NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17, počet zobrazení: 785, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Spousta domkařů má doma boiler kolem 160 l. Pro ukládání přebytků z FVE tu je podoblast programu Nová zelená úsporám s označením C3.4, kdy minimální objem zásobníku TUV je 120 litrů a minimální využitelný zisk z FVE je 1,7 MWh za rok, tedy sluneční elektrárna o výkonu 2 kWp je cajk. Dotace max. 50% z pořizovací ceny, může dosáhnout 55 000 Kč. Je tam ještě pojistka úspor energie v podobě nutného využití vyrobené energie ve výši minimálně 70%. Na to je ale složitý výpočet, který dělá speciální software a laik se k němu stejně nedostane - to je velká domů pro energetického auditora.

Zpět ale k boileru. To je nádrž s životností většinou do 15 let, a to už mu moc fandíme. Výrobci těchto zařízení si tedy na nedostatek práce nemohou stěžovat a my se musíme smířit s občasnou výměnou. A tady máme jádro pudla. Když si koupíme o pár desítek litrů větší nádobu na teplou užitkovou vodu s namontovanou třífázovou topnou patronou, můžete to zkombinovat pěkně s 3f FVE.

Běžný RD má hlavní jistič před elektroměrem B25A/3, rozvody elektřiny v domě třífázové, tak proč si nepořídit silnější elektrárnu? Protože peníze dělají zase peníze, tak původních 55 tisíc Kaček jako dotace je prostě málo.

Asi někdo dobře zaloboval a je tu NZU C3.9

Minimum 200 litrů vody pro akumulaci, 80 tisíc korun dotace, což je maximální částka, 50% zůstává, minimum výkonu FVE je na třech kWp.

Do nákladů se samozřejmě vejde i ta samotná nádrž s topnou patronou. Při energetickém hodnocení hrají plusové body: velikost nádrže, počet osob v domácnosti a celková spotřeba elektrické energie v domě, samozřejmostí je vhodná střecha. FVE je i v tomto případě určena pro úsporu elektřiny. S vyšším výkonem FVE investor pokryje větší spotřebu domu el. energie přes den a co se nepotřebuje, uloží se do velké nádrže na TUV. A pozor! Co poteče ven, když je voda ohřátá, to můžete prodat, viz článek 5 firem vykupuje přebytky z FVE.Četli jste? Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Více zde.  
 

Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde.  
 

Jaký směr panelů pro hybridní fotovoltaiku?

Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41

Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021