 tisíc Kaček jako dotace je prostě málo.
Minimum 200 litrů vody pro akumulaci, 80 tisíc korun dotace, což je maximální částka, 50% zůstává, minimum výkonu FVE je na třech kWp.
Do nákladů se samozřejmě vejde i ta samotná nádrž s topnou patronou. Při energetickém hodnocení hrají plusové body: velikost nádrže, počet osob v domácnosti a celková spotřeba elektrické energie v domě, samozřejmostí je vhodná střecha. FVE je i v tomto případě určena pro úsporu elektřiny. S vyšším výkonem FVE investor pokryje větší spotřebu domu el. energie přes den a co se nepotřebuje, uloží se do velké nádrže na TUV. A pozor! Co poteče ven, když je voda ohřátá, to můžete prodat, viz článek 5 firem vykupuje přebytky z FVE.
Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?
Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.
V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.